Festiwal Wielokulturowy

Festiwal Wielokulturowy
Fot. http://www.interkulturalni.pl

W dniach 20-22 października odbyła się IV edycja Festiwalu Wielokulturowego INTERKULTURALIA, jako część miejskiego programu społecznego „Otwarty Kraków”. Projekt jest współfinansowany z miejskiego budżetu i ma charakter zarówno integracyjny, jak i edukacyjny. Organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Interkulturalni PL, zwracali uwagę krakowian na zagadnienia różnorodności kulturowej i konieczność zwalczania postaw rasistowskich i ksenofobicznych.

Ideą festiwalu jest promocja wielokulturowości i zwiększanie akceptacji dla różnorodności w środowisku lokalnym – jest to bowiem klucz do walki z rasizmem i ksenofobią.

Ze względu na sytuację społeczno-polityczną zdecydowano się nadać festiwalowi, po raz pierwszy zresztą, charakter tematyczny i skupić się na kulturach muzułmańskich oraz ich wkładzie w budowanie różnorodności kulturowej w Europie i na świecie.

W części integracyjnej zaprezentowane zostały wydarzenia, pomysły, zadania i projekty, które są w Krakowie realizowane na rzecz wielokulturowości przez organizacje społeczne, grupy nieformalne czy instytucje.

Mieszkańcy mieli okazję, aby zasmakować w tej różnorodności i wspólnie ją celebrować – odbyły się warsztaty (np. kuchni syryjsko-libańskiej i uzbeckiej, tańców tureckich i indyjskich), spotkania i wykłady (z udziałem znanych autorów i przedstawicieli społeczności muzułmańskiej), pokazy filmowe, wydarzenia oficjalne i półoficjalne, a wszystko zakończone  wielokulturowym piknikiem i koncertem finałowym zespołu Mamadou Dioufa w gorących polsko-senegalskich rytmach.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: KRZYSZTOF GAUZA
Podmiot publikujący: Obywatelski Kraków