Strona główna rozwiń menu

Jak zagospodarować teren Białych Mórz? Rusza drugi etap konsultacji społecznych

Prezydent Miasta Krakowa zaprasza mieszkanki i mieszkańców Krakowa do wzięcia udziału w drugim etapie konsultacji społecznych dotyczących zagospodarowania terenu „Białych Mórz”. Konsultacje potrwają od 1 lipca do 13 sierpnia 2025 roku.

Grafika przedstawia zaproszenie do wzięcia udziału w w drugim etapie konsultacji społecznych pod nazwą Jak zagospodarować teren Białych Mórz.
Fot. Wydział Dialogu, Konsultacji i Kontaktu Obywatelskiego Urzędu Miasta Krakowa

Czym są „Białe Morza”?

To rozległy, zielony teren w dzielnicy Łagiewniki, zlokalizowany pomiędzy ul. Totus Tuus, linią kolejową Kraków-Zakopane a ul. Herberta. Powstał na terenie dawnych Krakowskich Zakładów Sodowych. Choć obecnie jest ogólnodostępny, pozostaje w większości niezagospodarowany. Zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, obszar ten ma szansę stać się nowoczesną, przyjazną mieszkańcom przestrzenią zieleni parkowej i rekreacji.

Cel konsultacji

Celem drugiego etapu konsultacji jest uszczegółowienie oczekiwań społecznych względem zagospodarowania „Białych Mórz” – w oparciu o dokumenty planistyczne, w tym uchwałę nr LVIII/777/12 Rady Miasta Krakowa z dnia 10 października 2012 r. (Dz. U. Woj. Małopolskiego z dnia 23 października 2012 r., poz. 5214), raport z pierwszego etapu konsultacji (2022 roku), a także wyniki kompleksowych analiz przyrodniczych zleconych przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Chcemy poznać opinie, potrzeby i pomysły mieszkanek i mieszkańców, by stworzyć projekt odpowiadający realnym oczekiwaniom i sprzyjający ochronie przyrody.

Harmonogram konsultacji

Konsultacje potrwają od 1 lipca do 13 sierpnia 2025 r. Poniżej przedstawiamy formy udziału:

Telefoniczne dyżury eksperckie:

  • 1 lipca (poniedziałek), godziny 10:00-12:00 - dzisiejszy dyżur, zadzwoń: 12 411 31 02
  • 3 lipca (środa), godziny 16:00-18:00, telefon 12 411 31 02
  • 15 lipca (wtorek), godziny 10:00-12:00, telefon 12 411 31 02
  • 17 lipca (czwartek), godziny 16:00-18:00, telefon 12 411 31 02

Wydarzenia konsultacyjne:

  • Spacer badawczy

7 lipca (poniedziałek), godzina 17:30-19:30, teren „Białych Mórz” (ze względu na niekorzystne prognozy pogody oraz obowiązujący alert burzowy dzisiejszy spacer został ODWOŁANY)

  • Spotkanie informacyjne

10 lipca (czwartek), godzina 17:30-19:30, Centrum Sztuki Współczesnej Solvay

  • Warsztaty z mapą

21 lipca (poniedziałek), godzina 17:30-19:30, Centrum Sztuki Współczesnej Solvay

  • Spotkanie podsumowujące z prezentacją wstępnej koncepcji

13 sierpnia (środa), godzina 17:30-19:30, Centrum Jana Pawła II

Jak możesz wziąć udział?

Zaangażuj się!

  • Przyjdź na spotkania i podziel się swoją opinią.
  • Porozmawiaj o „Białych Morzach” z sąsiadami i znajomymi.
  • Udostępnij informację w mediach społecznościowych.
  • Pobierz i rozwieś plakat informacyjny w swojej okolicy w formatach [jpg] i [pdf].

Dlaczego to ważne?

Kształtowanie przyszłości terenów zielonych to wspólna odpowiedzialność. „Białe Morza” mają szansę stać się wyjątkową przestrzenią rekreacji, natury i integracji – zaprojektowaną z myślą o mieszkańcach i przy udziale mieszkańców.

Konsultacje społeczne prowadzone są przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz Wydział Dialogu, Konsultacji i Kontaktu Obywatelskiego Urzędu Miasta Krakowa na podstawie uchwały nr CXI/2904/18 Rady Miasta Krakowa z dnia 26 września 2018 r. Wyniki konsultacji, w postaci raportu, zostaną opublikowane na stronach internetowych obywatelski.krakow.pl i zzm.krakow.pl.

pokaż metkę
Autor: Wydział Dialogu, Konsultacji i Kontaktu Obywatelskiego Urzędu Miast Krakowa
Osoba publikująca: Joanna Słomska
Podmiot publikujący: Obywatelski Kraków
Data publikacji: 2025-06-30
Data aktualizacji: 2025-07-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź