Miejskie Centrum Dialogu
login: hasło: login
Jeżeli nie masz konta to zarejestruj się
Strona głównaAktualnościMultimediaForumO CentrumKontakt
Tak prowadzimy konsultacje !
Zakończone konsultacje
Konsultacje Społeczne next Zakończone konsultacje next Społeczne Forum Konsultacyjne

Społeczne Forum Konsultacyjne

AA

2008.12.15 14:21

Społeczne Forum Konsultacyjne, to cykl debat, które odbywały się przez ponad dwa miesiące (w okresie od 3 października - 12 grudnia 2008r.) z udziałem przedstawicieli społeczności Krakowa, Urzędu Miasta oraz ekspertów. W ramach SFK pracowały dwa zespoły, zajmujące się:

  • nowoczesnym, zgodnym z prawem unijnym systemem gospodarki odpadami,
  • zasadami konsultacji społecznych przy lokowaniu inwestycji uciążliwych dla lokalnych społeczności.

Zaangażowanych w Społeczne Forum Konsultacyjne było wiele osób, min. członkowie organizacji i stowarzyszeń, którzy wyrazili chęć udziału w obradach:
1.Zarząd Okręgu Małopolskiego Polskiego Klubu  Ekologicznego
2. Krakowska Rada FSNT NOT
3. Stowarzyszenie Ruch Inicjatyw Osiedlowych
4. Stowarzyszenie Członków Spółdzielni Mieszkaniowej „Ziemi Krakowskiej”
5. Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddz. w Krakowie
6. Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa
7. Związek Artystów Scen Polskich
8. Stowarzyszenie Miłośników Doliny Rudawy- Wiedeńsk
9. Społeczna Grupa Inicjatywna Porozumienia Publiczno-Prywatnego
10. Społeczna Integracyjna Spółdzielnia Socjalna RODZINA
11. Stowarzyszenie na Rzecz Budownictwa RODZINA
12. Zrzeszenie Właścicieli Nieruchomości
13.Regionalny Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych w Krakowie

 

Organizacje, stowarzyszenia wyłoniły spośród siebie przedstawicieli, którzy zasiedli przy stole rozmów. Nad systemem gospodarki odpadami dla Krakowa pracowali min.:
Feliks Stalony-Dobrzański - Zarząd Okręgu Małopolskiego Klubu Ekologicznego,
Edward Obudziński - Społeczna Grupa Inicjatywna Porozumienia Publiczno - Prywatnego,
Edward Małek - Stowarzyszenie Ruch Inicjatyw Osiedlowych,
Leszek Reguła - Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddz. w Krakowie,
Jerzy Fijał - Zarząd Okręgu Małopolskiego Polskiego Klubu Ekologicznego,
Czesław Srzednicki - Krakowska Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT,
Wiesław Starowicz - Z-ca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Infrastruktury Miasta,
Józef Neterowicz - konsultant,
Marek Jaglarz - Prezes Zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego S.A.,
Tadeusz Pająk - konsultant,
Zbigniew Grabowski – konsultant
Marek Bronicki - kierownik Działu Gospodarki Odpadami Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.
Paweł Wiecha – facylitator.

 

O zasadach konsultacji społecznych przy lokowaniu inwestycji uciążliwych dla mieszkańców rozmawiali:
Michał Daszczyszak - Zarząd Okręgu Małopolskiego Klubu Ekologicznego,
Krzysztof Żero - Stowarzyszenie Ruch Inicjatyw Osiedlowych,
Edward Brożek - Stowarzyszenie Członków Spółdzielni Mieszkaniowej "Ziemi Krakowskiej",
Grażyna Zamorska - Stowarzyszenie Członków Spółdzielni Mieszkaniowej "Ziemi Krakowskiej".

Monika Piątkowska - Dyrektor Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta
Leszek Stafiej - konsultant,
Małgorzata Marcińska - Wiceprezes Zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego S.A.,
Joanna Niedziałkowska - Dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie,
Anna Krzyżanowska - Z - ca Dyrektora ds. Utrzymania Terenów Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu,
Rafał Garpiel – facylitator.

 

Debaty Społecznego Forum Konsultacyjnego zostały zainaugurowane 3 października 2008 roku (zobacz debatę otwarcia). Od tej symbolicznej daty, niemalże w każdy piątek, spotykali się członkowie dwóch zespołów pracujący nad niezwykle istotnymi dla Krakowa zagadnieniami: gospodarką odpadami oraz konsultacjami społecznymi.

 

Społeczne Forum Konsultacyjne odbyło łącznie 8 debat.
3 października 2008r. – debata otwarcia, w której uczestniczyły dwa zespoły - zajmujący się gospodarką odpadami oraz konsultacjami społecznymi oraz Prezydent Jacek Majchrowski.
 
Zespół ds. gospodarki odpadami odbył 3 samodzielne spotkania w Sali im. J. Dietla UMK:
10 października 2008r.

7 listopada 2008r.

21 listopada 2008r.


Tyleż samo samodzielnych spotkań odbył zespół ds. konsultacji społecznych:
17 października 2008r.
14 listopada 2008r.
28 listopada 2008r.

 

12 grudnia 2008r. - debata zamknięcia, w której uczestniczyły dwa zespoły - zajmujący się gospodarką odpadami oraz konsultacjami społecznymi oraz Prezydent Jacek Majchrowski.

 

W każdym ze spotkań uczestniczyło po 4 przedstawicieli strony społecznej oraz strony Urzędu Miasta Krakowa. Składy osobowe stron na poszczególne spotkania zmieniały się. W spotkaniach brali również udział jako „obserwatorzy” z prawem głosu, członkowie innych organizacji społecznych nie mających swoich przedstawicieli przy stole rozmów, a tworzący stronę społeczną oraz Radni Miasta Krakowa.

 

21 listopada 2008r. po raz ostatni zebrał się zespół ds. gospodarki odpadami. Tego dnia, Strona Społeczna wygłosiła Memoriał:
„(...) Na wstępie wyrażamy uznanie i akceptację dla zorganizowanej przez Urząd Miasta konsultacji w przedmiocie niezwykle ważnego dla społeczności lokalnej problemu nowoczesnego, zgodnego z prawem unijnym i krajowymi normatywnymi regulacjami kompleksowego systemu gospodarki odpadami w Krakowie. Prowadzone dotychczas obrady miały godny uznania charakter społeczny, ich przebieg był otwarty a uczestnicy mieli pełną swobodę wypowiedzi i prezentowania swoich poglądów i wniosków (...) Zgodni też jesteśmy z opinią Pana Prezydenta Wiesława Starowicza o celowości <<intencji stworzenia trwałego mechanizmu współdziałania>> Urzędu Miasta Krakowa z reprezentantami zainteresowanych organizacji społecznych”.
Treść Memoriału dostępna jako plik do pobrania poniżej.
 
28 listopada 2008r. po raz ostatni zebrał się drugi zespół Społecznego Forum Konsultacyjnego zajmujący się konsultacjami społecznymi. Obrady niniejszego zespołu doprowadziły do wypracowania wspólnego stanowiska wyrażonego w dokumencie końcowym, stanowiącym wytyczne dla prowadzonych w Krakowie konsultacji społecznych. Wspólne stanowisko dotyczy analizy inwestycji wg określonych kryteriów oraz narzędzi prowadzenia konsultacji społecznych dotyczących wybranych inwestycji/przedsięwzięć.
"(...)Zasada zrównoważonego rozwoju dyktuje nam tryb prowadzenia konsultacji społecznych z uwzględnieniem kryteriów technicznych, przyrodniczych, ekonomicznych i społeczno - politycznych. Pragniemy podkreślić prekursorski charakter niniejszej inicjatywy oraz wyrazić nadzieję, iż wypracowana wspólnie forma komunikowania się Miasta z mieszkańcami stanowić będzie trwały dorobek nas wszystkich i stały element przyszłych konsultacji społecznych. Prace Społecznego Forum Konsultacyjnego winny stanowić przykład wyrazu dobrze zrozumianej postawy odpowiedzialności obywatelskiej pozwalającej na prowadzenie efektywnego dialogu społecznego".
- to tylko fragment wspólnego stanowiska zespołu do spraw konsultacji społecznych. 28 listopada 2008r., podczas ostatniej debaty na temat zasad konsultacji społecznych, uczestnicy podpisali ów dokument, będący owocem ich dwumiesięcznej pracy. Dokument dostępny jako plik do pobrania poniżej.

 

12 grudnia 2008r. odbyła się debata zamknięcia, podsumowująca ponad dwumiesięczną współpracę przedstawicieli Strony Społecznej, Urzędu Miasta Krakowa oraz ekspertów.

Prezydent Jacek Majchrowski podziękował uczestnikom rozmów za dwa miesiące wspólnej pracy: „To pokazuje jedną rzecz! Że jesteśmy w stanie wszyscy, jeżeli usiądziemy i wymienimy swoje uwagi, zastrzeżenia, wątpliwości – porozumieć się. Że jedyną drogą na to, aby osiągnąć kompromis i znaleźć wspólne rozwiązanie dobre dla wszystkich mieszkańców miasta, jest właśnie wspólna rozmowa, wspólna wymiana poglądów”. Prezydent zapewnił również, że zakończenie obrad Społecznego Forum Konsultacyjnego nie kończy dyskusji społecznej, a wręcz ją dopiero otwiera - konsultacje społeczne będą kontynuowane.

 

Celem debaty zakończenia było podsumowanie obrad Społecznego Forum Konsultacyjnego, zarówno w temacie gospodarki odpadami, jaki i konsultacji społecznych. Wiesław Starowicz - Zastępca Prezydenta, przewodniczący strony miejskiej zespołu ds. gospodarki odpadami przypomniał, że „czasem dyskusja była naprawdę gorąca, ale potrafiliśmy się porozumieć. Doprowadziliśmy po raz pierwszy w historii miasta do kompromisu pomiędzy widzeniem społecznym a widzeniem z pozycji Urzędu Miasta". Podkreślił też, że efekty prac Społecznego Forum Konsultacyjnego, to nie tylko wypracowanie wspólnych stanowisk przy stole rozmów, ale przede wszystkim to, co udało się już zrobić poza nim, min. wdrażanie segregacji u źródła w domkach jednorodzinnych, uruchomienie punktów konsultacyjnych z kompleksową informacją dla mieszkańców nie tylko o spalarni śmieci, ale o całym systemie gospodarki odpadami.

 

Feliks Stalony – Dobrzański, przedstawiciel Zarządu Okręgu Małopolskiego Polskiego Klubu Ekologicznego, przewodniczący strony społecznej zespołu ds. gospodarki odpadami wyraził żal, że przy stole rozmów nie zasiedli inni, którzy wybrali drogę nierozmawiania, a przecież to jest danie wolnej ręki decydentowi. „My mamy rolę opiniodawczą i służenia swoimi możliwościami. Zdaliśmy sobie sprawę, że nie ma innego wyjścia, trzeba siadać i rozmawiać konstruktywnie. Akcyjność typu – w ostatniej chwili się obudziłem i protestuję – nie jest niczym konstruktywnym i do niczego nie prowadzi”.

 

Monika Piątkowska – Dyrektor Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta, przewodnicząca strony miejskiej zespołu ds. konsultacji społecznych podsumowanie prac Społecznego Forum Konsultacyjnego rozpoczęła od podziękowań kierowanych przede wszystkim do uczestników strony społecznej, którzy włożyli do debat ogromny wkład merytoryczny, poświęcając swój prywatny czas i nie oczekując za swoją pracę wynagrodzenia. Dodała, że „po niedługim czasie obrad nie było już stron, był jeden duży zespół, który dążył do wypracowania wspólnego stanowiska”.

