Jaki użytek ekologiczny powinien powstać w Przegorzałach? – Spotkanie konsultacyjne
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców i mieszkanki oraz przedstawicieli i przedstawicielki organizacji pozarządowych do wzięcia udziału w otwartym spotkaniu, podczas którego będzie można porozmawiać na temat zagadnień związanych z ewentualnym powstaniem użytku ekologicznego pod nazwą „Las łęgowy w Przegorzałach im. Kazimierza Walasza", a eksperci z zakresu zieleni i ochrony środowiska omówią kwestie związane z tworzeniem użytków ekologicznych oraz odpowiedzą na pytania w tym zakresie.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 24 kwietnia 2025 r. w godz. 17:00 – 19:00 w Klubie Kultury Przegorzały przy ul. Kamedulskiej 70 w Krakowie.
Podczas konsultacji chcemy zebrać uwagi i opinie mieszkańców i mieszkanek oraz przedstawicieli i przedstawicieli zainteresowanych organizacji pozarządowych odnośnie celowości ustanowienia użytku ekologicznego oraz zakresu i sposobów jego funkcjonowania.
Przedmiotem konsultacji jest projekt Uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego „Las łęgowy w Przegorzałach im. Kazimierza Walasza”. Jego powstanie ma na celu zachowanie nadrzecznego lasu łęgowego, którego ochrona ma znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej, siedlisk przyrodniczych i krajobrazu.
W ramach konsultacji zaplanowano również:
- Stacjonarny i telefoniczny dyżur eksperta.
Kiedy: 10 kwietnia (czwartek), godz. 16:00 – 18:00.
Gdzie: siedziba Wydziału Środowiska Klimatu i Powietrza, os. Zgody 2, pokój 411
lub telefonicznie pod nr telefonu (12) 616 88 88. - Zbieranie formularzy konsultacyjnych w terminie do 9 maja 2025 r. w formie:
- formularza on-line, dostępnego przez cały okres trwania konsultacji (link do formularza on-line)
- formularza w wersji papierowej, dostępnego w siedzibie Rady Dzielnicy VII Zwierzyniec przy ul. Bolesława Prusa 18 w godzinach otwarcia siedziby (link do strony Rady Dzielnicy VII Zwierzyniec).
Chcemy zapytać mieszkanki i mieszkańców, jaki użytek ekologiczny powinien powstać w Przegorzałach. Zależy nam na zebraniu pomysłów i propozycji, aby wspólnie wypracować taki kształt użytku, który będzie najlepiej odpowiadał na oczekiwaniom krakowianek i krakowian.
Pliki do pobrania:
- Formularz konsultacyjny;
- Projekt Uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego pod nazwą „Las łęgowy w Przegorzałach im. Kazimierza Walasza";
- Inwentaryzacja projektowanego użytku ekologicznego „Łęg Przegorzalski”;
- Opinia o wartości przyrodniczej Lasu Łęgowego w Przegorzałach w Krakowie;
- Mapa obszaru Lasu łęgowego w Przegorzałach;
- Mapa zagospodarowania turystyczno-rekreacyjnego lasów miejskich Krakowa;
- Kierunki rozwoju i zarządzania terenami zieleni w Krakowie na lata 2019-2030 aneks II – ochrona przyrody.
- Jaki użytek ekologiczny powinien powstać w Przegorzałach? (plakat w formatach jpg i pdf)
Jak możesz się zaangażować?
- Przyjdź na konsultacje i podziel się swoimi pomysłami.
- Porozmawiaj z sąsiadami, rodziną i znajomymi o przyszłości lasu łęgowego w Przegorzałach.
- Udostępnij tę wiadomość na swoich profilach w mediach społecznościowych! Pokażmy, jak bardzo zależy nam na przyszłości tego miejsca!
- Pobierz przygotowany przez nas plakat informacyjny [format jpg] i [format pdf]. Wykorzystaj go, aby zaprosić jeszcze więcej osób do udziału!
Wydrukuj plakat i powieś go w widocznym miejscu – na klatce schodowej, w sklepie osiedlowym, na tablicy ogłoszeń. Niech jak najwięcej osób włączy się w konsultacje!
Razem możemy więcej!
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU. WSPÓLNIE ZDECYDUJMY O UŻYTKU EKOLOGICZNYM W PRZEGORZAŁACH!
Konsultacje prowadzone są przez Wydział Środowiska, Klimatu i Powietrza we współpracy z Wydziałem Dialogu, Konsultacji i Kontaktu Obywatelskiego na podstawie uchwały nr CXI/2904/18 Rady Miasta Krakowa z dnia 26 września 2018 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami Gminy Miejskiej Kraków oraz z Krakowską Radą Działalności Pożytku Publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.