górne tło

Jakie powinny być zasady przewozu rowerów, hulajnóg i innych urządzeń transportu osobistego w pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie? Rozpoczęły się konsultacje społeczne

Prezydent Krakowa zaprasza mieszkanki i mieszkańców miasta do wzięcia udziału w trwających od 23 czerwca 2025 roku do 18 lipca 2025 roku konsultacjach społecznych „Jakie powinny być zasady przewozu rowerów, hulajnóg i innych urządzeń transportu osobistego w pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie?”.

Jaki jest cel konsultacji?

Celem konsultacji jest pozyskanie opinii, uwag i sugestii mieszkanek i mieszkańców do propozycji zmian w Regulaminie przewozu osób i bagażu środkami komunikacji miejskiej w zakresie obejmującym przewóz rowerów, hulajnóg, i innych urządzeń transportu osobistego.

Coraz więcej osób decyduje się na łączenie roweru z transportem publicznym – dojazd rowerem na przystanek i kontynuacja podróży autobusem lub tramwajem to wygodna i szybka forma przemieszczania się po mieście. Jednocześnie przewóz roweru i UTO (urządzenie transportu osobistego to pojazd napędzany elektrycznie, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe) w pojeździe wiąże się z koniecznością przestrzegania pewnych zasad, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa oraz komfortu wszystkim przebywającym w danym pojeździe pasażerom.

Poniżej przedstawiamy aktualnie obowiązujące przepisy, które dotyczą przewozu rowerów i UTO i stanowią punkt wyjścia do planowanych zmian.

Jakie są obowiązujące zasady przewozu rowerów/UTO?

Rower może być przewożony w pojeździe jako bagaż podręczny, pod warunkiem, że:

Kierujący pojazdem może odmówić przewozu roweru/UTO (lub innego bagażu) w sytuacjach, gdy:

Wyjątek stanowią wózki dziecięce i inwalidzkie oraz skutery inwalidzkie z napędem elektrycznym, spełniające określone warunki.

Rower można przewozić:

Pasażer ma obowiązek nadzorować przewożony rower/UTO, tak jak każdy inny bagaż podręczny lub zwierzę.

Przewoźnik odpowiada za ewentualne szkody tylko w przypadku, gdy zostały one wyrządzone z jego winy.

Nie wolno umieszczać rowerów/UTO (ani żadnego innego bagażu czy zwierząt) na miejscach siedzących.

Pasażer ponosi odpowiedzialność za ewentualne szkody, np.:

W pojeździe zabroniony jest przewóz rowerów/UTO, które spełniają poniższe kryteria:

W ramach konsultacji zaplanowano:

Plik do pobrania:

Uchwała nr CXXIII/3355/23 Rady Miasta Krakowa z dnia 22 listopada 2023 roku zmieniająca uchwałę nr XLIV/544/08 w sprawie przepisów porządkowych dotyczących przewozu osób i bagażu pojazdami Komunikacji miejskiej w Krakowie

Konsultacje prowadzone są przez Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie we współpracy z Wydziałem Dialogu, Konsultacji i Kontaktu Obywatelskiego Urzędu Miasta Krakowa na podstawie uchwały nr CXI/2904/18 Rady Miasta Krakowa z dnia 26 września 2018 roku w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami Gminy Miejskiej Kraków oraz z Krakowską Radą Działalności Pożytku Publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.