Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

100 mln zł więcej na inwestycje dla mieszkańców

Niemal 100 milionów złotych udało się wygospodarować w ostatnich latach dzięki funkcjonowaniu Podatkowej Grupy Kapitałowej, tworzonej przez krakowskie spółki miejskie. Środki te pozwoliły na realizację ważnych dla mieszkańców inwestycji.

30 listopada, przedstawiciele miejskich spółek KHK SA, MPK SA, MPWiK SA oraz MPEC SA podpisali umowę przedłużającą na kolejne 9 lat istnienie tzw. Podatkowej Grupy Kapitałowej. „Dzisiejsza umowa to kolejne 9 lat, kiedy podatki wynikające z działalności naszych spółek pozostają w Krakowie i są wykorzystywane z pożytkiem dla mieszkańców” – komentował po uroczystości Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Przypomniał, że Kraków jest jedynym w Polsce miastem, które zawiązało grupę podatkową działającą w sferze komunalnej. „Efekt jej funkcjonowania to w tej chwili prawie 100 milionów złotych zainwestowanych w rozwój Krakowa. Zaoszczędzone dzięki wspólnemu rozliczaniu podatków pieniądze zostały przeznaczone  m.in. na zakup nowych autobusów, rozbudowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, modernizację oczyszczalni ścieków, likwidację niskiej emisji i modernizację sieci ciepłowniczej” – wymieniał Jacek Majchrowski. „Podpisana umowa daje nam gwarancję kontynuowania ważnych  inwestycji” – dodał Prezydent Miasta.

Zdaniem Jacka Majchrowskiego, działalność krakowskich spółek miejskich wykracza poza granice miasta. „Komunikacja aglomeracyjna, integracja sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, czy działania w zakresie gospodarki odpadami, to tylko niektóre elementy realizowanej przez nas i gminy ościenne polityki metropolitalnej” – wskazywał Jacek Majchrowski.

Obecny na uroczystości, były wiceminister finansów, ekonomista Jan Czekaj stwierdził z kolei, że formuła zastosowana w Krakowie w postaci Podatkowej Grupy Kapitałowej ma sens przede wszystkim z uwagi na korzyści dla miasta i mieszkańców. „Chodzi tu nie tylko o oszczędności, choćby z tytułu ubezpieczenia spółek. Lider Grupy, Krakowski Holding Komunalny SA to bardzo mocny podmiot gospodarczy, co przekłada się na zdolność pozyskiwania kredytów oraz udzielania gwarancji i poręczeń bankowych” – mówił Jan Czekaj.

Krakowskie  spółki komunalne są jednymi z najlepszych w kraju, zarówno jeśli chodzi o wyniki finansowe, jak i działania inwestycyjne. „Nasze spółki są liderami w pozyskiwaniu pieniędzy z UE. Wartość inwestycji współfinansowanych przez Unię Europejską – realizowanych  tylko przez spółki komunalne – wynosi dziś 1 miliard 600 milionów  złotych. To także jedne z najlepszych firm komunalnych, które zaspokajają potrzeby mieszkańców usługami na najwyższym europejskim poziomie” – zaznaczał prezes KHK SA, Grzegorz Ostrzołek.

Przypomnijmy, że w minionych latach  MPEC przeprowadził największą w Polsce modernizację systemu ciepłowniczego. Dzięki działaniom  Wodociągów Krakowskich, nasze miasto jako pierwsze duże miasto w Polsce oczyszcza  100 proc.  ścieków, a nowoczesna oczyszczalnia w Płaszowie wraz ze spalarnią osadów spełnia najwyższe standardy unijne, obsługuje 500 tys. mieszkańców Krakowa i rozwiązując problem ścieków w mieście na długie dekady.  Co więcej – za sprawą inwestycji prowadzonych przez MPWiK blisko 100 proc. mieszkańców ma dostęp do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Z kolei dzięki inwestycjom prowadzonym przez MPO Sp. z o.o. – miejska spółka powiązana z KHK przez wspólnego właściciela, jakim jest Miasto Kraków - zniknęło z mapy miasta stare składowisko odpadów, a w to miejsce powstało Centrum Ekologiczne Barycz, obejmujące m.in. sortownię i składowisko odpadów komunalnych, gdzie segregowane i utylizowane są odpady pochodzące od około 1 miliona mieszkańców Krakowa i okolic.

Wśród zadań realizowanych przez miejskie spółki jest też modernizacja krakowskiej komunikacji. „Mamy najnowocześniejsze autobusy i tramwaje w Polsce  a  Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie jest jednym z   najsprawniej działających przewoźników w kraju” – mówił Grzegorz Ostrzołek.

Niebawem do grona inwestorów KHK S.A., który realizuje projekt budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie, inwestycji wartej ok 650 mln złotych netto, która będzie współfinansowana środkami europejskimi w wysokości około 400 mln zł.

„Dzięki wszystkim tym działaniom inwestycyjnym, możliwym też w wyniku działania grupy podatkowej, usługi komunalne w Krakowie stoją na bardzo na wysokim poziomie przy zachowaniu rozsądnych cen” – mówił Prezydent Majchrowski. Dostrzegają to mieszkańcy, którzy wysoko oceniają działalność krakowskich spółek miejskich i oraz jakość oferowanych przez nie usług. Według tegorocznego badania satysfakcji mieszkańców zleconego przez KHK SA, aż 93,1 proc. krakowian uważa, że prowadzone inwestycje w postaci nowych ulic, linii tramwajowych, wodociągów czy kanalizacji wpływają bardzo pozytywnie na poprawę jakości życia w mieście. Ankietowani uznali, że największy postęp w dziedzinach należących do samorządu widoczny jest  w dziedzinach takich jak inwestycje (26,7 proc.), komunikacja (24,2 proc.), bezpieczeństwo (15,5 proc.) i kultura (13 proc.). (M)

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2010-11-30
Data aktualizacji: 2010-11-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź