górne tło

Festiwal Równości III

W niedzielę 25 września odbył się „Festiwal Równości III” - wydarzenie poświęcone idei równości pomiędzy mężczyznami i kobietami, wskazywaniu form pracy na rzecz równości oraz prezentacji działań rozwijających już istniejące kulturowe obszary równości pomiędzy płciami i wspólnotowości.

Festiwal to szereg paneli, spotkań i wykładów a także działań aktywistów wzmacniających postawy obywatelskie i budujących świadomość czym jest równość między kobietami a mężczyznami oraz równość międzygatunkowa a także co ta idea realnie oznacza w naszym życiu.

W trakcie wydarzenia odbyły się dyskusje na temat aktualnych palących problemów współczesności.

W XXI wieku wciąż nierówności społeczne, język nienawiści czy asymetryczność społeczna stanowią problemy i zagrożenia dla naszego rozumienia miejsca w świecie kobiet i mężczyzn oraz dla budowania równościowych i demokratycznych relacji pomiędzy płciami.

W wielu regionach Polski, tak samo jak w wielu zawodach, czy w życiu publicznym i prywatnym równość pomiędzy mężczyzną i kobietą jest równością na papierze i nie ma realnego charakteru. Żyjemy w czasach, w których dane nam prawa i konwencje są niestety niewidoczne w życiu społecznym.

Festiwal Równości III / PROGRAM:

25 września 2022 r.
Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, ul. Papiernicza 2, Kraków

 

PANEL I /  11.00   Czym jest przemoc?

Prezentacja aktywizmu:

12.40 Katarzyna Stępniak (Stawiamy na Łapy)
13.00 Rafał Pawłowski (Fundacja Brak Barier)

PANEL II /   13.30 Granica

            Prowadzenie: Prof. UJ Joanna Hańderek

Prezentacja aktywizmu:

15.15 Aktywiści Stawiamy na Łapy
15.30 Łucja Fijoł (Klub Gaja)
16.00 Monika Kohut (Anonymous For The Voiceless)


PANEL III /  16.00 Pomoc  

            Prowadzenie: Prof. UJ Joanna Hańderek

 

Organizacje pozarządowe obecne na festiwalu:

 

Festiwal Równości III to kontynuacja I i II edycji festiwalu, w których dotychczas panelistami byli m.in.: Nina Gabryś, Prof. Fryderyk Zoll, Prof. Magdalena Środa, Prof. Beata Kowalska, prof. UJ Joanna Hańderek, Prof. Janina Filek, Prof. Mariola Flis (UJ), Ewelina Pytel, prof. dr hab. Marcin Urbaniak, Karolina Kuszlewicz, Małgorzata Roeske, Sabina Sosin, Małgorzata Szadkowska, Iwona Demko, Agata Diduszko-Zyglewska, Sylwia Chutnik.

Podczas festiwalu udostępniona została przestrzeń, w której odwiedzający festiwal uczestnicy mogli poznać aktywistki i aktywistów, przedstawicieli różnych fundacji, organizacji pozarządowych działających na rzecz inkluzji, dowiedzieć się co jest ważne z perspektywy wykluczenia z powodu płci i wykluczenia spowodowanego podwójną stygmatyzacją: osoby z niepełnosprawnością, osoby tak zwanej nienormatywnej, czy osoby wykluczanej.

Organizatorzy: Stowarzyszenie na rzecz Dworku Białoprądnickiego, Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, „Kultura Wykluczenia?”
Partnerzy: Centrum Praw Kobiet (oddział w Krakowie), Racje, Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego, Istota.

 



Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.