Strona główna rozwiń menu

Jaki plan miejscowy dla obszaru „Skotniki – Południe”? Ponowne wyłożenie części projektu planu do publicznego wglądu

Rozpoczyna się ponowne wyłożenie do publicznego wglądu części projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Skotniki - Południe”. Od 5 maja do 2 czerwca 2025 roku można zapoznać się z projektem i podzielić się uwagami. Warto wziąć udział w i mieć wpływ na przyszłość okolicy.

Rysunek przedstawiający granice projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Skotniki – Południe”
Fot. Obywatelski Kraków

Jaki jest obszar planu?

Obszar objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego położony jest w południowo-zachodniej części Krakowa, w większości w Dzielnicy VIII Dębniki oraz częściowo w Dzielnicy X Swoszowice. Powierzchnia obszaru objętego planem to 211,5 ha.
Obecnie wykładana do publicznego wglądu część projektu planu obejmuje kilka terenów, które w związku z rozpatrzeniem uwag złożonych do projektu planu w czasie jego pierwszego wyłożenia oraz w wyniku uzyskanych opinii i uzgodnień ustawowych zmieniły przeznaczenie lub ustalenia.
Granice obszaru objętego planem szczegółowo określa załącznik graficzny pdf_bip_skrot_obrazek.png

Jaki jest cel planu?

Głównymi celami planu są:

  • ustalenie zasad zagospodarowania porządkujących procesy inwestycyjne
  • kształtowanie nowych przestrzeni publicznych
  • określenia zasad obsługi i poprawa dostępności komunikacyjnej obszaru
  • określenie zasad umożliwiających ochronę i rozwój zespołu szpitalno-parkowego w Krakowie-Kobierzynie

Wykładana do publicznego wglądu część projektu planu obejmuje zmiany w tekście oraz na rysunku planu m.in. w zakresie:

  • zmiany w zagospodarowaniu Terenu zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej MN.44;
  • zmiany przeznaczenia działki nr 157/4 obr. P-41 na Teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej lub usługowej MN/U.10;
  • wyznaczenia nowych Terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej lub usługowej MN/U.24 i MN/U.25;
  • zmiany przeznaczenia działki nr 511 obr. P-41 na Teren zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej MW.3;
  • włączenia dotychczasowego Terenu zabudowy usługowej U.15 do Terenu zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej lub usługowej MW/U.1;
  • zmiany w zagospodarowaniu Terenu zabudowy usługowej U.22;
  • zmiany przebiegu projektowanej drogi w Terenie drogi publicznej klasy lokalnej KDL.10 wraz ze zmianą nieprzekraczalnych linii zabudowy w Terenie zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej lub usługowej MW/U.1
  • aktualizacji projektu planu o nowe osuwisko w Terenie U.22;
  • zmiany linii rozgraniczających Terenu drogi wewnętrznej KDW.7;
  • zmiany linii rozgraniczających Terenu ciągu pieszego KDX.6.

Dokładny opis wprowadzonych zmian znajduje się w Ogłoszeniu o ponownym wyłożeniu części planu miejscowego, które znajduje się też w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Krakowa na stronie internetowej www.bip.krakow.pl/planowanieprzestrzenne.

Jak można wziąć udział?

Ponowne wyłożenie zostanie przeprowadzone w dniach od 5 maja do 2 czerwca 2025 r.
Będziemy się z Państwem spotykać:

  • w Wydziale Planowania Przestrzennego (ul. Mogilska 41) - z wyjątkiem sobót i niedziel w godzinach: 8.00-15.00,
  • podczas dyskusji publicznej, która odbędzie się w dniu 15 maja 2025 r. (Urząd Miasta Krakowa, pl. Wszystkich Świętych 3-4, sala Obrad), początek o godz. 15:30. W dyskusji publicznej można również uczestniczyć online. Link do połączenia z platformą został umieszczony na stronie planu. Szczegółowe informacje są publikowane pod adresem: www.bip.krakow.pl/planowanieprzestrzenne (w zakładce ZAPROSZENIA),

Chętnie udzielimy też Państwu informacji telefonicznie – pod numerem 12 616 85 18, w godzinach 8.00-15.00.

Z projektem planu, składającym się z części tekstowej i rysunkowej wraz z prognozą oddziaływania na środowisko można się także zapoznać na stronie internetowej: www.bip.krakow.pl/planowanieprzestrzenne (w zakładce PLANY SPORZĄDZANE).

Kto może zgłosić uwagi do planu?

Każdy, może zaproponować zmiany i zgłosić uwagę do ponownie wykładanej części projektu planu miejscowego wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. Zarówno rysunek projektu planu jak i tekst podlegające ponownemu wyłożeniu, zostały oznaczone kolorem. Wszystkie głosy są tak samo ważne. Nie ma znaczenia, czy jest się właścicielem gruntu, mieszkańcem obszaru objętego planem czy jakiegokolwiek innego fragmentu miasta. Każda sprawa jest indywidualnie rozpatrywana przez autorów planu – urbanistów i architektów, a ostatecznie przez Prezydenta.

Jak zgłosić uwagi do planu?

Uwagi można składać w formie papierowej lub elektronicznej w tym za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej lub formularza, którego wzór znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej: www.bip.krakow.pl/planowanieprzestrzenne (w zakładce WZORY):

  • podczas dyskusji publicznej,
  • mailowo – na adres: uwagi-bp@um.krakow.pl,
  • drogą pocztową – na adres: Urząd Miasta Krakowa, Wydział Planowania Przestrzennego, ul. Mogilska 41, 31-545 Kraków,
  • poprzez e-doręczenia,
  • osobiście - na dziennikach podawczych zlokalizowanych w budynkach Urzędu Miasta Krakowa.

Uwagi można składać do dnia 16 czerwca 2025 r. Należy podać oznaczenie nieruchomości, której uwaga dotyczy, a także imię i nazwisko albo nazwę oraz adres zamieszkania albo siedziby.

Uwagi dotyczące zakresu ponownego wyłożenia, złożone w terminie zostaną rozpatrzone przez Prezydenta Miasta Krakowa. Odpowiedź na nie nie zostanie wysłana, ale w Biuletynie Informacji Publicznej zostanie opublikowane Zarządzenie Prezydenta Miasta Krakowa w sprawie rozpatrzenia złożonych uwag. Pisma niespełniające powyżej wskazanych warunków pozostawi się bez rozpoznania.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konsultacjach. Twoja opinia się liczy!

Link do strony internetowej dotyczącej projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Skotniki – Południe”.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Sigmund
Podmiot publikujący: Obywatelski Kraków
Data publikacji: 2025-05-05
Data aktualizacji: 2025-05-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź