górne tło

Za nami konferencja "Krakowianki siłą miasta! O historii kobiet w edukacji”

28 października w Sali Miedzianej Muzeum Krakowa odbyła się pierwsza konferencja poświęcona edukacji herstorycznej, w której udział wzięli edukatorzy/-orki, nauczyciele/-elki i inne osoby pracujące na co dzień z młodzieżą. Celem wydarzenia było zainspirowanie do rozmowy o kobiecym wkładzie w historię, na przykładach walki o prawa wyborcze czy edukacyjne.

Kobiety kształtują nasze miasto, każdego dnia zmieniają rzeczywistość w najróżniejszych dziedzinach, rewolucjonizują naukę, wprowadzają innowacje w biznesie, inspirują niezwykłe kulturalne, artystyczne i edukacyjne przedsięwzięcia, pracują i angażują się społecznie.

O historii kobiet dalej niewiele mówimy, umykają w szkolnych opowieściach biografie emancypantek, artystek, pisarek, sportowczyń. Potrzebujemy uzupełniać tę “brakującą połowę dziejów”, z tego powodu Kraków stworzył Szlak Kobiet Krakowa – niezwykłą bazę wiedzy o krakowskich bohaterkach, która prowadzi nas przez kobiecy Kraków na przestrzeni wieków.

By sprawić, że tworzenie takich zajęć będzie łatwiejsze, na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa zostały przygotowane przez Agnieszkę Jankowiak-Maik scenariusze lekcyjne i dodatkowe materiały źródłowe z zakresu historii Krakowianek, które są do pobrania w formacie PDF poniżej:

Konferencja

Konferencja

Konferencja

Wybrana literatura herstoryczna [PDF]

Wybór tekstów źródłowych [PDF]