Konsultacje społeczne rozwiń menu

Tramwaj na Kliny. Jak go poprowadzimy?

W okresie od 7 kwietnia do 9 maja 2025 r. Wydział Gospodarki Komunalnej i Infrastruktury Urzędu Miasta Krakowa we współpracy z Wydziałem Dialogu, Konsultacji i Kontaktu Obywatelskiego prowadził z mieszkankami i mieszkańcami miasta konsultacje społeczne pn. "Tramwaj na Kliny – jak go poprowadzimy?".

Rysunek przedstawiający niebieski tramwaj na niebiesko-biało-żółtym tle oraz napis Tramwaj na Kliny – jak go poprowadzimy? 
Konsultacje społeczne 7 kwietnia - 9 maja 2025 r.
Fot. Obywatelski Kraków

Celem konsultacji było zebranie opinii mieszkanek i mieszkańców na temat proponowanych rozwiązań, mających na celu poprawę dostępności komunikacyjnej osiedla Kliny. Przeprowadzone analizy oraz zebrane opinie mieszkańców i instytucji opiniujących będą stanowić podstawę do podjęcia ewentualnych dalszych prac w zakresie rozwoju układu komunikacyjnego obszaru Klinów.

W ramach konsultacji przedstawiono trzy warianty tras, różniących się lokalizacją pętli końcowych oraz szczegółami przebiegu, uwzględniając m.in. ulicę Spacerową, planowane rondo przy Szkole Podstawowej nr 14 czy drogę równoległą do autostrady A4.

Wariant 1: linia tramwajowa biegnie od istniejącej pętli Czerwone Maki P+R wzdłuż ul. Bunscha i Humboldta, następnie skręca na południe w ul. Spacerową, na skrzyżowaniu z ulicami Trockiego i Działowskiego skręca na wschód, kończy się na pętli tramwajowej proponowanej w pobliżu wiaduktu którym przebiega autostrada A4 nad linią kolejową nr 94.

Wariant 2: linia tramwajowa biegnie od istniejącej pętli Czerwone Maki P+R wzdłuż ul. Bunscha i Humboldta, następnie skręca na południe w ul. Spacerową, na skrzyżowaniu z ulicami Trockiego i Działowskiego skręca na wschód, na planowanym rondzie w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 14 skręca na południe, przekracza autostradę A4, po czym kończy się na planowanej nowej pętli w pobliżu przystanku kolejowego Kraków Opatkowice.

Wariant 3: linia tramwajowa biegnie od istniejącej pętli Czerwone Maki P+R wzdłuż ul. Bunscha i Humboldta, następnie skręca na południe w kierunku ul. Trockiego, po czym skręca na wschód w planowaną drogę klasy zbiorczej biegnącej równolegle do autostrady A4, kończy się na pętli tramwajowej proponowanej w pobliżu wiaduktu którym przebiega autostrada A4 nad linią kolejową nr 94.
 

Tramwaj na Kliny - 3 warianty przebiegu trasy

Poniżej znajduje się prezentacja szczegółowo przedstawiającą przebieg poszczególnych wariantów tras:

Plik do pobrania - prezentacja wariantów.

W ramach konsultacji zrealizowano:

Stacjonarne spotkania konsultacyjne:

15 kwietnia 2025  r. o godz. 18:00 – Szkoła Podstawowa nr 14 ul. prof. Bartla 29

25 kwietnia 2025 r. o godz. 18:00 – Centrum Kultury Podgórza – Fort Borek, ul. Forteczna 146 (sala widowiskowa)

Spotkanie w formule on-line:

8 maja 2025 r. o godz. 18.00 w aplikacji Microsoft Teams (link do spotkania).

Stacjonarny dyżur ekspercki:

5 maja 2025 r. w godz. 17.00-19.00 - Centrum Kultury Podgórza – Fort Borek, ul. Forteczna 146 (pokój nr 1.12. – I piętro)

Możliwość wypełnienia ankiety konsultacyjnej dostępnej w okresie trwania konsultacji.

Ankietę można było wypełnić:

- Dzielnica VIII Dębniki – ul. Praska 52;

- Dzielnica IX Łagiewniki – Borek Fałęcki ul. Żywiecka 13;

- Dzielnica X Swoszowice – ul. Inicjatywy Lokalnej 5.

Pliki do pobrania:


Konsultacje prowadzone były na podstawie Uchwały nr CXI/2904/18 Rady Miasta Krakowa z dnia 26 września 2018 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami Gminy Miejskiej Kraków oraz z Krakowską Radą Działalności Pożytku Publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.

 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Sigmund
Podmiot publikujący: Obywatelski Kraków
Data publikacji: 2025-04-07
Data aktualizacji: 2025-05-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź