Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Mistrzynie#Krakowianki

Utalentowane, waleczne, żywiołowe, odnoszące spektakularne sukcesy. Takie są kobiety sportu. Na co dzień studentki, oddane matki, żony, trenerki, uczennice, a także profesjonalistki niezwiązane zawodowo ze sportem. Ale to właśnie sport stał się ich pasją, sposobem na życie pełne endorfin i źródłem radości. Zgodnie przyznają, że sportowa aktywność ukształtowała ich charaktery. Krakowskie sportowczynie to silne kobiety. Mogą być wzorem dla młodszych koleżanek, dziewczynek, które w sporcie stawiają swoje pierwsze kroki. Mentorki, przewodniczki, nauczycielki. Czas, aby je poznać. Bo Mistrzynie#krakowianki zmieniają zasady gry! I nieustannie inspirują.

Krakowianki banner

„Mistrzynie#krakowianki – zmieniamy zasady gry!” to projekt społeczny Urzędu Miasta Krakowa, realizowany w partnerstwie z Zarządem Infrastruktury Sportowej. Ma na celu upowszechnić sport wśród dziewcząt i kobiet, a przede wszystkim przełamać stereotypowe myślenie o sporcie jako obszarze, w którym dominują mężczyźni, a kobiece sukcesy są często niedostrzegane. Projekt przybliża sylwetki 11 wyjątkowych, związanych z Krakowem, sportowczyń (wraz z zespołami), które są ambasadorkami tej akcji.

Cała akcja odbywa się w ramach parasolowej inicjatywy #Krakowianki. To interdyscyplinarne przedsięwzięcie Urzędu Miasta Krakowa i miejskich instytucji o charakterze społeczno-kulturalnym zwraca uwagę na niezwykłą rolę kobiet w procesie rozwoju miasta i jego przeobrażania w aspekcie społecznym, artystycznym, gospodarczym i naukowym.

AMBASADORKI AKCJI

Mistrzynie#krakowianki bsk
BARBARA ŚLIZOWSKA-KONOPKA
GIMNASTYCZKA SPORTOWA, OLIMPIJKA
Mistrzynie#krakowianki
JULIA HERMANIUK
SIATKARKA
Mistrzynie#krakowianki
ALEKSANDRA JARECKA
 SZPADZISTKA
Mistrzynie#krakowianki
RENATA KNAPIK-MIAZGA
SZPADZISTKA
Mistrzynie#krakowianki
AGNIESZKA KOBYLAŃSKA
WAKEBOARDZISTKA
Mistrzynie#krakowianki
MARGARITA KOCZANOWA
LEKKOATLETKA, BIEGACZKA NA 800 M
Mistrzynie#krakowianki
KAROLINA PĘK
TENISISTKA STOŁOWA
Mistrzynie#krakowianki
LIWIA PROCHWICZ
PIŁKARKA
Mistrzynie#krakowianki
MARIA SAJDAK
WIOŚLARKA
Mistrzynie#krakowianki
KAJA SKALSKA
GIMNASTYCZKA SPORTOWA
Mistrzynie#krakowianki
KLAUDIA WAJDA
KARATEKA

Autorem fotografii użytych w akcji jest Bogusław Świerzowski / Krakow.pl

CHCESZ ZACZĄĆ TRENOWAĆ? ZOBACZ GDZIE!

Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie chcąc wspierać zainteresowanie sportem wśród kobiet, cały czas rozbudowuje infrastrukturę sportową, tak by dostępna była ciekawa i różnorodna oferta dla mieszkanek Krakowa.  W ramach akcji „Kobiety w sporcie”, której części są „Mistrzynie” pragniemy wskazać miejsca, gdzie Krakowianki mogą rozpocząć swoją przygodę z piłką nożna, siatkówka, gimnastyką, szermierką i innymi dziedzinami! Baza obiektów sportowych pozwala na szybkie i łatwe wyszukanie najbliższego miejsca, gdzie zacząć treningi!

Wejdź na bazę obiektów sportowych.

QR code

CYKL FILMOWY KOBIETY W SPORCIE #KRAKOWIANKI

W ramach działań o kobietach w sporcie Zarząd Infrastruktury Sportowej przygotował cykl filmów pokazujących wyjątkowe sportowczynie - krakowianki.

Pierwszą bohaterką serii jest Adrianna Kąkol – tegoroczna mistrzyni świata i Europy w kajakarstwie klasycznym (K-4 500 m). Miłością do kajakarstwa zaraziła ją jej mama, kiedy Ada była jeszcze dzieckiem. Dziś, w wieku zaledwie 21 lat, krakowianka – Adrianna Kąkol, może pochwalić się osiągnięciami na skalę światową.


WSPARCIE DLA KOBIECYCH SEKCJI SPORTOWYCH

Krok po kroku włączamy perspektywę równości płci do polityk miejskich, także w sektorze sportu. Krakowskie kluby sportowe aplikują o wsparcie finansowe do miasta na swoje działania. Urząd Miasta Krakowa co roku ogłasza konkurs projektów dla klubów sportowych w zakresie sprzyjania rozwojowi sportu.

Od 2022 roku w konkursach grantowych dla klubów Miasto Kraków wprowadziło nowe zapisy. Potencjał projektu w zakresie popularyzacji aktywności fizycznej na terenie Gminy Miejskiej Kraków oceniany jest przez pryzmat liczebności sekcji sportowych damskich i męskich, objętych projektem. A więc klub wspierający swoje sportowczynie, dostaje wyższą punktację, a co za tym idzie większe fundusze. Jak wiemy finanse często są dużym motywatorem do pewnych zmian! Podobne zapisy znalazły się także w odniesieniu do wspierania sportu osób z niepełnosprawnościami.

Mała zmiana w regulaminach, duża zmiana dla miasta i dla kobiet w dłuższej perspektywie!

Ogłoszenie konkursu projektów dla klubów sportowych na realizację zadania własnego Gminy Miejskiej Kraków w zakresie sprzyjania rozwojowi sportu w 2022 roku

ZOBACZ ALBUM „MISTRZYNIE”

 

Album

Pobierz plik PDF
pokaż metkę
Osoba publikująca: Wiktor Hunek
Podmiot publikujący: Obywatelski Kraków
Data publikacji: 2022-08-31
Data aktualizacji: 2022-09-16
Powrót