W okresie od 9 kwietnia do 14 grudnia 2020 r. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie prowadził konsultacje społeczne dotyczące realizacji zwycięskiego projektu z budżetu obywatelskiego “Tak dla Parku przy Karmelickiej”.
Przedmiotem konsultacji było wypracowanie wspólnie z mieszkańcami wytycznych do konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie projektu zagospodarowania działki znajdującej się pomiędzy ul. Karmelicką, a ul. Rajską, na której obecnie znajduje się parking.
Konsultacje społeczne składały się z 2 etapów:
I etap – ze względu na stan zagrożenia epidemicznego I etap konsultacji został przeprowadzony przy użyciu:
W I etapie konsultacji wszyscy zainteresowani mogli wypełnić elektroniczną ankietę oraz do przekazywać swoje uwagi telefonicznie. Analiza złożonych ankiet elektronicznych oraz wniosków złożonych telefonicznie posłuży do opracowania wytycznych dla konkursu architektoniczno-urbanistycznego, który zostanie zorganizowany w II kwartale 2020 r.
Przy wypełnianiu ankiety bądź przekazaniu swoich pomysłów telefonicznie należało również pamiętać o powierzchni przyszłego parku kieszonkowego, która wynosi 0.82 hektara. Przyjmuje się, że powierzchnia pełnowymiarowego parku powinna wynosić ok. 2 hektary. Dlatego z uwagi na niewielką powierzchnię do zagospodarowania Park przy Karmelickiej to przyszły park kieszonkowy.
KOLEJNE PLANOWANE ETAPY KONSULTACJI:
II etap – spośród wybranych przez sąd konkursowy koncepcji, mieszkańcy wybiorą zwycięską koncepcję w głosowaniu, które odbędzie się w IV kwartale 2020 r.
W maju 2020 r. planowano ogłoszenie konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie koncepcji przyszłego Parku przy Karmelickiej, który miał zostać zorganizowany w II kwartale 2020 r., niemniej jednak została podjęta decyzja o rezygnacji z organizacji konkursu i finalnie w 30.06.2020 r. ogłoszono zamówienie publiczne na wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej.
III etap – w poniedziałek 30 listopada 2020 r. o godz. 17:00 przeprowadzono zorganizowane przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie warsztaty, które z uwagi na pandemię COVID-19 odbyły się w formie webinarium.
Podczas warsztatów projektowych zaprezentowano wstępną koncepcja parku. Celem warsztatów było jej szczegółowe omówienie, jak również zebranie ewentualnych uwag do opracowania finalnego projektu “Parku przy Karmelickiej”.
Zgłoszenia do udziału w warsztatach można było wysyłać na adres: konsultacje@gajda-ak.pl do 25 listopada 2020 r.
W ramach kolejnego etapu konsultacji społecznych dotyczących realizacji zwycięskiego projektu z budżetu obywatelskiego “Tak dla Parku przy Karmelickiej”, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zaprosił Mieszkańców Krakowa do składania uwag do wstępnej koncepcji zagospodarowania parku przy ul. Karmelickiej, która została zaprezentowana podczas warsztatów on-line, przeprowadzonych 30 listopada 2020 r.
Uwagi można było przekazywać za pomocą formularza konsultacyjnego dostępnego TUTAJ w terminie do 14 grudnia 2020 r.
Formularze można było przekazywać w następujący sposób:
Pliki do pobrania:
WAŻNE INFORMACJE DOT. PROJEKTU PARKU:
W celu wypracowania koncepcji oraz późniejszego projektu należy uwzględnić wiele czynników składowych dotyczących przedmiotowego terenu. Poniżej prezentujemy wstępne wytyczne, jakie przyszły projektant parku kieszonkowego przy ul. Karmelickiej uwzględnić będzie musiał w swoim projekcie, żeby mógł on zostać zrealizowany. Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi materiałami, aby móc zobrazować sobie w spójny sposób możliwość przyszłego zagospodarowania terenu.
● Zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego “Tak dla Parku przy Karmelickiej”
W 2019 r. w wyniku głosowania w Budżecie Obywatelskim, przedmiotowy projekt uzyskał poparcie wśród Mieszkańców Krakowa, w związku z czym został wskazany do realizacji przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie jako zadanie dwuletnie, z kwotą finansowania 2 000 000 zł. W bieżącym roku zaplanowano fazę rozpoczęcia opracowania dokumentacji projektowej dla przedmiotowego zadania.
Link do projektu znajduje się TUTAJ.
● Przedmiotowy teren objęty jest opieką Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, w związku z czym wszystkie prace wykonywane na terenie przyszłego parku, muszą uzyskać akceptację Małopolskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie. Z uwagi na powyższy fakt, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie wystąpił o wytyczne do opracowania projektu.
● Na co pozwala nam miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?
Na przedmiotowym terenie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego “Rejon ulicy Rajskiej “, co oznacza, że przyszły park musi zostać zaprojektowany zgodnie z jego zapisami. Z czym się to wiąże w praktyce?
Poniżej przedstawiamy prezentację, która przybliża zapisy MPZP.
● Zielona Czytelnia – Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Rajskiej w Krakowie, to projekt zagospodarowania terenu, który obejmuje swym zasięgiem teren zaplecza budynku Biblioteki. Bezpośrednie sąsiedztwo zielonej czytelni oraz przyszłego parku wymaga spójnej kompozycyjnie koncepcji, aby po przeprowadzeniu inwestycji teren stanowił harmonijnie zaprojektowaną i wykonaną przestrzeń publiczną o najwyższych cechach estetycznych i użytkowych.
Raport z konsultacji zostanie opublikowany w terminie wynikającym z § 10 ust. 4 Uchwały nr CXI/2904/18 Rady Miasta Krakowa z dnia 26 września 2018 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami Gminy Miejskiej Kraków oraz z Krakowską Radą Działalności Pożytku Publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji - nie później niż do 12 lutego 2021 r.
Pliki do pobrania: