Kraków dla Równości rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kraków Miastem Kobiet. Nowy cykl na PLAY KRAKÓW

Wybitne kobiety, które swój sukces osiągnęły w Krakowie i są z tym miastem związane, opowiadają o wyzwaniach, osiągnięciach i swojej codzienności. Ideą składającego się z czterech odcinków cyklu jest poznanie zasłużonych i utytułowanych mieszkanek, które mogą zainspirować inne kobiety. Autorkami projektu są doświadczone dziennikarki radiowo-telewizyjne: Sylwia Paszkowska i Jolanta Hofer.

Kraków Miastem Kobiet. Nowy cykl na PLAY KRAKÓW.
Fot. Krakowskie Biuro Festiwalowe

„W kulturze i biznesie jest wiele kobiet na ważnych i odpowiedzialnych stanowiskach. Wciąż jednak zbyt mało! Podejmują systematyczne, dobrze przemyślane i odważne działania. Dlatego od zawsze wspieram w mojej pracy różnorodność i podkreślam kobiecą siłę – mówi dyrektorka KBF, Izabela Błaszczyk. We współczesnym Krakowie też są takie kobiety i trzeba o nich mówić – są pionierkami i liderkami. Inspirują i stanowią wzór do naśladowania. Dlatego jako Miasto Kraków i KBF, za pośrednictwem platformy PLAY KRAKÓW przedstawiamy cykl opowieści o właśnie takich bohaterkach”.

Bohaterkami cyklu są kobiety, które działają wizjonersko i w zgodzie z własną intuicją. W pierwszym odcinku wystąpi prof. Dorota Segda, rektorka Akademii Teatralnej, jedyna kobieta rektor w Krakowie, aktorka Teatru Stu i Starego Teatru w Krakowie, nagrodzona m.in. medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Każdy odcinek składa się z wywiadu zrealizowanego w Centrum Kongresowym ICE Kraków, a także z nagrań w plenerze i w miejscach związanych z pracą kobiet.

„Marzy mi się świat, w którym kobiety mają taki sam wpływ na rzeczywistość, jak mężczyźni” – mówi współautorka formatu, Sylwia Paszkowska. – „Ziemia byłaby wtedy lepszym miejscem. Kobiety są bardzo pracowite i niezwykle odpowiedzialne; mają naturalną zdolność do multitaskingu. Potrafią szybko podejmować decyzje, a przy tym zwracają uwagę na człowieka i jego uczucia. Tam, gdzie zarządzają kobiety, po prostu dzieje się dobrze”. Potwierdza to bohaterka pierwszego odcinka naszej serii, prof. Dorota Segda: „Kobieta jest empatyczna. Stara się w sposób bezkonfliktowy rozwiązywać problemy”.

Jolanta Hofer, producentka telewizyjna i dziennikarka, dodaje: „Kobiety mają moc i potrafią ją pożytecznie wykorzystać dla innych. Nasze bohaterki doskonale udowadniają to swoją pracą. Każda z nas dużo potrafi i może. A wspierając się wspólnie, to już naprawdę jesteśmy siłą! Kraków będzie należał do kobiet, jestem tego pewna”.

Bohaterkami kolejnych odcinków będą: dr hab. Anna Chrapusta, lekarka, specjalistka chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej oraz dziecięcej, która na stole operacyjnym potrafi dokonać rzeczy niemożliwych, Marynia Gierat, szefowa Kina pod Baranami, która znalazła się w rankingu 50 najważniejszych kobiet w światowej branży kinowej. Ostatnia część cyklu to wywiad z Marią Sajdak, polską wioślarką, srebrną i brązową medalistką olimpijską, mistrzynią i wicemistrzynią świata, multimedalistką mistrzostw Europy, młodzieżową wicemistrzynią świata oraz wielokrotną medalistką mistrzostw Polski.

Premiera pierwszego odcinka zaplanowana jest na 29 października. Cały cykl będzie można zobaczyć bezpłatnie na PLAY KRAKÓW.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Wiktor Hunek
Podmiot publikujący: Obywatelski Kraków
Data publikacji: 2021-10-29
Data aktualizacji: 2021-10-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź