górne tło

Renata Knapik-Miazga

Mistrzynie#krakowiankiZawsze odnajdujcie radość i satysfakcję z wykonanej pracy. Uparcie dążcie do realizacji swoich celów, bo wszystko jest możliwe.

Renata rozpoczęła swoją przygodę z szermierką dzięki nauczycielce WF-u, która stała się jej trenerką. Najpierw była florecistką, jednak ze względów zdrowotnych, by oszczędzać prawą rękę, zaczęła trenować lewą i zmieniła kategorię na szpadę. Trenowała w rodzinnym MKS PM Tarnów, aby z czasem przenieść się do klubów krakowskich: KKS Kraków, TS Wisła Kraków, KS AZS AWF Kraków.

Na swoim koncie ma dwa brązowe medale mistrzostw świata, 4 medale mistrzostw Europy, jest też czterokrotną mistrzynią Polski. Wielokrotnie stawała na podiach pucharu świata indywidualnie i drużynowo. Podczas ostatniej olimpiady wraz z drużyną zwyciężyła pięciokrotnie w turniejach pucharu świata, wygrała międzynarodową listę klasyfikacyjną FIE oraz edycję pucharu świata. Za swój największy sukces uważa start na igrzyskach olimpijskich w Tokio, gdzie indywidualnie zajęła 15 miejsce, a drużynowo 6.

Siłę czerpie od najbliższych, którzy ją wspierają, oraz z potrzeby doskonalenia się. A w szermierce jest to szczególnie ważne, bo każda walka jest inna i za każdym razem trzeba przyjąć inną taktykę.