W okresie od 1 września do 25 listopada 2022 r. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie we współpracy z Wydziałem Polityki Społecznej i Zdrowia UMK prowadziły z mieszkańcami i mieszkankami Krakowa konsultacje społeczne dotyczące sposobu zagospodarowania terenu znajdującego się w sąsiedztwie doliny rzeki Wilgi i w rejonie ulic Podmokłej i Herberta pn. „Białe Morza”.
Przedmiot konsultacji: teren znajdujący się w sąsiedztwie doliny rzeki Wilgi i w rejonie ulic Podmokłej i Herberta pn. „Białe Morza” o powierzchni ok. 34 hektarów.
Cel konsultacji: uzyskanie opinii mieszkańców i rekomendacji w zakresie preferowanego sposobu zagospodarowania terenu pn. „Białe Morza” z uwzględnieniem funkcji parkowych i sportowo-rekreacyjnych w kontekście zapisów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Ogólne informacje o terenie:
„Białe Morza” to obszar o powierzchni ok. 80 hektarów poprzemysłowego terenu dawnych Krakowskich Zakładów Sodowych w Łagiewnikach, zlokalizowany pomiędzy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia (od strony północnej) a ul Podmokłą (od strony południowej), ul. Józefa Marcika i linią kolejową relacji Kraków-Zakopane (od strony zachodniej) i ul. Herberta (od strony wschodniej).
Nazwa „Białe Morza” pochodzi od zbiorników osadowych, które powstawały w czasie funkcjonowania zakładu. Na terenie tym zostały wydzielone trzy kompleksy osadników, z których obecnie część została już zagospodarowana po uprzedniej rekultywacji terenu. Dotyczy to szczególnie części północnej, na której powstało Sanktuarium św. Jana Pawła II (kompleks I) oraz kompleksu nr III (link do mapki), natomiast w południowej części wybudowany został m.in. psi wybieg.
W najmniejszym stopniu zagospodarowana została część kompleksu osadników o powierzchni terenu ok. 34 ha, którego granice wyznaczają od północy Sanktuarium św. Jana Pawła II, od południa ul. Podmokła, od zachodu rzeka Wilga, od wschodu ul. Herberta. Był to teren poddany przedmiotowym konsultacjom społecznym.
Białe Morza to wypiętrzone na wysokość blisko 30 m ogromne powierzchnie zrekultywowanego i niezagospodarowanego terenu poprzemysłowego. W 2015 r. Zarząd Infrastruktury Sportowej podpisał umowę dzierżawy ze spółką Golf&Spa Resort, która w tym miejscu miała stworzyć pole golfowe wraz z zapleczem klubowym i infrastrukturą. Do ukończenia powyższego zadania nie doszło, a umowa dzierżawy została rozwiązana w 2020 r. W grudniu 2021 r. teren został przejęty od byłego dzierżawcy. W chwili prowadzenia konsultacji na tym terenie nie były wykonywane żadne prace związane z zagospodarowaniem, a śladem po wcześniej niedokończonej inwestycji były widoczne niecki przygotowane pod zbiorniki wodne i miejsce pod obiekty klubowe. Teren jest ogólnodostępny, a poruszać się po nim można po naturalnych ścieżkach i przedeptach.
Formy prowadzonych konsultacji obejmowały:
Materiały poddane konsultacjom wraz z linkiem do ankiety dostępne były:
Pliki do pobrania:
Konsultacje prowadzone były przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie i Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie we współpracy z Wydziałem Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa na podstawie Uchwały nr CXI/2904/18 Rady Miasta Krakowa z dnia 26 września 2018 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami Gminy Miejskiej Kraków oraz z Krakowską Radą Działalności Pożytku Publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji oraz Zarządzenia Nr 2113/2022 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 25 lipca 2022 r. w sprawie uruchomienia konsultacji społecznych z mieszkańcami z inicjatywy Prezydenta Miasta Krakowa dotyczących określenia sposobu zagospodarowania terenu znajdującego się w sąsiedztwie doliny rzeki Wilgi i w rejonie ulic Podmokłej i Herberta pn. „Białe Morza” – I etap.