Spotkajmy się i porozmawiajmy o rewitalizacji.
Po przyjęciu uchwały o przystąpieniu do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji (GPR), Wydział ds. Przedsiębiorczości i Innowacji Urzędu Miasta Krakowa diagnozuje sytuację w obszarach rewitalizacji oraz prowadzi prace zmierzające do opracowania i uchwalenia GPR.
To proces społeczny, odpowiadający na realne potrzeby ludzi. To nie tylko wizualne zmiany przestrzeni, ale działania dostosowane do lokalnych uwarunkowań, dzięki którym obszary rewitalizacji stają się lepszym miejscem do życia. Co istotne, rewitalizacja nie polega wyłącznie na robotach budowlanych oraz remontach obszarów zabytkowych, z czym często bywa utożsamiana.
To dokument, w którym zostaną określone potrzeby miasta w zakresie rewitalizacji. W tym celu w 2022 roku wyznaczono obszary, na których zdiagnozowano kumulację negatywnych zjawisk społecznych, gospodarczych czy środowiskowych, które zostaną objęte działaniami rewitalizacyjnymi: Kazimierz-Stradom, Grzegórzki-Wesoła oraz „stara” Nowa Huta.
Ważne jest pogłębianie wiedzy na ich temat poprzez badanie przyczyn zjawisk problemowych, miejsc ich koncentracji oraz istniejących między nimi powiązań. Tydzień Rewitalizacji został zorganizowany właśnie w tym celu – pogłębiania wiedzy i poznania potrzeb. Jego hasło przewodnie – DziałaMY razem! kładzie nacisk na wspólne spotkania i rozmowy.
Zapraszamy mieszkanki i mieszkańców, lokalne liderki oraz liderów, a także przedstawicielki i przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji. Spotkania będą służyły wsłuchaniu się w głos interesariuszy, a tym samym pogłębieniu naszej wiedzy na temat problemów i potencjałów obszarów rewitalizacji. Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach, oraz do kontaktu mailowego: rewitalizacja@um.krakow.pl !
"stara" Nowa Huta
Grzegórzki - Wesoła
Kazimierz - Stradom