Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Mikołajki pod muralem „Obywatelski Kraków”

Już w piątek, 6 grudnia 2024 r. o poranku zapraszamy Was na zimową herbatę, miłą niespodziankę i spotkanie z Zespołem #ObywatelskiKraków na Rondzie Mogilskim. 

Fragment muralu przedstawiający tańczącego mężczyznę i kobietę, osoby ćwiczące jogę na kocach i jeża
Fot. Obywatelski Kraków

Dlaczego właśnie na Rondzie Mogilski? Bo właśnie tam w 2021 r. powstał wyjątkowy mural, mural pn. „Obywatelski Kraków”. 

Skąd pomysł na mural? Wszystko zaczęło się od mieszkanek i mieszkańców Krakowa, których aktywny udział w życie miasta i współdecydowanie o nim stały się inspiracją do jego powstania.

Wielu i wiele z was przechodzi codziennie  obok muralu i spogląda na kolorowe asymetryczne motywy Krakowa  z wtopionymi postaciami mieszkanek i mieszkańców. Cały mural inspiruje do aktywności, do zauważania, jak ogromny wpływ na kształt miasta mają codzienne działania jego mieszkańców, ich zaangażowanie, pomysły, głosowanie w Budżecie Obywatelskim Miasta Krakowa, udział w konsultacjach społecznych i inicjatywie lokalnej oraz współpraca z władzami. Ukazuje, że miasto tworzymy razem i że każdy głos, każda inicjatywa ma znaczenie.

Na muralu zobrazowane zostały różne dzielnice miasta, a w nich wydarzenia, które stały się udziałem mieszkanek i mieszkańców Krakowa. W Nowej Hucie przy Alei Róż odbyła się Inicjatywa Lokalna pn. Ogród różany rozproszony, której celem było obsadzenie ulic czerwonymi różami w myśl założeń architektonicznych sprzed lat. Cel wydarzenia łączył integrację społeczną z kwestiami kultury i tradycji.  W Dzielnicy XVIII odbył się również turniej piłkarski, zrealizowany dzięki zaangażowaniu mieszkańców – inicjatywa lokalna pn. Huta Champions League 2019. Do tego wydarzenia nawiązuje fragment muralu z dziadkiem i wnuczką ubraną w strój piłkarski.

Fragment muralu przedstawiający rysunek dziadka z wnuczką ubraną w strój piłkarski i kopiącej piłkę (obok widać kamienicę w zieleni i róże, a za nimi krakowską Ekospalarnię odpadów)

 

Tematyka Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa jest dostrzegalna już na pierwszym planie. Roztańczona para to nic innego jak zrealizowany projekt pn. Milonga na Mogilskim, a skoro jesteśmy na rondzie, to nie mogło zabraknąć projektu pn. Joga na Mogilskim. Oba projekty zwyciężyły w głosowaniu do Budżetu Obywatelskiego i zostały zrealizowane właśnie w tym miejscu. Wśród zwycięskich projektów bardzo często znajdują się takie wydarzenia jak seanse filmowe pod chmurką, które są realizowane na terenie całego Krakowa, stąd też czarny projektor. „Młynówka Królewska” to jeden z najdłuższych parków w Polsce, a jego rewitalizacja odbyła się właśnie za sprawą wygranego projektu w #BO. Tuptający jeż, to nic innego jak zrealizowany projekt pn. Jeż na swoim – stwarzamy dobre warunki dla jeży. Dbałość o zwierzęta jest ważnym tematem dla krakowian, stąd również projekt pn. Pszczoły na dachu.

Fragment muralu przedstawiający rysunek elegancko ubranych mężczyzny i kobiety tańczących tango

Fragment muralu przedstawiający stary projektor kinowy, ludzi na kocach ćwiczących jogę i jeża

Na muralu pn. „Obywatelski Kraków” nie mogło zabraknąć wydarzeń związanych z udziałem mieszkańców i mieszkanek w konsultacjach społecznych. Dlatego widzimy na nim rzekę Białuchę, szybki tramwaj oraz pętle Czerwone Maki i nowoczesną Ekospalarnie odpadów. O powstaniu tych miejsc, ich zagospodarowaniu i kształcie zadecydowali mieszkańcy Krakowa biorąc udział w konsultacjach społecznych i wyrażając swoje opinie. 

Fragment muralu przedstawiający tramwaj dojeżdżający do pętli tramwajowej, na której rosną czerwone maki

Skoro tyle się dzieje w naszym pięknym Krakowie, musieliśmy podkreślić elementy charakterystyczne dla naszego miasta, dlatego w oddali dostrzegamy Zamek Królewski, nasze tradycyjne obwarzanki i gołębie, lokatorów krakowskiego rynku.

Fragment muralu przedstawiający mężczyznę grającego na saksofonie, dwa zwrócone do siebie gołębie na krakowskim obwarzanku, kobietę jadącą na rowerze na tle kopca i pszczołę nad kwiatami

Doceniając zaangażowanie mieszkanek i mieszkańców Krakowa w życie i rozwój naszego miasta moglibyśmy stworzyć setki murali z licznymi wydarzeniami, inicjatywami, projektami. Na razie mamy ten jeden „Obywatelski Kraków” na Rondzie Mogilskim, dlatego przechodząc obok, spójrz na niego, uciesz oko i zainspiruj się! 
 

pokaż metkę
Autor: Mikołajki, mural, rondo, pod muralem „Obywatelski Kraków”
Osoba publikująca: Marcin Sigmund
Podmiot publikujący: Obywatelski Kraków
Data publikacji: 2024-12-05
Data aktualizacji: 2024-12-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź