górne tło

FILANTROP KRAKOWA A.D. 2018 – XIX EDYCJA KONKURSU

FILANTROP KRAKOWA A.D. 2018

Podczas uroczystej Gali w Muzeum Krakowa – 28 czerwca 2019 r. ogłoszono wyniki konkursu o tytuł Filantrop Krakowa A.D. 2018.

Do XIX edycji konkursu zgłoszono 24 kandydatury, w tym:FILANTROP-KRAKOWA_2018_balon.png

  1. Paweł Janusz 4 dan „Mistrz Świata w Karate Tradycyjnym”,
  2. Fundacja KGM PROGRESS,
  3. Radosław Nitera,
  4. State Street Bank International GmbH Spółka z o. o. Oddział w Polsce.
  1. Cathay Pacific Airways Limited SA Oddział w Polsce,
  2. Piotr Sędek PAPUGA HOUSE,
  3. Prof. Janusz Skalski Prezes Fundacji Schola Cordis,
  4. Arkadiusz Nowak Prezes Fundacji Promocji i Rozwoju Sportu PROLAND-SPORT,
  5. Marcin Malinowski 6 Batalion Dowodzenia Kraków,
  6. Paweł Wójtowicz Prezes Zarządu MATIO Fundacji Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę,
  7. Adam Stromidło,
  8. Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z Nami”,
  9. Wawel S.A.,
  10. Eataway International Limited,
  11. Rafał Sonik,
  12. Konrad Dziewoński Prezes Zarządu Grupy BUMA,
  13. Elżbieta Kulczycka,
  14. QVC Poland Global Services Sp. z o. o. Oddział w Krakowie,
  15. Euroclear Bank SA/NV S.A. Oddział w Polsce,
  16. Magdalena Milert,
  17. PGE Energia Ciepła Oddział nr 1 w Krakowie,
  18. Józef Wrona,
  19. Iwona Nawara,
  20. Mirosława Morawska Prezes Zarządu ABM S.A.

Bractwo Filantropii w składzie:

Przewodniczący Bractwa:

1. Dominik Jaśkowiec – Przewodniczący Rady Miasta Krakowa,

Członkowie:

2. Andrzej Kulig – Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej i Komunalnej,

3. Nina Gabryś – przedstawicielka Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Mieszkalnictwa Rady Miasta Krakowa,

4. Alicja Szczepańska – przedstawicielka Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Mieszkalnictwa Rady Miasta Krakowa,

5. Marcin Wątroba – przedstawiciel laureatów tytułu Filantrop Krakowa A.D. 2017,

6. Mateusz Płoskonka – Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia.

nominowało do tytułu Filantrop Krakowa A.D. 2018 – 5 podmiotów.

Tytuły wręczyli Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Krakowa wspólnie z Rafałem Komarewiczem Wiceprzewodniczącym Rady Miasta Krakowa.

filantrop krakowa_2018.PNG

Przedstawiamy sylwetki nagrodzonych laureatek i laureatów tytułu Filantrop Krakowa A.D. 2018:

W kategorii za wkład finansowy w pomoc udzielaną osobom lub podmiotom:

1. PAWEŁ JANUSZ „Mistrz Świata w Karate Tradycyjnym”

Paweł Janusz jest aktualnym Mistrzem Świata w Karate Tradycyjnym, głównym trenerem i założycielem Akademii Karate Tradycyjnego w Niepołomicach, a także Dojo w TAURQN Arenie Kraków. Z jego pomysłu w 2009 roku powstało też przedszkole Sportowo-Taneczne “Tygrysek”. Jest dyplomowanym instruktorem, egzaminatorem i sędzią Polskiego Związku Karate Tradycyjnego. Od 2015 r. także asystentem trenerów kadry narodowej PZKT. Od kilku lat działa w ogólnopolskim programie Lider Animator. Co niezwykle cenne i rzadkie, udało mu się wspiąć na wyżyny zarówno zawodnicze, jak i trenerskie. Jest czterokrotnym mistrzem świata w kata indywidualnym i drużynowym oraz wielokrotnym mistrzem Polski w kata indywidualnym i drużynowym. Jego podopieczni od lat należą do najlepszych zawodników w Polsce i na świecie. Każdego roku na zawodach krajowych i międzynarodowych osiągają bardzo dobre wyniki. Wielu spośród nich to aktualni mistrzowie świata.

Paweł Janusz od kilku lat prowadzi nieodpłatnie zajęcia karate dla osób niepełnosprawnych. W 2014 r. w Centrum Handlowym Plaza-Kraków zorganizował Charytatywny Turniej Karate Tradycyjnego na rzecz Anety Zatwarnickiej – ciężko poszkodowanej przez los zawodniczki i instruktorki karate tradycyjnego, która w wyniku choroby straciła obie stopy i dłonie. Akademia wspiera karateczkę do dzisiaj, finansując jej udział w letnich obozach karate.

W 2014 r. zorganizował w Niepołomicach Dzień Dawcy Szpiku, 141 osób zapisało się wtedy do bazy potencjalnych dawców szpiku.

W 2017 r. w TAURON Arenie Kraków zorganizował turniej mikołajkowy w karate tradycyjnym, w czasie którego odbyła się akcja wsparcia 9-letniego Dawida, ciężko chorego karateki.

W 2018 r. nawiązał współpracę z Afryką i został Ambasadorem Sportu w Gambii. W czasie wizyty w Bandżul uczestniczył w spotkaniach z władzami kraju i przedstawicielami środowisk sportowych, prowadził też treningi dla tamtejszych karateków. Zaangażowanie Pawła Janusza docenił minister sportu Gambii, mianując go ambasadorem.

W 2019 r. zorganizował zbiórkę rzeczy dla Gambii. Udało się zebrać ponad tonę odzieży, 345 par butów, pół tysiąca zeszytów, 18 rowerów, 19 hulajnóg i deskorolek, 10 kartonów z zabawkami, blisko 300 pluszaków. W akcję licznie zaangażowali się karatecy z Krakowa.

Paweł Janusz swoją pracę wykonuje z pasją, oddaniem i zaangażowaniem. Jego entuzjazm udziela się innym. Jest inicjatorem, organizatorem i koordynatorem wielu inwestycji, wydarzeń oraz imprez sportowych i charytatywnych. Był wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia. Znalazł się w dziesiątce osób uhonorowanych przez małopolską „Solidarność”. Statuetki „Solidarni w sporcie” wręczono osobom, które swoje osiągnięcia potrafią łączyć z nienaganną postawą moralną i przestrzeganiem zasad fair-play. Polski Związek Karate Tradycyjnego wielokrotnie wyróżnił go tytułem Najlepszego Zawodnika Kata oraz Najlepszego Szkoleniowca Dzieci i Młodzieży. Został także Trenerem Roku i zdobywcą trzeciego miejsca w plebiscycie na 10 Asów Małopolski organizowanym przez Dziennik Polski. Był też wyróżniony nagrodą TVP „Piękniejsza Polska”. A w 2015 r. otrzymał Perłę Powiatu Wielickiego za całokształt działalności sportowej, zarówno w sferze zawodniczej, jak i trenerskiej i tytuł Trenera Roku podczas Niepołomickiej Gali Sportowej.

W 2014 i 2015 r. uczestniczył w wyjazdach oficjalnej delegacji do Japonii, w celu nawiązania współpracy w ramach Festiwalu Budo.

W 2016 roku był koordynatorem i współorganizatorami historycznego wydarzenia – Mistrzostw Świata w Karate Tradycyjnym w TAURON Arenie Kraków: 2050 zawodników, 38 państw, 5 kontynentów. Po raz pierwszy AKT Niepołomice-Kraków była współorganizatorem tak wielkiego przedsięwzięcia, a jej zawodnicy zdobyli rekordową liczbę 45 medali. Imprezą towarzyszącą było Sushi Party, w czasie którego udało się ułożyć największą mozaikę sushi na świecie (20 mistrzów sushi, 36 godzin pracy, 56 tysięcy porcji – nowy rekord świata)! Akademia Karate Tradycyjnego Niepołomice – Kraków działa prężnie od 23 lat. Zrzesza całe rodziny ćwiczących. Jej członkami są najwyższej klasy zawodnicy, ale i osoby, które ćwiczą tylko rekreacyjnie. Klub za sprawą Pawła Janusza stale się rozwija. Akademia została najlepszym klubem w Polsce w 2015, 2016 i 2017 r. według rankingu Polskiego Związku Karate Tradycyjnego. Akademia dba o rozwój swoich wychowanków od najmłodszych lat. W klubie trenują dzieci od 3-go roku życia. Uczą się jak żyć aktywnie i zdrowo, kształtują swój charakter i prawidłową sylwetkę.

Akademia, co roku organizuje letnie i zimowe obozy szkoleniowo-wypoczynkowe, w których bierze udział około pół tysiąca dzieci, młodzieży i dorosłych. Akademia organizuje też turnieje (m.in. Ligii AKT w TAURON Arenie Kraków), jej członkowie biorą udział w licznych zgrupowaniach międzynarodowych i seminariach karate oraz w rozmaitych akcjach (pokazy, wspólne wyjazdy, ogniska, pikniki, akcje charytatywne, itd.).

Akademia przystępuje do ogólnopolskich projektów współfinansowanych ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, takich jak: „Rodzina Pro-Active”, „Mali wspaniali” czy „Sportowy Talent”.

Paweł Janusz to człowiek orkiestra. Jest nie tylko utalentowanym sportowcem, ale i dobrym trenerem, który potrafi we właściwy sposób motywować, a znając ograniczenia swoich podopiecznych wyznacza im cele, które leżą w zasięgu ich możliwości, dzięki czemu zawodnicy budują wiarę w siebie i sukces. Jest też świetnym organizatorem i inicjatorem rozmaitych akcji. Jego charyzmatyczne podejście pociąga za sobą tłumy, które są gotowe działać dla wspólnego dobra.

2. State Street Bank International GmbH spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oddział w Polsce

State Street to wiodący dostawca usług finansowych dla inwestorów instytucjonalnych, który od ponad 225 lat (w Polsce od ponad 11 lat) służy potrzebom rynków i klientów na całym świecie. Od momentu wejścia na europejski rynek w 1970 r. firma mocno zaznaczyła swoją obecność i dzisiaj zatrudnia ponad 10.000 pracowników w regionie Europy, Środkowego Wschodu i Afryki.

Firma State Street zarówno globalnie jak i lokalnie jest zaangażowana społecznie poprzez różne inicjatywy pod egidą specjalnie powołanego komitetu o nazwie Corporate Citizenship Committee. Komitet składa się z pracowników firmy, pochodzących z różnych działów, którzy z własnej woli współpracują ze sobą, wychodzą z inicjatywą i w porozumieniu z Corporate Citizenship, współtworzą akcje charytatywne. Członkowie komitetu pod okiem przewodniczącego, nawiązują kontakt z fundacjami i stowarzyszeniami w regionie oraz angażują innych pracowników do udziału w planowanych wydarzeniach przy użyciu specjalnie do tego celu stworzonej platformy internetowej.

W ramach społecznych działań firmy State Street, w tym oddziału w Polsce, warto wymienić inwestowanie w programy edukacyjne oraz inicjatywy z zakresu rozwoju kariery, warsztaty umiejętności życiowych, szkolenia zawodowe, integrację społeczną, jak i aktywizację osób niepełnosprawnych, realizowane dzięki wsparciu grantowemu Fundacji State Street z siedzibą w Bostonie.

Obszar działań charytatywnych jest zróżnicowany, co wynika z zainteresowań samych pracowników oraz ich potrzeby realizowania się w różnych dziedzinach. Obejmują one m.in. wsparcie na rzecz dzieci i młodzieży (wolontariat angażujący stażystów z Fundacją Ruperta Mayera, korepetycje z SALTROM-em i Towarzystwem Przyjaciół Dzieci), osób niepełnosprawnych (wieloletnia współpraca z Fundacją Poland Business Run, ze Stowarzyszeniem Ognisko, wspólne warsztaty i pikniki), osób bezdomnych lub w trudnej sytuacji życiowej (Opłatek Maltański), zwierząt (wizyty w schroniskach w Krakowie i Trójmieście z Fundacją Sarigato) oraz środowiska (Czyste Tatry i ponad 100 wolontariuszy State Street rocznie). Do zgłaszania pomysłów, współorganizacji, jak i uczestnictwa w wolontariatach mogą przyłączyć się wszyscy pracownicy, od stażystów po zarząd firmy.

Od początku działania w Polsce, State Street wsparła lokalną społeczność ponad 80 grantami, a w przeciągu ostatnich 7 lat firma przekazała dotacje do organizacji pozarządowych o łącznej wartości 1,420,292 USD . Tylko w 2018 roku, pracownicy State Street Bank Polska zaangażowali się w aktywności charytatywne w ponad 31 organizacjach i spędzili 4649 godzin na rzecz lokalnej społeczności.

w kategorii za najciekawszą formę i efektywność filantropii:

1. PAWEŁ WÓJTOWICZ

Prezes Zarządu MATIO Fundacji Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę

Paweł Wójtowicz – założyciel i wieloletni (nadal) prezes Fundacji MATIO, działającej w Krakowie na rzecz osób chorych na mukowiscydozę. Jako jedna z niewielu organizacji czy instytucji krakowskich swoją lokację umieściła w adresie e-mail (krakow@mukowiscydoza.pl). Zasadniczymi celami fundacji jest pomoc chorym na mukowiscydozę i ich rodzinom, rozpowszechnianie wiedzy o osiągnięciach nauki i medycyny dotyczących mukowiscydozy oraz rozwijanie kontaktów z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami związanymi z badaniami naukowymi i leczeniem mukowiscydozy. Od ponad 23 lat Paweł Wójtowicz bezinteresownie pomaga osobom zmagającym się z mukowiscydozą oraz chorobami rzadkimi, a także ich rodzinom. W trakcie wielu lat swojej działalności był i jest organizatorem warsztatów, szkoleń i licznych aktywności związanych z mukowiscydozą, odbywających się na terenie Krakowa. Do najważniejszych należą coroczne warsztaty dla rodziców dzieci chorych na mukowiscydozę oraz chorych dorosłych. Warsztaty są źródłem aktualnej wiedzy medycznej, naukowej i praktycznej. Był jednym z pomysłodawców „Life Club CF”, projektu motywacyjnego dla dzieci chorych na Mukowiscydozę (2001 r.). Jego zasługą jest również pomysł i realizacja pionierskiego projektu Mukokompleks, którego celem była próba przeniesienie ciężaru leczenia szpitalnego na leczenie domowe (homecare), (2001-2003 r.). Wspólnie z Instytutem Matki i Dziecka aktywnie zabiegał o wprowadzenie przesiewu noworodkowego, efekt tych zabiegów był skuteczny, gdyż w 2009 r. został wprowadzony przesiew noworodkowy na terenie całego kraju.
Paweł Wójtowicz dzięki niesamowitej wierze w dobro i bezinteresowność człowieka oraz posiadane umiejętności interpersonalne potrafi angażować w pracę Fundacji wielu wolontariuszy, także tych, którzy nie mieli dotąd bezpośredniego kontaktu z chorobą. Potrafi dzielić się swoją wiedzą i wykorzystywać ją dla dobra drugiego, potrzebującego człowieka. Nigdy nie pozostawia bez echa próśb i problemów swoich podopiecznych – nie tylko finansowych, ale i wynikających z zagubienia w obliczu zbudowanych przez chorobę zmian w życiu pacjenta i w życiu jego najbliższych. Aktywnie działa na rzecz chorób rzadkich, w tym szczególnie mukowiscydozy, na forum europejskim. Jego inicjatywą była pierwsza Europejska Konferencji dotycząca Chorób Rzadkich Eurordis, która odbyła się w 2010 r. w Krakowie. Drugim ważnym przedsięwzięciem jest organizacja konferencji naukowo-medycznej V-4 CF,(dwukrotnie odbyła się w Krakowie) największy tego typu projekt, mający na celu dyskusję i edukację lekarzy i ekspertów zajmujących się mukowiscydozą oraz organizacji pacjenckich z kilkunastu krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W trakcie organizowanych konferencji, warsztatów zawsze stara się promować Kraków zarówno na arenie krajowej jak i europejskiej, szczególnie w kontekście chorób rzadkich i mukowiscydozy. Kolejna inicjatywa Pawła Wójtowicza To Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy – Kampania Społeczna podnosząca świadomość społeczną dotyczącą mukowiscydozy. Duża część działań kampanijnych prowadzonych jest na terenie miasta Krakowa.

Od wielu lat aktywnie uczestniczy w życiu społecznym miasta Krakowa, działając na rzecz osób niepełnosprawnych, ze szczególnym naciskiem na niepełnosprawności niewidoczne takie jak np.: oddechowa. Jego działania i doświadczenie zdobyte za granicą procentuje przy realizacji działań na terenie Krakowa, a następnie jest przenoszone na inne projekty dla społeczności osób niepełnosprawnych na terenie całego kraju. Inicjator i orędownik programów typu: KRAKOWSKA KARTA RODZINY N. Współzałożyciel Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Osób Niepełnosprawnych i Zdrowia oraz wieloletni przewodniczący Społecznej Powiatowej Rady ds. osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Krakowa, a także przewodniczący Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Zdrowia.

2. RAFAŁ SONIK

Rafał Sonik – krakowianin najbardziej znany ze swoich sportowych sukcesów. W 2015 roku wygrał 36. edycję Rajdu Dakar. Jest także siedmiokrotnym zdobywcą Pucharu Świata. Poza sportem, realizuje się jako znakomity przedsiębiorca, będąc współwłaścicielem spółki Gemini Holding działającej w sektorze nieruchomości komercyjnych. Od wielu lat Rafał Sonik angażuje się także w projekty społeczne o charakterze lokalnym oraz ogólnopolskim.

Rafał Sonik podejmuje różnorodne aktywności mające na celu pomoc osobom potrzebującym. Nie zamyka się na żadną z grup, jego pomoc jest zawsze celowa i konkretna. Co bardzo ważne nie angażuje się tylko w swoje najbliższe środowisko lokalne tj. Kraków, ale wspiera także inicjatywy z innych, mniejszych miast będąc tym samym doskonałym ambasadorem Krakowa jako miasta dobra.

Rafał Sonik od ponad 20 lat wspiera Stowarzyszenie Siemacha od samego początku jego istnienia. To nie tylko wsparcie finansowe, ale również organizacyjne. Co roku organizuje dla podopiecznych stowarzyszenia turystyczny rajd na Turbacz, a placówki Siemachy działają przy jego centrach handlowych, by odciągać młodzież od bezproduktywnego spędzania czasu w galerii i dać możliwość rozwoju. Rafał Sonik miał również duży wkład w powstanie domu dziecka w Odporyszowie. Jest honorowym członkiem stowarzyszenia i chętnie zatrudnia wychowanków Siemachy w swoich firmach.

Co niezwykle ważne Rafał Sonik realizuje działania na terenie szerszym niż Kraków, ale nie przestaje angażować krakowian do działania. Dobrze znanym, zapoczątkowanym z jego inicjatywy projektem są „Czyste Tatry”. Jako prezes Stowarzyszenia Czysta Polska jest on głównym organizatorem corocznej inicjatywy wielkiego sprzątania naszych najwyższych gór. Akcja ma na celu nie tylko wysprzątanie szlaków, ale przede wszystkim zmianę złych nawyków i przyzwyczajeń Polaków oraz budowanie świadomości ekologicznej. Co roku z bazy na Górnej Równi Krupowej wyrusza tysiące wolontariuszy z całej Polski (w roku 2018 ponad 7000) w tym liczna reprezentacja z Krakowa, którzy z każdą kolejną edycją znoszą coraz mniej śmieci. To dowód na to, że osiem lat pracy zaczyna przynosić pozytywny rezultat.

W przestrzeni gór Rafał Sonik prowadzi też inną działalność charytatywną – opiekuje się grupą zakopiańskich seniorów. Są to byli olimpijczycy, sportowcy, przewodnicy tatrzańscy, pracownicy TPN i Kolei na Kasprowy Wierch, TOPRowcy, artyści, ludzie sercem związani z górami. Dla tej nieformalnej grupy “Przyjaciół Kasprowego Wierchu” organizuje co roku trzy wydarzenia: Wiosenne Spotkanie na Kasprowym Wierchu połączone z mszą świętą na szczycie, letnie spotkanie na Kalatówkach oraz grudniowe spotkanie Wigilijne w Teatrze Witkacego połączone z kolędowaniem i przedstawieniem teatralnym. Udziela im również pomocy
w leczeniu i trudnych sytuacjach życiowych.

Rafał Sonik od wielu lat jest ambasadorem inicjatywy Kraków Business Run tj. największego charytatywnego biegu sztafetowego w Krakowie. Doskonale wpisuje się w jej ideę, łącząc w sobie duszę sportowca i przedsiębiorcy, a także osobę o wielkim sercu. Pomaga dotrzeć z informacją o inicjatywie do coraz szerszej grupy odbiorców, za pomocą filmików, które nagrywa z najodleglejszych zakątków świata, wspiera imprezę także obecnością podczas konferencji prasowych i w dniu samego biegu. Zawsze znajduje czas na spotkanie z beneficjentami, motywuje ich i z wielką wrażliwością słucha o ich potrzebach i problemach.

Rafał Sonik angażuje się także w pomoc dzieciom wspierając m.in: Świetlikowo (hospicjum dla dzieci w Tychach, które wspiera finansowo. W działania na rzecz Świetlikowa zaangażował również swoje Centrum Handlowe w Tychach, które stale organizuje akcje na rzecz tej placówki) oraz Szpital pediatryczny w Bielsku-Białej (angażuje się co roku w akcję “Nie wypada nie pomagać” – przeznacza na licytację swoje rajdowe pamiątki oraz licytuje podczas wiosennego balu. Miał też spory udział w akcji “Maluch dla Toma Hanksa”, dzięki której zebrano pokaźne środki na rzecz placówki). Pomaganie jest wpisane także w sportowe DNA Rafała Sonika. Jako kierowca rajdowy wiele mówi o bezpieczeństwie i odpowiedzialności. Jest ambasadorem złotych zasad światowej federacji samochodowej FIA – reprezentuje zasadę “Zawsze jeżdżę w kasku”. Na swoim stroju i materiałach drukowanych promuje hasło “Daj przyQuad – nie niszcz lasu”, zachęcający do poświęcania się pasji motoryzacyjnej tylko w miejscach do tego przeznaczonych i dozwolonych. Udziela się w licznych kampaniach dotyczących bezpieczeństwa na drogach.

Rafał Sonik pojawia się również na spotkaniach firmowych i dużych kongresach występuje w roli mówcy motywacyjnego. Co warte podkreślenia i uwagi, wynagrodzenie, które otrzymuje z tego tytułu zawsze przeznacza na cele charytatywne. W ten sposób wspomógł już chociażby budowę boiska sportowego przy szkole pod Olkuszem, czy budowę ścieżki sensorycznej w szkole dla dzieci niewidomych i niedowidzących przy ulicy Tynieckiej w Krakowie.

3. IWONA NAWARA

Iwona Nawara – specjalista psychologii klinicznej, psychoonkolog, terapeuta,superwizor i trener Terapii Simontonowskiej oraz Racjonalnej Terapii Zachowania, trener psychoonkologii, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego, wieloletni prezes Stowarzyszenia UNICORN, obecnie Dyrektor Centrum Psychoonkologii Unicom. Od 1995 r. pracuje z chorymi onkologicznie i ich bliskimi.

Iwona Nawara podejmuje różnorodne inicjatywy mające na celu pomoc osobom chorym onkologicznie i ich bliskim. Jest psychologiem klinicznym, psychoonkologiem, prowadzi psychoterapię indywidualną i grupową. Jest pomysłodawcą, współtwórcą i obecnie dyrektorem Centrum Psychoonkologii UNICORN, którego głównym celem jest edukacja, rehabilitacja i terapia osób dotkniętych problemem choroby nowotworowej, ze szczególną troską o poprawę komfortu emocjonalnego Pacjenta, co wpływa na stan zdrowia i lepszą jakość życia. Organizowane zajęcia pomagają uczestnikom oswoić chorobę i nauczyć się żyć jak najlepiej w nowej, wymagającej zmian sytuacji. Ponieważ choroba dotyka nie tylko Pacjenta, pomoc kieruje również do osób wspierających, bliskich i rodziny, organizując dla nich kompleksowe wsparcie. Dodatkowo organizuje szkolenia dla personelu medycznego. Jest współorganizatorem studiów podyplomowych prowadzonych przez MCKP UJ “Psychoonkologia w praktyce klinicznej” Iwona Nawara została w 2018 r. Laureatem nagrody Amicus Hominum w kategorii
promocja i ochrona zdrowia. Nagroda została przyznana Pani Iwonie za nieoceniony wkład w rozwój specjalistycznej pomocy na rzecz pacjentów onkologicznych i ich rodzin, zaangażowanie w utworzenie pierwszego w kraju stacjonarnego Centrum Psychoonkologii UNICORN w Krakowie, za pełne ciepła, troski i zrozumienia podejście do osoby chorej i jej najbliższych, a także uwrażliwienie na ich potrzeby szerokiego grona specjalistów i opinii publicznej. Pani Iwona przez długi czas pełniła charytatywnie funkcję Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Wspierania Onkologii UNICORN.

Iwona Nawara podejmuje działania na rzecz pomocy osobom najbardziej potrzebującym wsparcia w procesie leczenia choroby nowotworowej. Pani Iwona pracuje również z osobami po amputacjach, które przyjeżdżają do Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu na turnusy rehabilitacyjne związane z nauką chodu o protezie. Prowadzi warsztaty psychotraumatologiczne oraz otacza pacjentów indywidualnym wsparciem, nawet po zakończeniu pobytu w Krakowie. Niejednokrotnie pomagała w znalezieniu optymalnych rozwiązań ortopedycznych, nawiązując w imieniu podopiecznych kontakty z firmami zagranicznymi. Pani Iwona jest przykładem osoby, która zawsze angażuje się w akcje pomocowe. Niesienie pomocy potrzebującym jest Jej naturalną postawą. Prowadząc działania na skalę ogólnopolską jest nieocenioną „wizytówką” miasta, w którym mieszka i działa – Krakowa.

FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA

 

Fot. Wiesław Majka/www.krakow.pl