Kraków dla Równości rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Niebiesko-żółty Kraków z okazji 30. rocznicy niepodległości Ukrainy

24 sierpnia - w rocznicę uchwalenia w 1991 r. przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SSR Deklaracji Niepodległości kraju - obchodzony jest Dzień Niepodległości Ukrainy. Przypadającą w tym roku okrągłą, 30-tą rocznicę tego wydarzenia, Kraków uczci podświetlając po zmroku kładkę pieszo-rowerową im. o. Bernatka w kolorach flagi naszych wschodnich sąsiadów.
З Днем Незалежності, Україно!

Flaga Ukrainy
Fot. Wikipedia

Dzień swojego najważniejszego święta narodowego Ukraińcy zwykli świętować hucznie i kolorowo. Święto Niepodległości rozbrzmiewa na Ukrainie w piosenkach i tańcach podczas licznych koncertów plenerowych. W tym dniu nasi wschodni sąsiedzi chwalą się tym, co na Ukrainie wyjątkowe – bogatą tradycją, folklorem, sztuką współczesną czy znakomitą kuchnią.

Nie inaczej będzie w tym dniu w Krakowie, który od lat łączą więzy aktywnej współpracy partnerskiej z ukraińskimi miastami – Kijowem i Lwowem – i który liczna społeczność ukraińska wybrała na miejsce swojego życia, nauki bądź pracy. 24 sierpnia będzie kulminacyjnym momentem ukraińskiego festiwalu Art-Piknik, który odbywa się w Krakowie od 20 do 25 sierpnia. Program wydarzeń TUTAJ. 24 sierpnia Ukraina będzie także specjalnym gościem XXXXV Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej na Rynku Głównym.

Zakończeniem obchodów i prezentem Krakowa, dla ukraińskich przyjaciół będzie podświetlenie Kładki im. o. Bernatka, łączącej Kazimierz i Podgórze, w kolorach narodowej flagi Ukrainy - niebieskim i żółtym. Selfie na Kładce w tym dniu to obowiązkowy punkt programu dla sympatyków Ukrainy!

Wszystkim Ukraińcom składamy najlepsze, serdeczne życzenia z okazji ich święta.

З Днем Незалежності, Україно!

pokaż metkę
Osoba publikująca: Wiktor Hunek
Podmiot publikujący: Obywatelski Kraków
Data publikacji: 2021-08-23
Data aktualizacji: 2021-08-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź