17 maja to Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii (IDAHOT), święto obchodzone w celu upamiętnienia daty usunięcia przez Światową Organizację Zdrowia homoseksualizmu jako choroby z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób.
W IDAHOT mówimy o potrzebie przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy, której doświadczają osoby ze społeczności LGBT+, mówimy o równych prawach i wsparciu dla społeczności.
W tym roku po raz kolejny w światowym raporcie ILGA (International Lesbian and Gay Association) Polska pod względem przestrzegania praw osób LGBT+ jest na jednym z ostatnich miejsc. Raport przygotowany jest w oparciu o badania opinii publicznej, ale także analizuje krajowe prawodawstwo w zakresie równego traktowania osób nieheteronormatywnych.
Osoby LGBT+ na co dzień mierzą się z dyskryminacja prawną i doświadczają mowy nienawiści, by sytuacja ta poprawiła się potrzebny jest szereg zmian.
– Pragnąc budować Kraków inkluzywny i wspierające każdą osobę doświadczającą wykluczenia pragniemy w skali polityk lokalnych perspektywę równościową implementować na szeroką skalę. Obok rozwiązań systemowych, chcemy także podkreślić ważną rolę symboli. Z tej okazji na krakowskim magistracie na jeden dzień, właśnie w #idahot pojawi się tęczowa flaga – mówi Nina Gabryś, pełnomocniczka prezydenta ds. polityki równościowej.
Tym samym dołączamy do międzynarodowej inicjatywy sieci „Rainbows City Network” pod hasłem „Share the Rainbow” na zaproszenie naszego miasta partnerskiego Bordeaux.
Zapraszamy także na wydarzenia zaplanowane w ramach miejskiego Maja Równości 2022!