– Celem badania było poznanie sytuacji zawodowej mieszkanek Krakowa i kobiet, które pracują w Krakowie (czy pracują, prowadzą firmy, nie pracują) i wyzwań, jakie stoją przed kobietami, które chcą być aktywne zawodowo. Pytałyśmy również o przyczyny nieaktywności zawodowej krakowianek, o podział obowiązków domowych a także przejawy dyskryminacji na rynku pracy – mówią Joanna Gotfryd i Klaudia Urban z Fundacji Mamo Pracuj
Badanie zdobyło duże zainteresowanie mieszkanek naszego miasta, w ankiecie wzięło udział ponad 800 krakowianek.
Szczegółowy raport oraz jego skrócona wersja graficzna dostępne są na stronie krakowianki.mamopracuj.pl
Raport z badania ankietowego: Badanie o sytuacji zawodowej kobiet [pdf]
Sytuacja krakowianek na rynku pracy [pdf]
Głównym celem projektu jest zmapowanie możliwości wsparcia kobiet w rozwijaniu ich potencjału i zbudowanie narzędzi na rzecz wyrównywania ich szans na rynku pracy.
– W Polsce działalność gospodarczą prowadzi o połowę mniej kobiet niż mężczyzn, podobnie jest z obecnością kobiet w zarządach spółek. Funkcję prezesa w polskich firmach pełni jedynie 35% kobiet. Statystycznie kobiety bardziej obawiają się decyzji o założeniu biznesu. Chcemy to zmieniać, wzmacniać kobiety w przestrzeni przedsiębiorczości i budować kobiecy potencjał biznesowy w naszym mieście! – mówi Nina Gabryś, pełnomocniczka prezydenta ds. polityki równościowej.
W odpowiedzi na wyniki badania powstał program szkoleniowy online, który ma wzmocnić kobiety na rynku pracy, zwiększyć ich skuteczność i pomóc im odkryć ich supermoce.
Podczas szkoleń rozmawiać będziemy o tym:
„Ty rozkręcaj biznes. My pomożemy w formalnościach”
Zapisy dostępne na stronie: krakowianki.mamopracuj.pl
Szkolenia poprowadzą ekspertki Fundacji Mamo Pracuj: Natalia Gozdowska i Paulina Maslich oraz pracownik Punktu Obsługi Przedsiębiorcy Urzędu Miasta Krakowa – Bartosz Dasios.
Punkt Obsługi Przedsiębiorcy Wydziału ds. Przedsiębiorczości i Innowacji Urzędu Miasta Krakowa to miejsce gdzie w przyjazny i bezpłatny sposób można uzyskać pomoc i wsparcie w zakresie:
Adres Punktu Obsługi Przedsiębiorcy: ul. Wielicka 28a, 30-552 Kraków, III piętro (stanowiska 1-3)
Pytania do Punktu Obsługi Przedsiębiorcy można zadawać także poprzez Livechata zamieszczonego na stronie internetowej dlabiznesu.krakow.pl/pop lub poprzez Wirtualnego Urzędnika, który jest dostępny 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, także w języku ukraińskim i angielskim.