Strefa Czystego Transportu (SCT) - konsultacje społeczne
W okresie od 17 marca do 13 maja 2022 r. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie prowadził z mieszkańcami i przedsiębiorcami z Krakowa konsultacje społeczne dotyczące projektu Strefy Czystego Transportu (SCT).

Kraków został zobligowany do przyjęcia w 2022 r. uchwały o Strefie Czystego Transportu. Celem działań jest zmniejszenie ilości zanieczyszczeń powietrza pochodzących z transportu. Projekt SCT wymagał szerokich konsultacji społecznych w celu zebrania uwag od mieszkańców i przedsiębiorców, aby przedstawić radnym rekomendacje do uchwały.
Przygotowania do utworzenia SCT rozpoczęły się w związku z przyjętym przez Sejmik Województwa Małopolskiego Programem Ochrony Powietrza (POP), który zobowiązuje Kraków do przyjęcia uchwały wprowadzającej Strefę Czystego Powietrza do końca 2022 r. Przyjęcie uchwały nie jest jednoznaczne z natychmiastowym wejściem w życie obowiązywania wszystkich zasad SCT – uchwała określi dopiero daty wprowadzania wymagań dla samochodów. Zasady, które będą obowiązywały w Strefie będą oparte o normy Euro i będą określać dopuszczalną ilość emitowanych zanieczyszczeń z silników samochodów.
Optymalny projekt w oparciu o uchwały
Zanim projekt uchwały zostanie przedstawiony radnym, przeprowadzono szerokie konsultacje z mieszkańcami i przedsiębiorcami. Zebrane wnioski i postulaty posłużą do przygotowania najlepszego możliwego wariantu – uwzględniającego zarówno potrzeby mieszkańców i przedsiębiorców, których praca oparta jest o transport, jak również pozytywny efekt dla jakości powietrza.
Wymagania Strefy z pewnością będą wprowadzane etapami z zachowaniem okresu przejściowego tak, aby wszyscy mogli się na zmiany przygotować.
Rekomendacje wraz z mieszkańcami
Podczas konsultacji społecznych wspólnie z mieszkańcami i przedsiębiorcami wypracowywano konkretne rozwiązania i zasady dotyczące Strefy Czystego Transportu. Konsultacje miały też doprowadzić do opracowania kompletnego harmonogramu wprowadzania kolejnych wymagań dla samochodów do roku 2030. W ramach konsultacji dążono też do określenia daty, od której zaczną obowiązywać pierwsze wymagania. Planowanie harmonogramu z tak dużym wyprzedzeniem ma na celu odpowiedzialne potraktowanie mieszkańców i przedsiębiorców. Nie chcemy, aby wymagania dla samochodów wprowadzane były bez możliwości przygotowania się do nich. Nikt nie może poczuć się zaskakiwany takimi rozwiązaniami.
Harmonogram konsultacji
Konsultacje społeczne były prowadzone zgodnie z poniższym harmonogramem:
1a. Formularz konsultacyjny on-line:
1b. Formularz konsultacyjny do zgłaszania uwag i wniosków do pobrania:
2. Spotkania informacyjno-warsztatowe z mieszkańcami:
- 17–25 marca – rekrutacja na spotkania warsztatowe;
- 31 marca, godz. 18.00–20.00 – spotkanie informacyjne w formule online, transmitowane w mediach społecznościowych;
- 5, 6, 7, 12, 13, 21 kwietnia, godz. 18.00–20.00 – warsztaty z wybranymi losowo mieszkańcami, którzy zgłosili chęć udziału podczas rekrutacji.
3. Spotkania informacyjno-warsztatowe z przedsiębiorcami: 26, 27, 28 kwietnia, godz. 18.00–20.00.
4. Dyżury eksperta pod numerem telefonu + 48 12 616 86 68:
- 9 maja godz. 17.00–19.00;
- 10 maja godz. 10.00–12.00;
- 11 maja godz. 17.00–19.00;
- 12 maja godz. 10.00–12.00;
- 13 maja godz. 14.00–16.00.
Po zakończeniu konsultacji projekt uchwały o Strefie Czystego Transportu będzie dopracowany i skierowany do Rady Miasta Krakowa.
Więcej informacji na temat Strefy Czystego Transportu można znaleźć TUTAJ.
Pliki do pobrania: