Wspólnie dla ostatniego skweru na Zabłociu - inicjatywa lokalna
Inicjatywa lokalna pt. „Wspólnie dla ostatniego skweru na Zabłociu” składała się z kilku etapów. W działaniach wzięli udział mieszkańcy Zabłocia, sąsiedzi skweru.
Fundacja zorganizowała dla odbiorców trzy spotkania warsztatowe, by zwrócić uwagę na zielony skwer i jego walory dla mieszkańców. Wszystkie działania przebiegły zgodnie z założonym harmonogramem. Każdorazowo działania były realizowane na terenie dzielnicy. W zależności od pogody miejsce zostało tak dostosowane by było dostępne dla mieszkańców. Ze względu na to spotkanie drugie i trzecie zostało przeniesione do budynków- drugie spotkanie odbyło się w restauracji Emalia a trzecie w przestrzeni Muzeum Podgórza.
Pierwsze warsztaty, 17 sierpnia 2022 roku, odbyły się na skwerze, w letniej, ciepłej atmosferze. W trakcie warsztatów zorganizowany został spacer z Panią botanik, która wspólnie z uczestnikami zwiedziła cały skwer i rozpoznawała gatunki występujących tam roślin oraz omawiała ich zastosowanie. W drugiej części spotkania odbyła się część praktyczna- malowanie siedzisk, skrzynek, które miały posłużyć jako stoliczki oraz upiększania ogrodzenia, na którym „haftowano ozdoby” z włóczki. W warsztatach wzięło udział ok. 15 uczestników.
Drugi warsztat, 21 września 2022 roku, odbył się w restauracji Emalia na Zabłociu. Warsztaty zostały przeniesione ze względu na warunki atmosferyczne. Niemniej jednak takie spotkanie i integracja lokalnych przedsiębiorstw z mieszkańcami został uznany za dodatkowy atut spotkania. W zajęciach wzięło udział ośmioro uczestników. Wspólnie z p. Beatą Godynią-Kapałką (Fabryka Ekodzieła) uczestnicy przygotowywali ludowe pająki - ozdoby związane z tradycyjną kultura ludową, mające przynosić pomyślność. Ozdoby zostały wykonane z ekologicznych materiałów, bibuły oraz słomek w tradycyjny sposób. Uczestnicy oprócz indywidualnych pająków wykonali razem wspólnie jedną instalację do zawieszenia na skwerze.
Trzecie warsztaty, 5 października 2022, ze względu na panujące warunki atmosferyczne zostały przeniesione do Muzeum Podgórza. Zgodnie z założeniami zorganizowano instalowanie domków dla jeży a także wieszanie instalacji przestrzennych tzw. pająków. W przestrzeni Muzeum zostały zorganizowane warsztaty z drukowania roślin zebranych na skwerze, poprowadzone przez Panią Beatę Godynie-Kapałkę (Fabryka Ekodzieła). Każdy uczestnik wykonał prace plastyczne, które następnie zabrał ze sobą do domu. Dodatkowo na zakończenie spotkań zorganizowany został poczęstunek, przygotowanych przez Manoa Green Resto Bar. W warsztatach wzięło udział ok. 12 uczestników.