Inicjatywa lokalna rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Ogród różany rozproszony cz. 3 - sadzimy róże

Inicjatywa lokalna pn. Ogród różany rozproszony cz. 3 to kontynuacja działań mieszkańców i mieszkanek Dzielnicy XVIII Nowa Huta przy wsparciu Gminy Miejskiej Kraków.

Fot. Małgorzata Szymczyk - Karnasiewicz

W 2019 roku w ramach inicjatywy lokalnej pn. Ogród różany rozproszony, mieszkańcy przy wsparciu Zarządu Zieleni Miejskiej posadzili ok. 1.300 krzewów róż. Następni w 2020 r. w ramach tej samej inicjatywy lokalnej zorganizowano warsztaty poświęcone uprawie i pielęgnacji róż oraz posadzonych zostało ok. 300 krzewów róż na jednym z zieleńców przed blokiem os. Zgody 7. 

W tym roku odbędzie się ...

1. Czwartek, 22 kwietnia 2021 r. o godz. 12:30 – 15:30 - Akcja sadzenia róż.

2. Sobota, 8 maja 2021 r. o godz. 15.00-17.00 - Warsztaty literackie "Ogrody i kwiaty w literaturze" - od tekstów biblijnych i "Małego Księcia" (Róża) po
teksty Anny Ptaszyckiej o wpływie terenów zielonych na zdrowie psychiczne mieszkańców miast.


Warsztaty zostaną zorganizowane przy wsparciu punktu InfoKraków, czyli Zgody 7 - miejsce spotkań oraz Cafe
NOWA księgarnia. Poprowadzi je Małgorzata Czemi-Czaja laureatka konkursu na najlepszy reportaż o Nowej Hucie z okazji 70-lecia Nowej Huty, autorka bloga, na którym podejmuje tematykę nowohucką.


3. Podczas warsztatów Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz przedstawi czym jest inicjatywa lokalna, wykorzysta do tego 3
plansze, które zostały wykonane w ubiegłym roku. Na planszach w sposób rysunkowy zostały przedstawione przez graficzkę - Słucham i Rysuję - informacje:

  • idea inicjatywy lokalnej,
  • główne założenia,
  • co jest nam potrzebne, by dobrze zrealizować inicjatywę lokalną w obszarze zieleni,
  • podstawowe informacje o pielęgnacji róż miejskich.

Gdzie?

  • Zapraszamy do wspólnego sadzenia róż wzdłuż osi widokowej od pl. Centralnego aż do ul. Bulwarowej ciągnie się słynna aleja Róż, która wymaga odświeżenia poprzez nowe nasadzenia w miejscu istniejących. Proponujemy wzorem ubiegłorocznej inicjatywy lokalnej "Ogród różany rozproszony cz. 2" nasadzenia na zieleńcu przed blokiem na os. Zgody 7. Na podstawie ubiegłorocznej kwerendy historycznej wiemy jak wyglądały rabaty różane w tej lokalizacji w ubiegłym wieku.
  • Celowo wybrano do akcji sadzenia i warsztatów przestrzeń dostępną dla osób o różnych potrzebach, tak by umożliwić udział w niej osobom, które poruszają się na wózku, czy starszych korzystających ze wspomagaczy w postaci chodzika. Teren pozbawiony jest barier architektonicznych.

 

Inicjatywa pn. Ogród różany rozproszony została również umieszczona jako jeden z elementów różanych z charakterystyczną arką (bramą) na muralu obywatelskim na Rondzie Mogilskim ponadto można o niej przeczytać na Wikipedii pod hasłem Nowa Huta (podhasło "Stara Nowa Huta").

Zapraszamy!

Plakat róże PNG.png

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Bzura
Podmiot publikujący: Obywatelski Kraków
Data publikacji: 2021-04-12
Data aktualizacji: 2021-04-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź