górne tło

Obywatelski Kraków - mural na Rondzie Mogilskim

Z przyjemnością prezentujemy mural pn. Obywatelski Kraków wykonany przez 101 Murali dla Krakowa. Dlaczego Obywatelski Kraków? Dlatego, że to dzięki Wam – Mieszkankom i Mieszkańcom Krakowa partycypacyjnie tworzymy nasze Miasto.

Od 2014 r. w ramach budżetu obywatelskiego miasta Krakowa wybrano 850 projektów z czego obecnie 539 zostało zrealizowanych. Od 2008 r. przeprowadzono około 275 procesów konsultacyjnych, a przy wykorzystaniu naszego najmłodszego narzędzia partycypacji od 2019 r. odbyło się 22  inicjatyw lokalnych.

Dzieje się! Oj, tak.

Zatem zapraszamy do wspólnej przygody po Obywatelskim Krakowie ...

Naszą podróż zacznijmy od lewej strony muralu, gdzie już na pierwszy rzut oka ukazują się aksamitne, czerwone róże Nowej Huty na Alei Róż, które w 2019 r. w ramach inicjatywy lokalnej pn. Ogród różany rozproszony mieszkańcy nasadzili między ulicami Stefana Żeromskiego oraz Edwarda Rydza - Śmigłego.

Pomysłodawcy projektu w swojej koncepcji nawiązywali do obchodów jubileuszu 70-lecia Nowej Huty oraz odnieśli się do historycznych nasadzeń w postaci krzewów różanych, które wg koncepcji Anny Ptaszyckiej stanowiły dopełnienie założeń architektonicznych Nowej Huty.

mural-rondo-mogilskie-caly-wielki.jpg

Pozostając jeszcze na chwilę w Nowej Hucie widzimy w oddali kolorowy budynek Ekospalarni odpadów, z którą związane są konsultacje społeczne w 2009 r.

Czy wiecie, że ... Ekospalarnia umożliwia przekształcanie 220 tys. ton odpadów komunalnych w ciągu roku? W wyniku spalania wyprodukowana zostaje energia elektryczna (około 65 000 MWh) i energia cieplna (280 000 MWh). Energia uzyskana w procesie termicznego przekształcania jest w znacznej części energią odnawialną, a więc ekologiczną.

Następnie na pierwszym planie widzimy seniora z wnuczką, którzy symbolizują więzi międzypokoleniowe, aktywnych seniorów i ciekawych świata najmłodszych mieszkańców Miasta.

Piłka nawiązuje do zorganizowanego w 2019 r. w ramach inicjatywy lokalnej turnieju  piłkarskiego dla młodzieży zamieszkującej  okolice  Nowej  Huty pn. Huta Champions League 2019.

Kamera-i-jez.jpg

Żegnając Nową Hutę, wejdźmy w rolę reżysera miejskiego spektaklu mówiąc: Kamera akcja! I przenieśmy się do rozległego i czarującego zielenią Parku Lotników Polskich w Czyżynach, na Osiedle Złotego Wieku w Mistrzejowicach przed dom kultury lub na Bulwary, gdzie w ramach budżetu obywatelskiego miasta Krakowa wspólnie oglądano seanse filmowe „pod chmurką”.

 

W centralnym kadrze partycypacyjnej kamery widzimy Rondo Mogilskie. Tutaj aktywne krakowianki i aktywni krakowianie układają swoje ciała w pozycje zwycięskiego projektu pn. Joga na Mogilskim, mural-rondo-mogilakie-tancząca-para-ost.jpga światło reflektorów ukazuje prowadzony dialog w rytmie  Milonga na Mogilskim, #BO taniec łagodzi obyczaje, a #dialog wychodzi z #inicjatywą, aby płynnie przejść do wspólnego działania. To także muzyka, która w koło rozbrzmiewa, a mieszkańcy swoim tańcem pragną zainspirować  do kolejnych inicjatyw, które pozwolą tej przestrzeni ożyć i wejść w inną rolę niż tylko centrum przesiadkowe.

Gdy spojrzymy na drugi plan proszę zauważyć powstające mieszkania komunalne. Ich powstanie wiąże się z przeprowadzonymi konsultacjami społecznymi. Widzimy też szybki tramwaj jadący z pętli Czerwone Maki, którym powrócimy do naszego muralu.

Czy wiecie, że … budowę szybkiego tramwaju oraz pętli Czerwone Maki poprzedziły konsultacje społeczne w 2009 r., a w kolejnych latach Miasto przeprowadziło konsultacje społeczne związane z budową kolejnych linii szybkiego tramwaju.

Poznając nasze miasto na nowo oczami Obywatelskiego Krakowa przez chwilę jez.jpgpostarajmy się być ciszej, bo tuż przed nami przechodzi jeż. Mieszkaniec naszych parków i przyjaciel zieleni, dla którego w krakowskich parkach tworzy się specjalne ekostrefy, gdzie ograniczono do minimum koszenie oraz ustawiono bezpieczne i przytulne domki. W ramach projektu budżetu obywatelskiego pn. Jeż na swoim  - stwarzamy dobre warunki dla jeży działania te będą kontynuowane. Jeże są bardzo pożyteczny mi zwierzętami, więc nie zapomnijmy o nich ruszając w dalszą podróż po Obywatelskim Krakowie.

Czy wiecie, że ... w 2018 r. odbyły się konsultacje społeczne, w trakcie których partycypacyjnie wyznaczono miejsca, w którym powstanie profesjonalny ośrodek rehabilitacji dla dzikich zwierząt na obszarze Lasów Tynieckich w Krakowie.

Z Ronda Mogilskiego przenieśmy się w stronę Starego Miasta, gdzie możemy poczuć energię płynącą z pięknej historii miasta, zanurzyć się w odmętach wszechogarniającej nas kultury i sztuki oraz jego wielokulturowych aspektów. Zasmakujmy w pysznych krakowskich obwarzankach, posłuchajmy legendy o krakowskich rycerzach, zaklętych w gołębie, obejrzyjmy w Sukiennicach gliniane ptaszki krakowskie, załóżmy  tradycyjne nasycone czerwienią korale.

mural-rondo-mogilskie-wielokulturowosc-ost.jpg

W dali widzimy rowerzystkę podążającą Młynówką Królewską. A Młynówka dzięki projektowi pn. Młynówka Królewska - najdłuższy park w Polsce z 2019 r. staje się coraz piękniejszym miejscem. Rowerzystów w Krakowie jest także co raz więcej. W razie nagłych wypadków mogą skorzystać na przykład ze stacji naprawy rowerowych na Dębnikach, powstałej dzięki projektowi pn. Stacje samodzielnej naprawy roweru z 2017 r. lub na Prądniku Białym powstałej w ramach projektu pn. Zrób to sam – samoobsługowa stacja naprawy rowerów z 2016 r.

Wstąpmy w naszej podróży na Salwator, z którego podziwiać można widok na kopiec Kościuszki, a także powstałą w 2020 roku inicjatywę lokalną - Ogród społeczny Salwator. W ramach tej inicjatywy lokalnej mieszkanki i mieszkańcy utworzyli ogród a w nim m.in wykonany został płot wierzbowy oraz wierzbowy wigwam z wierzby japońskiej.

Zbliżając się do końca naszej podróży po Obywatelskim Krakowie zapraszamy Was nad rzekę Białuchę płynącą przez dzielnice IV Prądnik Biały i III Prądnik Czerwony. O sposobie zagospodarowania jej brzegów zadecydowali mieszkańcy w trakcie konsultacji społecznych w 2017 r. i 2020 r.

Na naszym muralu widzimy również pszczoły, niezmiernie ważny element ekosystemu, który znalazł się tam nie bez powodu. To w dzielnicy III Prądnik Czerwony w ramach dzielnicowego budżetu obywatelskiego otoczono je opieką i postawiono ule, realizując projekt pn. Pszczoły na dachu. Projekt wpisał się także w coraz bardziej popularny trend pszczelarstwa miejskiego.

 

Kończymy już nasza podróż po muralu pn. Obywatelski Kraków, jednak nie naszą wspólną pracę  na rzecz Obywatelskiego Krakowa.

Mural pn. Obywatelski Kraków został wykonany przez 101 Murali dla Krakowa jest podziękowaniem dla mieszkanek i mieszkańców za to, że wspólnie przy użyciu narzędzi partycypacji tworzą nasze miasto, z którego jesteśmy dumni. Dziękujemy!