Kraków dla Równości rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Spojrzenie na twórczość współczesnych ilustratorek z Hiszpanii

María Hesse, Helena Pérez García, Luisa Rivera, Sonia Pulido i Lara Lars – to autorki, których prace możemy zobaczyć na wystawie plenerowej zorganizowanej na placu św. Marii Magdaleny przez Instytut Cervantesa w Krakowie.

Fot. Instytut cervantesa w krakowie
Instytut cervantesa w krakowie

Ekspozycja zatytułowana „ILUSTRAD/AS. Spojrzenie na twórczość współczesnych ilustratorek z Hiszpanii” prezentuje prace dwunastu artystek młodego pokolenia, cenionych zarówno w Hiszpanii, jak i na arenie międzynarodowej.

„Ilustracja jest jedną z najbogatszych dziedzin sztuki, przeżywającą aktualnie swój moment świetności. Praca ilustratorów, a zwłaszcza – w przypadku Hiszpanii – ilustratorek jest zauważana i doceniana. W środowisku wydawniczym, gdzie coraz częściej stawia się na formę książki ilustrowanej, twórczość artystek graficznych jest coraz bardziej widoczna. To często ich prace ilustrują wznawiane dzieła uniwersalnych klasyków czy też współczesne projekty” – tak kulisy zorganizowania ekspozycji przybliża Instytut Cervantesa w Krakowie.

Kuratorką wystawy jest Matilde Rodríguez. Na ekspozycję, którą można zobaczyć na placu św. Marii Magdaleny, wybrane zostały ilustracje niezależne, kreatywne i osobiste, wykonane oryginalnie w różnych formatach i technikach – przy użyciu sitodruku, kolażu, ceramiki, animacji, risografii czy rysunku cyfrowego.

hiszpanskie ilustratorki www.krakow.pl 1.jpg

– Portrety, autoportrety, sceny z życia codziennego lub oniryczne wizje operują uniwersalną symboliką i tematyką: ukazują kobiety silne i szczere, świadome swej roli i przynależnych im praw, ustanawiają zarazem bezpośrednią relację między światem rzeczywistym a przedstawionym, ukazując w pracach każdej ilustratorki ją samą – podkreślają twórcy wystawy.

Ekspozycję na placu św. Marii Magdaleny można oglądać do 6 maja. Wystawę można zobaczyć również online – w wersji polskiej, angielskiej i hiszpańskiej. Pod tym linkiem można także znaleźć dodatkowe prace artystek, nieeksponowane na placu św. Marii Magdaleny, a także biogramy i teksty kuratorskie.

hiszpanskie ilustratorki www.krakow.pl 2.jpg

Wystawa została zorganizowana przy okazji 10. Krakowskiego Festiwalu Komiksu przez Instytut Cervantesa w Krakowie we współpracy z Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. Honorowym patronatem przedsięwzięcie objęła Ambasada Hiszpanii w Polsce.

 
Źródło:www.krakow.pl
pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Bzura
Podmiot publikujący: Obywatelski Kraków
Data publikacji: 2021-04-12
Data aktualizacji: 2021-04-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat