FILANTROP KRAKOWA A.D. 2013 – XIV EDYCJA KONKURSU
FILANTROP KRAKOWA A.D. 2013
Przedsiębiorstwo Usługowo – Handlowe „MEBLODOM PLUS” Ryszard Konstanty, Fundacja Radia ZET, Telewizja Polska S.A. Oddział w Krakowie zostali laureatami konkursu o tytuł „Filantrop Krakowa A.D. 2013″. Symboliczne berła, akty nadania tytułu i znaczki wręczyli w 30 czerwca 2014 roku laureatom w magistracie Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider.
– Filantropia często wynika ze strategii firm komercyjnych lub jest wpisana w działalność instytucji specjalnie powołanych do pomocy potrzebującym. Filantropia może wynikać też z potrzeby serca. Bez względu na to, każda forma wspierania jest potrzebna i godna najwyższej pochwały. Dlatego podziękowania należą się wszystkim, którzy biorą na siebie trud udzielania pomocy potrzebującym – mówił Jacek Majchrowski, Prezydent Krakowa podczas uroczystości wręczenia tytułów Filantropa Roku 2013.
W roku 2014 Bractwo nominowało do tytułu „Filantrop Krakowa A.D. 2013″ kandydatury: w kategorii za największy finansowy wkład w pomoc udzielaną osobom lub podmiotom oceniany według kryterium wysokości wkładu finansowego oraz w kategorii za najciekawszą formę i efektywność filantropii – Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe „MEBLODOM PLUS” Ryszard Konstanty, w kategorii za największy finansowy wkład w pomoc udzielaną osobom lub podmiotom – Fundację Radia ZET, a w kategorii za najciekawszą formę i efektywność filantropii – Telewizję Polską S.A. Oddział w Krakowie.
Sylwetki laureatów:
1. Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe „MEBLODOM PLUS” Ryszard Konstanty
Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe „MEBLODOM PLUS” Ryszard Konstanty (wniosek o uhonorowanie złożył Zespół Szkolno – Przedszkolny Nr 2 w Krakowie) wspiera finansowo dzieci i młodzież oraz rodziny wielodzietne. Laureat jest również fundatorem „okien życia”, w których każda matka może anonimowo zostawić swoje nowo narodzone dziecko. Właściciel firmy sfinansował powstanie i wyposażenie takich okien w Krakowie, Nowym Sączu, Tarnowie, Częstochowie, Warszawie, Bielsku-Białej i Sandomierzu. Współpracuje z Fundacją „Mieć marzenia” i spełnia najskrytsze pragnienia jej nieuleczalnie chorych podopiecznych. Jest także fundatorem inkubatorów na oddziałach dziecięcych kliniki w Krakowie oraz w szpitalu nowosądeckim.
2. TVP Kraków
Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” nominowało do nagrody TVP Kraków za „zrozumienie dla problemów społecznych, dostrzeganie potrzeb zwykłych ludzi, działalność charytatywną i serce wkładane w realizację misji telewizji publicznej”. Hospicjum czterokrotnie było beneficjentem meczów charytatywnych zainicjowanych przez drużynę piłkarską TVP Kraków. Hospicjum znalazło w Telewizji życzliwego partnera, pomagającego promować idee niesienia opieki nieuleczalnie chorych, aż po kres ich życia. Telewizja przyczynia się także do rozwoju hospicyjnego wolontariatu.
3. Fundacji Radia ZET
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie wnioskował o wyróżnienie Fundacji Radia ZET. Zaangażowanie Fundacji sprawiło, że Kraków stał się jednym z najnowocześniejszych ośrodków kardiochirurgii na świecie. Fundacja pomaga dzieciom z ciężkimi chorobami serca. Finansuje kosztowne operacje, nowatorskie zabiegi, a także zakup sprzętu medycznego dla klinik oraz oddziałów kardiochirurgii i kardiologii dziecięcej. W latach 2008-2013 Fundacja Radia ZET zebrała na pomoc dla potrzebujących 16 milionów złotych. W tym czasie sfinansowała bardzo kosztowne operacje 58 najmłodszych pacjentów z ciężkimi chorobami serca, przekazała blisko 8,5 mln zł na wyposażenie szpitali w całej Polsce. Pomagała też ofiarom klęsk żywiołowych w Polsce.
Dodatkowo, kandydaci zgłoszeni do konkursu: Stowarzyszenie Nowy Prokocim „Przyjaciele”, Sklep Leroy Merlin Kraków Czyżyny, Pan Piotr Pasternak – Zastępca Dyrektora Centrum Kształcenia Praktycznego, Zespół prawników działających przy fundacji Academia Iuris, Samorząd Szkolny Zespołu Szkół Elektrycznych nr 2 w Krakowie – otrzymali podziękowania w formie dyplomów za prowadzoną działalność filantropijną.
OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA