Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Pamiętamy o naszych bohaterkach na Wszystkich Świętych!

Z okazji dnia Wszystkich Świętych na grobach wyjątkowych kobiet pojawiły się znicze „Kraków pamięta”. W ten symboliczny sposób chcieliśmy podkreślić, jak ważna jest pamięć o wspaniałych artystkach, farmaceutkach, sportowczyniach, działaczkach, pisarkach i aktorkach, które zmieniały Kraków przez wieki.

Historia krakowianek zasługuje na upamiętnianie. Na stronie Zarządu Cmentarzy Komunalnych w zakładce „Znane postaci” znajdują się informacje o niezwykłych mieszkankach naszego miasta, które spoczywają na cmentarzu Rakowickim. Na czele z pierwszymi studentkami Uniwersytetu Jagiellońskiego – Janiną Kosmowską i Stanisławą Dowgiałło i ASP – Zofią Baltarowicz-Dzielińską, Kazimierą Bujwidową, Antoniną Hoffman, Jadwigą Jędrzejowską, Pelagią Bednarską. Marceliną Kulikowską, Władysławą Habichtówną, Wandą Bobkowską, Heleną Modrzejewską, Wisławą Szymborską czy Ewą Demarczyk.

W ramach naszych działań na rzecz przywracania pamięci o krakowiankach, rozpoczęły się też prace konserwatorskie nad zaniedbanym grobem pierwszej studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego na cmentarzu Rakowickim.

Szlakiem kobiet po cmentarzach

W tym roku zapraszamy także na zwiedzanie cmentarza Rakowickiego kobiecym szlakiem, który stworzony został przez Urząd Miasta wspólnie z ZCK.

Wystarczy ściągnąć spacerownik, który zawiera plan cmentarza i rozpocząć herstoryczne poszukiwania. [PDF]

pokaż metkę
Osoba publikująca: Wiktor Hunek
Podmiot publikujący: Obywatelski Kraków
Data publikacji: 2022-10-31
Data aktualizacji: 2022-11-02
Powrót
Znajdź