Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zagospodarowanie Fortu nr 48 „Batowice” wraz z uwzględnieniem kompleksu przyrodniczo-parkowego – konsultacje społeczne

Prezydent Miasta Krakowa zaprasza mieszkańców Krakowa do udziału w trwających od 6 września do 1 października 2021 r. konsultacjach społecznych dotyczących proponowanego zagospodarowania terenu Fortu nr 48„Batowice” wraz z uwzględnieniem kompleksu przyrodniczo-parkowego, znajdującego się przy osiedlu Złotego Wieku w Krakowie. 

Zagospodarowanie Fortu nr 48 „Batowice” wraz z uwzględnieniem kompleksu przyrodniczo-parkowego – konsultacje społeczne (widok fortu)
Fot. Obywatelski Kraków

W  ramach prowadzonych przez Zarząd Budynków Komunalnych oraz Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa konsultacji zaplanowano: 

  • od 6 do 20 września 2021 r. badanie ankietowe (ankieta on-line i możliwa do wypełnienia w wersji papierowej)
  • 11 (sobota) września 2021 r. o godzinie 11:00 spacer badawczy po terenie Fortu
  • 25 (sobota) września 2021 r. warsztaty planowania partycypacyjnego 

Konsultacje mają na celu uzyskanie informacji na temat pomysłów oraz oczekiwań mieszkańców dotyczących zagospodarowania przestrzeni Fortu 48 „Batowice”, parku oraz form aktywności w jego bezpośrednim otoczeniu.

Fort nr 48 „Batowice”  znajduję się na terenie osiedla Złotego Wieku, w dzielnicy XV – Mistrzejowice. Obecnie jest nieużytkowany, a dostęp do większości obiektów kubaturowych został zamknięty. Sama budowla nie jest w złym stanie, ale wymaga remontu, zachowały się niektóre historyczne elementy, takie jak drzwi, forteczna stolarka czy części strzelnic. Dużym deformacjom zostały poddane natomiast fortyfikacje ziemne, jednakże wciąż są one czytelne w terenie.

Pochodzące z XIX wieku fortyfikacje z czasem stały się enklawą przyrody i bioróżnorodności. Na terenie fortu wraz z jego otoczeniem rosną liczne drzewa, krzewy, pnącza oraz trawy, które stanowią miejsce występowania mniejszych ssaków np. nietoperzy, wiewiórek, jeży, licznych ptaków oraz płazów czy owadów.

Drzewa rosnące na forcie stanowią głównie sukcesję zieleni fortecznej na wałach ziemnych, zdarzają się przypadki wnikania przez nie w zabytkową substancję i uszkadzania murów. Drzewa te nie są głęboko ukorzenione, mogą ulegać wykrotom lub zamierać.

Od 2007 Fort wraz z drzewami wpisany jest do rejestru zabytków. Obowiązkowi ochrony i opieki podlega zarówno część oznaczona na mapie kolorem niebieskim („Fort”), jak również część oznaczona kolorem zielonym („park”).

batowice mapa.jpg

Więcej informacji na temat przedmiotowych konsultacji zostanie niebawem opublikowana w serwisie www.obywatelski.krakow.pl .

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Bzura
Podmiot publikujący: Obywatelski Kraków
Data publikacji: 2021-08-30
Data aktualizacji: 2021-08-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź