Jak zagospodarować Dwór Bemów? Konsultacje społeczne
Prezydent Miasta Krakowa zaprasza mieszkanki i mieszkańców Krakowa do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych pn. „Jak zagospodarować Dwór Bemów?", prowadzonych od 28 kwietnia do 23 maja 2025 r.

Ich celem jest pozyskanie informacji na temat pomysłów oraz oczekiwań mieszkańców i mieszkanek, dotyczących przyszłego zagospodarowania Dworu Bemów.
Dwór Bemów powstał około 1850 r. w miejscu wcześniejszego folwarku klasztornego zakonu Duchaków. Znajduje się w zrewitalizowanym w ostatnich latach Parku Duchackim w Krakowie. Dwór od 1925 r. należał do rodziny Bemów, którzy zakupili go od rodziny Szarskich. Po II wojnie światowej obiekt został znacjonalizowany i pełnił różne funkcje. W 2012 r. został przejęty przez Miasto. Dwór jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków.
W ramach konsultacji zaplanowano:
- Otwarte spotkanie dla mieszkanek i mieszkańców – 15 maja (czwartek), w godz. 17:00 – 19:00 w Szkole Podstawowej im. bł. Celiny Borzęckiej, przy ul. Malborskiej 98. Podczas spotkania będziemy rozmawiać o tym, czego oczekujemy w związku z planowanym zagospodarowaniem Dworu, co uznamy za sukces tego przedsięwzięcia oraz co powinno się wydarzyć, aby budynek Dworu spełniał oczekiwania mieszkańców i mieszkanek.
-
Stacjonarny dyżur eksperta – 20 maja (wtorek), w godz. 16:00 – 18:00 w Szkole Podstawowej im. bł. Celiny Borzęckiej, przy ul. Malborskiej 98. W trakcie dyżuru, ekspert z Zarządu Zieleni Miejskiej zbierze pomysły na temat przyszłego zagospodarowania Dworu i odpowie na pytania w tej sprawie od zainteresowanych osób.
-
Zbieranie formularzy konsultacyjnych w terminie do 23 maja 2025 r. w formie:
- formularza on–line, dostępnego przez cały okres trwania konsultacji (link do formularza on-line);
- formularza w wersji papierowej, dostępnego w siedzibie Rady Dzielnicy XI – Podgórze Duchackie, przy ul. Wysłouchów 34 w godzinach otwarcia siedziby.
Podstawą do realizacji konsultacji jest dokumentacja projektowa Rewitalizacji Parku Duchackiego przygotowana w latach 2014-2016. Pierwotnie Dwór miał być zagospodarowany jako siedziba Stowarzyszenia Przyjaciół Woli Duchackiej oraz siedziba Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, planowano także urządzenie niewielkiej kawiarni w wozowni przylegającej do Dworu. Obecnie założenia te są nieaktualne, w związku z czym chcemy zapytać mieszkańcówi mieszkanki, jakie funkcje powinien pełnić Dwór Bemów po modernizacji. Zależy nam na zebraniu pomysłów i propozycji, aby wspólnie wypracować projekty, które będą najlepiej odpowiadały na oczekiwania krakowian i krakowianek.
Z uwagi na aktualne pozwolenia konserwatorskie oraz pozwolenia na budowę obowiązujące dla załączonej dokumentacji projektowej, forma architektoniczna w tym wygląd elewacji, przyjęte rozwiązania konstrukcyjne oraz kolorystyka muszą pozostać takie jak w dotychczasowym projekcie zaakceptowanym przez służby konserwatorskie. Konsultacje społeczne będą dotyczyć sposobu zagospodarowania oraz funkcji, jakie w przyszłości ma pełnić budynek Dworu.
Pliki do pobrania:
- Formularz konsultacyjny:
- Projekt zagospodarowania terenu:
- Rewitalizacja Parku Duchackiego:
- Rzuty elewacji budynku:
- Rzuty kondygnacji budynku:
- Ekspertyza techniczna budynku wraz z wozownią (przekrój przez więźbę oraz rzut więźby dachowej).
- Jak zagospodarować Dwór Bemów? (plakat w formatach jpg i pdf)
Jak możesz się zaangażować?
- Przyjdź na konsultacje i podziel się swoimi pomysłami.
- Porozmawiaj z sąsiadami, rodziną i znajomymi o przyszłości zagospodarowania Dwór Bemów.
- Udostępnij tę wiadomość na swoich profilach w mediach społecznościowych! Pokażmy, jak bardzo zależy nam na przyszłości tego miejsca!
- Pobierz przygotowany przez nas plakat informacyjny [format jpg] i [format pdf]. Wykorzystaj go, aby zaprosić jeszcze więcej osób do udziału!
Wydrukuj plakat i powieś go w widocznym miejscu – na klatce schodowej, w sklepie osiedlowym, na tablicy ogłoszeń. Niech jak najwięcej osób włączy się w konsultacje!
Razem możemy więcej!
Konsultacje będą prowadzone przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz Wydział Dialogu, Konsultacji i Kontaktu Obywatelskiego Urzędu Miasta Krakowa na podstawie uchwały nr CXI/2904/18 Rady Miasta Krakowa z dnia 26 września 2018 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami Gminy Miejskiej Kraków oraz z Krakowską Radą Działalności Pożytku Publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.