Nagroda im. Kazimiery Bujwidowej dla inspirujących krakowianek
Rada Miasta Krakowa podczas sesji zdecydowała o ustanowieniu Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej. Wyróżnienia przyznawane będą każdego roku czterem kobietom, których postawa i dokonania mają znaczący wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Nagrodzone zostaną krakowianki, które tworzą innowacyjne projekty, działają na rzecz wzmacniania kobiet na rynku pracy, są osobami zaangażowanymi w życie lokalnych społeczności, są wzorem dla młodego pokolenia lub inspirują aktywnością na rzecz przyrody.
– Praca kobiet, choć wnosząca fundamentalny wkład w życie społeczne, polityczne i intelektualne, przez wieki była niewidzialna. Dziś, mimo zmian zachodzących w świadomości i obyczajowości, wciąż nie jest dostrzegana w wystarczającym stopniu. Powołanie Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej to działanie, które pozwala to zmienić – czytamy w uzasadnieniu do uchwały RMK.
Ustanowienie tej nagrody to także tworzenie silnej reprezentacji kobiet we wszystkich dziedzinach życia publicznego, wspierania kobiet w ich działaniach oraz walka z dyskryminacją ze względu na płeć.
Nagrodę przyznaje prezydent Krakowa na wniosek powołanej kapituły. W jej skład będą wchodzić pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. polityki równościowej, zastępca prezydenta ds. spraw polityki społecznej, przedstawiciel Komisji Rady Miasta, a także do dwóch osób wskazanych przez Radę ds. Równego Traktowania, do czterech osób ze środowisk akademickich, biznesowych, naukowych lub charytatywnych.
Kazimiera Bujwidowa urodziła się w 1867 roku, działała w Krakowie na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn i do dziś pozostaje inspiracją. Walczyła z analfabetyzmem, ułatwiając dostęp do oświaty, szczególnie dziewczętom. Była propagatorką bezpłatnych czytelni dla dzieci i młodzieży. Przewodniczyła Krakowskiej Czytelni dla Kobiet – miejscu wspierającemu ruch emancypacyjny. Kazimiera Bujwidowa była jedną z prekursorek walki o prawa kobiet do studiów wyższych i stworzyła pierwsze gimnazjum dla dziewcząt z egzaminem maturalnym, a także angażowała się w walkę o prawo kobiet do głosowania w wyborach powszechnych.
Szczegóły przyznawania nagrody zostały określone w uchwalonym podczas sesji regulaminie.