górne tło

FILANTROP KRAKOWA A.D. 2001 – II EDYCJA KONKURSU

FILANTROP KRAKOWA A.D. 2001

Pan Sławomir Zębol, Oknoplast Kraków za najciekawszą formę i efektywność filantropii oraz Pan Władysław Godyń za największy finansowy wkład w pomoc udzielaną osobom lub organizacjom oceniany według kryterium najwyższego wkładu liczonego w kwotach bezwzględnych – to laureaci konkursu o tytuł „Filantropa Krakowa A.D. 2001”. Zwycięzcy odebrali 21 października 2002 roku w Magistracie nagrody w postaci symbolicznego berła św. Królowej Jadwigi, akty nadania oraz znaczki „Filantrop Krakowa”.

Charakterystyka i działalność charytatywna wyróżnionych laureatów:

 1. Sławomir Zębol

W roku 1992 został fundatorem Fundacji dla Domu Pomocy Społecznej Dzieci Głęboko Upośledzonych w Krakowie przy ul. Łanowej i od tego momentu rozpoczął swoją działalność społeczną na rzecz dzieci pokrzywdzonych przez los. Filantrop Krakowa zasila konto Liceum im. Bartłomieja Nowodworskiego przekazując środki na stypendia bezimienne dla uczniów. Wspiera również Fundację Rozwoju Kardiochirurgii „COR AEGRUM”.

2. Oknoplast Kraków

Przykłada szczególną wagę do niesienia pomocy osobom najbardziej potrzebującym. Firma angażuje się w akcje mające na celu wspieranie najmłodszych. Wśród organizacji, które wspiera jest m.in. Stowarzyszenie „U Siemachy”, które w sposób wyjątkowy pomaga dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej. Finansuje między innymi wakacje dla najmłodszych z Ośrodków Stowarzyszenia oraz przekazuje środki na remonty potrzebnych pomieszczeń.

3.  Władysław Godyń /1921-2008/

Pan Władysław Godyń angażował się w projekty służące pomocy osobom niepełnosprawnym, bezdomnym oraz repatriantom z Kazachstanu. Przekazał prywatne środki finansowe z przeznaczeniem na budowę ośrodków (domów pomocy społecznej, schronisk i przytulisk dla bezdomnych), zapewniających godne warunki życia najbardziej poszkodowanym grupom społecznym.