górne tło

„Przedsiębiorcze krakowianki” – raport

Jakie są potrzeby krakowianek na rynku pracy? Jak wygląda sytuacja zawodowa kobiet w naszym mieście? Z jakimi barierami spotykają się przedsiębiorczynie? Jakie skuteczne narzędzia pozwolą wspierać mamy wracające do zawodu? Na te pytania odpowiada raport „Przedsiębiorcze krakowianki” przygotowany na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa przez Fundację Mamo Pracuj.

– Celem badania było poznanie sytuacji zawodowej mieszkanek Krakowa i kobiet, które pracują w Krakowie (czy pracują, prowadzą firmy, nie pracują) i wyzwań, jakie stoją przed kobietami, które chcą być aktywne zawodowo. Pytałyśmy również o przyczyny nieaktywności zawodowej krakowianek, o podział obowiązków domowych a także przejawy dyskryminacji na rynku pracy – mówią Joanna Gotfryd i Klaudia Urban z Fundacji Mamo Pracuj

Badanie zdobyło duże zainteresowanie mieszkanek naszego miasta, w ankiecie wzięło udział ponad 800 krakowianek.

Jakie są główne wyniki?

Jakiego wsparcia potrzebują zatrudnione krakowianki?

Szczegółowy raport oraz jego skrócona wersja graficzna dostępne są na stronie krakowianki.mamopracuj.pl

Głównym celem projektu jest zmapowanie możliwości wsparcia kobiet w rozwijaniu ich potencjału i zbudowanie narzędzi na rzecz wyrównywania ich szans na rynku pracy.

– W Polsce działalność gospodarczą prowadzi o połowę mniej kobiet niż mężczyzn, podobnie jest z obecnością kobiet w zarządach spółek. Funkcję prezesa w polskich firmach pełni jedynie 35% kobiet. Statystycznie kobiety bardziej obawiają się decyzji o założeniu biznesu. Chcemy to zmieniać, wzmacniać kobiety w przestrzeni przedsiębiorczości i budować kobiecy potencjał biznesowy w naszym mieście! – mówi Nina Gabryś, pełnomocniczka prezydenta ds. polityki równościowej.

W odpowiedzi na wyniki badania powstał program szkoleniowy online, który ma wzmocnić kobiety na rynku pracy, zwiększyć ich skuteczność i pomóc im odkryć ich supermoce.

Podczas szkoleń rozmawiać będziemy o tym:

Zapisy dostępne na stronie: krakowianki.mamopracuj.pl

Szkolenia poprowadzą ekspertki Fundacji Mamo Pracuj: Natalia Gozdowska i Paulina Maslich oraz pracownik Punktu Obsługi Przedsiębiorcy Urzędu Miasta Krakowa – Bartosz Dasios.

Punkt Obsługi Przedsiębiorcy Wydziału ds. Przedsiębiorczości i Innowacji Urzędu Miasta Krakowa to miejsce gdzie w przyjazny i bezpłatny sposób można uzyskać pomoc i wsparcie w zakresie:

Adres Punktu Obsługi Przedsiębiorcy: ul. Wielicka 28a, 30-552 Kraków, III piętro (stanowiska 1-3)

Pytania do Punktu Obsługi Przedsiębiorcy można zadawać także poprzez Livechata zamieszczonego na stronie internetowej dlabiznesu.krakow.pl/pop lub poprzez Wirtualnego Urzędnika, który jest dostępny 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, także w języku ukraińskim i angielskim.