górne tło

Na początku było jajko - warsztaty wielkanocne - fotorelacja

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z inicjatywy lokalnej pn. Na początku było jajko – warsztaty wielkanocne, która odbyła się w kwietniu 2022 r.

Inicjatywa lokalna pn. Na początku było jajko – warsztaty wielkanocne polegała na przygotowaniu, zorganizowaniu i poprowadzeniu w Ośrodku Kształcenia, Wypoczynku i Rekreacji przy ul. Kaczeńcowej 7 warsztatów artystycznych  dla społeczności lokalnej, szczególnie seniorów, młodzieży i  dzieci,  obejmujących tematykę tworzenia pisanek w trzech różnych technikach.

Ostatniego dnia inicjatywy lokalnej został przygotowany i przeprowadzony Dzień Rodzinny, w trakcie którego dzieci wraz z opiekunami  brały udział w warsztatach i samodzielnie  udekorowały jajka. Ponadto zapoznały się z różnymi technikami, przedstawionymi im w formie ciekawostek i zabawy. 

Wykonane zostały tablice z informacjami etnograficznymi na temat pisanek, które udostępnione  były w czasie warsztatów. Pozwoliło to na pogłębienie wiedzy uczestników inicjatywy z tradycji wielkanocnych, dzięki czemu dowiedzieli się m.in: skąd pochodzi zwyczaj dekorowania jaj, gdzie znaleziono najstarszą polską pisankę, jak dekorowano jajka w różnych rejonach naszego kraju, czym różnią się od siebie kraszanki, pisanki i drapanki oraz dlaczego dawano malowane jajka w prezencie.

Informacje w tym zakresie przedstawione zostały również podczas krótkiej prelekcji w formie prezentacji przed wszystkimi warsztatami. Podczas prelekcji przekazana została także wiedza na temat narzędzia partycypacji społecznej jakim jest inicjatywa lokalna, kto może złożyć wniosek, gdzie szukać informacji i jakie warunki należy spełnić do jej realizacji.

 

Link do sprawozdania z inicjatywy lokalnej.