Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Dokument archiwalny

Różowa skrzyneczka

Badania pokazują, że ponad ⅕ dziewczynek w Polsce ze względu na brak dostępu do środków higieny osobistej opuszcza zajęcia w szkole, a 10 proc. nie wychodzi w tym czasie z domu. Powoduje to ograniczenie podstawowego prawa do edukacji i wolności, dlatego też Kraków postanowił zaangażować się intensywnie w akcję „Różowej skrzyneczki”. W Polsce pojawiły się w ostatnim czasie już setki różowych skrzyneczek, które zapewniają kobietom i dziewczynkom dostęp do darmowych artykułów higieny menstruacyjnej.  

Różowa skrzyneczka / Facebook
Różowa skrzyneczka / Facebook

W ponad 200 jednostkach edukacyjnych, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, a także w bursach, młodzieżowych domach kultury i na basenach działających przy Krakowskim Szkolnym Ośrodku Sportowym pojawiły się z początkiem roku szkolnego 2021/2022 „różowe skrzyneczki”.

W akcję zaangażowało się także Muzeum Krakowa, w którego oddziałach pojawią się „różowe skrzyneczki”, mając na uwadze, przede wszystkim często odwiedzające je wycieczki szkolne oraz filie Biblioteki Kraków.

Na zakup środków w jednostkach edukacyjnych zostały zagwarantowane odpowiednie fundusze.

Chcemy zapewnić uczennicom komfort w czasie edukacji i zagwarantować powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej. Naszym celem jest także edukowanie w tym temacie, tworzenie bezpiecznej, przyjaznej przestrzeni szkolnej i budowanie solidarności.

Dodatkowo planujemy, by różowe skrzyneczki znalazły się w miejscach wsparcia dla kobiet w kryzysie bezdomności.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Wiktor Hunek
Podmiot publikujący: Obywatelski Kraków
Data publikacji: 2022-07-08
Data aktualizacji: 2022-07-08
Powrót