górne tło

Cykl spotkań „Miasto – przestrzeń równości”

Z okazji rocznicy podpisania przez Kraków Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym serdecznie zapraszamy na cykl spotkań poświęcony równości w mieście, który rozpocznie się 16 listopada.

Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn została opracowana w 2006 roku i podpisało ją ponad 1800 miast, w 36 krajach. Miasta, które przyjęły kartę, uznają, że równość kobiet i mężczyzn stanowi fundamentalne prawo i gwarantują wdrażanie rozwiązań, które będą miały na celu eliminację wszelkich nierówności i dyskryminacji. Sygnatariusze karty zobowiązują się do włączania kwestii płci do wszystkich działań samorządów lokalnych i regionalnych.

By podkreślić, jak ważne jest budowanie miasta otwartego, inkluzywnego i wrażliwego na potrzeby jego mieszkanek zapraszamy na cykl spotkań, który poruszy kluczowe kwestie w kontekście budowania polityki równościowej.

Poznajcie nasze niezwykłe prelegentki!

To, jak poruszamy się po mieście i jak korzystamy z jego infrastruktury, jak pokazuje wiele badań, determinuje często nasza płeć. Podczas spotkania zostanie poruszony temat gender mainstreaming w projektowaniu i jak tworzyć miasto, które uwzględnia potrzeby wszystkich.

Prowadzenie: Aleksandra Suława – absolwentka historii sztuki oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej, specjalizująca się w tematyce związanej ze społeczeństwem i kulturą. Pracowała dla telewizji TVN, „Dziennika Polskiego”, „Gazety Krakowskiej” i portalu Interia. Laureatka nagrody Kryształowe Pióro. Członkini krakowskiej Rady ds. Równego Traktowania. 

Transmisja online: www.facebook.com/events/613316559984041

Nasze miasta tworzyły i projektowały kobiety, swoją twórczością i zaangażowaniem wpływały na losy polityczne, kulturalne, społeczne, naukowe  Krakowa. O sile krakowianek i potrzebie budowania opowieści o lokalnych bohaterkach będzie można porozmawiać podczas spotkania.

Prowadzenie: Olga Brzezińska – Prezeska Fundacji Miasto Literatury, Dyrektor Programowa Festiwalu Miłosza. Menadżerka kultury, pomysłodawczyni, współtwórczyni i organizatorka wydarzeń artystycznych, literackich i edukacyjnych, publicystka w dziedzinie kultury. Laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa w dziedzinie zarządzania i wspierania kadr kultury, członkini Rady ds. Równego Traktowania przy Prezydencie Miasta Krakowa. Wykładowczyni akademicka (Uniwersytet Jagielloński, Akademia Teatralna w Warszawie), Dyrektor Programowa Leadership Academy for Poland.

Transmisja online: www.facebook.com/events/282475590426536

Komfort życia w dużym mieście w dużym stopniu zależy od poczucia bezpieczeństwa. W sposób szczególny poczucie zagrożenia dotyka w miastach kobiety. Mimo, że dominująca część aktów przemocy ma miejsce w domu, to właśnie w przestrzeni publicznej kobiety obawiają się najbardziej. Pytanie o to, jak kształtować miasto, tak by stawało się dla mieszkanek bezpieczne, zarówno w przestrzenni prywatnej jak i publicznej, rozpocznie dyskusję.

Transmisja online: www.facebook.com/events/436253674840642

Wszystkie przestrzenie, w których odbywają się spotkania, dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Spotkania będą tłumaczone na język migowy. Transmisja wydarzeń będzie dostępna na profilu Krakowskiego Generatora Społecznego.

Zapraszamy do wydarzenia na oficjalnym profilu Krakowa na Facebooku.