Inicjatywa lokalna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zielona enklawa - dla lokalnej społeczności mieszkańców dzielnicy Dębnik

W ramach inicjatywy lokalnej, w Krakowskim Ogrodzie Społecznym Macierzanki posadowiono nowe ławki oraz urządzenia dla dzieci, zamontowano beczkę do retencji wody deszczowej, posadzono nowe drzewa i rośliny, a także przeprowadzono warsztaty sensoplastyczne i warsztaty ogrodnicze dotyczące bioróżnorodności dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Fot. Organizatorzy inicjatywy lokalnej

Prace obejmowały przygotowanie terenu pod posadowienie urządzeń i ławek: demontaż starych ławek, wyczyszczenie terenu pod urządzenia, przesadzenie roślin rosnących na terenie przeznaczonym pod nowe urządzenia. Ławki, urządzenia beczka na deszczówkę i rośliny zostały zgodnie z umową dostarczone na teren Ogrodu. Posadzenie nowych drzew i roślin było przedmiotem akcji sąsiedzkiej, informacje o której zostały rozpowszechnione na profilu facebookowym Ogrodu, a także udostępnione w lokalnych grupach sąsiedzkich i na wewnętrznej grupie zrzeszającej sąsiadów będących stałymi gośćmi Ogrodu. Akcja obejmowała dwa dni, podczas których, łącznie z nowymi ogrodnikami, będącymi osobami mieszkającymi na terenie osiedla Ruczaj, posadzono dostarczone drzewa i rośliny.

Warsztaty sensoplastyczne odbyły się w ciągu jednego dnia i zgromadziły dzieci w wieku przedszkolnym, które przyszły wraz z rodzicami. Warsztaty ogrodnicze z bioróżnorodności odbyły się podczas jednego dnia i obejmowały dwie grupy przedszkolaków. W trakcie trwania projektu, na profilu facebookowym Ogrodu zostały udostępnione posty i grafiki informujące o zakresie działań i ich efektach.

 

Rezultaty inicjatywy to przede wszystkim wzbogacenie Ogrodu w nowe ławki i atrakcyjne dla dzieci urządzenia edukacyjne, oraz wzbogacenie w nowe drzewa i miododajne rośliny i pnącza. Podczas promocji projektu zwiększyła się responsywność „fanów” na profilu facebookowym Ogrodu, jednocześnie zwiększając jego popularność wśród lokalnej społeczności. Podczas akcji sadzenia
nowych roślin do Ogrodu dotarły nowe osoby zainteresowane działaniem w Ogrodzie w kolejnych sezonach. Podczas warsztatów dla dzieci, przekazaliśmy wiedzę dotyczącą ekologii i bioróżnorodności, a podczas warsztatów sensoplastycznych zwiększyliśmy wrażliwość dzieci na naturalne otoczenie.

Całość działań przyczyniła się do zwiększonego zainteresowania lokalnej społeczności podobnymi działaniami w okresie wiosennym.

 

Więcej szczegółów na temat inicjatywy lokalnej pn. Zielona enklawa dla mieszkańców - zwiększenie atrakcyjności Krakowskiego Ogrodu Społecznego Macierzanki dla lokalnej społeczności mieszkańców dzielnicy Dębnik znajduję się w sprawozdaniu z wydarzenia.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Bzura
Podmiot publikujący: Obywatelski Kraków
Data publikacji: 2023-01-30
Data aktualizacji: 2023-01-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź