górne tło

Krakowianki siłą miasta!

Budowali, projektowali, tworzyli - oni. A one? Krakowianki są siłą naszego miasta, a czy znamy ich historię, dokonania, wkład? Czy pamiętamy o niezwykłych kobietach, które współtworzyły nasze miasto? Kobieca strona historii to często właśnie ta „brakująca połowa dziejów” – nie możemy sobie pozwolić, by tak było.

Kraków angażuje się od dłuższego czasu w działania na rzecz uhonorowania niezwykłego wkładu kobiet w losy i historię Krakowa. Chcemy przypomnieć i celebrować sukcesy obywatelek Krakowa, które inspirowały niesamowite zmiany. Dzięki tym kobietom nasza rzeczywistość nigdy nie będzie taka sama.

Chcemy kształtować pozytywne wzorce dla dziewczynek i wzmacniać kobiety w ich pracy, twórczości, aktywności politycznej czy działaniach na polu nauki czy sportu. Wierzymy, że historyczne bohaterki swoimi osiągnięciami, siłą wewnętrzną i mądrością zainspirują pozytywne zmiany!

Oto bohaterki naszej akcji w 2021. Poznajcie je!

Kraków pamięta także o swoich bohaterkach w obliczu ważnych świąt i rocznic.  Z okazji dnia Wszystkich Świętych na grobach wyjątkowych kobiet pojawiają się znicze „Kraków pamięta”. W ten symboliczny sposób miasto podkreśla, jak ważna jest pamięć o wspaniałych artystkach, farmaceutkach, sportowczyniach, działaczkach, pisarkach i aktorkach, które zmieniały Kraków przez wieki.

Równocześnie na stronie Zarządów Cmentarzy Komunalnych w zakładce „Znane postaci” uzupełniamy cały czas informację o niezwykłych mieszkankach naszego miasta, które spoczywają na cmentarzu Rakowickim.