 

Michał Daszczyszak - przedstawiciel Zarządu Okręgu Małopolskiego Klubu Ekologicznego, przewodniczący strony społecznej zespołu ds. konsultacji społecznych również wyraził uznanie wobec przebiegu i efektów prac zespołu, w którym uczestniczył. Podkreślił jednocześnie, że praca Społecznego Forum Konsultacyjnego to nie tylko praca przy stole rozmów, to również cykl wewnętrznych spotkań, przygotowujących do obrad właściwych.

 

Uczestnicy Społecznego Forum Konsultacyjnego zwrócili się z podziękowaniem dla osób, które nie ingerowały w merytoryczny zakres dyskusji, ale dbały o sprawny przebieg prac obu zespołów. Byli to: Rafał Garpiel - facylitator w zespole ds. konsultacji społecznych, Paweł Wiecha - facylitator w zespole ds. gospodarki odpadami oraz Referat ds. Komunikacji Społecznej Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta - koordynator obrad Społecznego Forum Konsultacyjnego.

 

Wszystkie debaty były transmitowane na żywo przez serwis internetowy www.dialogspoleczny.krakow.pl – w tym momencie w dziale MULTIMEDIA dostępne są relacje z debat w postaci archiwum.

Na stronie Dialogu Społecznego zamieszczone są wszelkie materiały dotyczące tematyki poruszanej w obu debatach (jako pliki do pobrania).
Poprzez Dialog Społeczny mieszkańcy mieli (i wciąż mają) możliwość przesyłania zapytań dot. SFK, komentarzy, opinii i własnych poglądów.

W związku z obradami SFK uruchomiono specjalny dział na forum internetowym, gdzie toczy się otwarta dyskusja na temat gospodarki odpadami oraz konsultacji społecznych w Krakowie. 

 

jeśli masz pytania dotyczące tego projektu, wypowiedź się: wyślij zapytanie
Pliki do pobrania <123>
Raport z debat Społecznego Forum Konsultacyjnego
Wspólne stanowisko zespołu ds. konsultacji społecznych w związku z lokowaniem inwestycji uciążliwych otoczenia, działającego w ramach SFK
Memoriał Strony Społecznej zespołu ds. gospodarki odpadami w ramach SFK
Releacje video
Relacja z inauguracji Społecznego Forum Konsultacyjnego
video

2008-10-03 18:47

Debata zamknięcia - podsumowanie Społecznego Forum Konsultacyjnego
video

2008-12-12

Debata zamkniecia - podsumowanie Społecznego Forum Konsultacyjnego z dnia 12.12.2008r.

Aktualności powiązane
Zasady konsultacji społecznych przy lokowaniu inwestycji uciążliwych dla lokalnych społeczności

Zasady konsultacji społecznych przy lokowaniu inwestycji uciążliwych dla lokalnych społeczności

26.09.2008

Zasady konsultacji społecznych przy lokowaniu inwestycji uciążliwych dla lokalnych społeczności są jednym z dwóch zagadnień Społecznego Forum Konsultacyjnego.

3 października rozpoczeło sie pierwsze spotkanie, przy jednym stole zasiedli przedstawiciele miasta oraz strony społecznej.  

Nowoczesny, zgodny z prawem unijnym system gospodarki odpadami w Krakowie

Nowoczesny, zgodny z prawem unijnym system gospodarki odpadami w Krakowie

26.09.2008

Nowoczesny, zgodny z prawem unijnym system gosodarki odpadami w Krakowie jest jednym z zagadnień, nad ktorymi  obraduje Społeczne Forum Konsultacyjne.

Przedstawiciele miasta oraz strony społecznej, co piątek zasiadają przy jednym stole, aby wspólnie wypracować nowoczesny system gospodarki odpadami.

Obecnie w Krakowie system gospodarki odpadami opiera sie na kilku elementach, regulowanych przez odpowiednie przepisy. Niemniej, aby system był w 100 % nowoczesny i zgodny z europejskimi normami wiemy, że trzeba go udoskonalić. Właśnie dlaetego powstał pomysł zorganizowania spotkań z mieszkańcami, którzy zrzeszeni w różnych organizacjach, stowarzyszeniach zajmują się tą problematyką, aby wspólnie stworzyć nowoczesny system gospodarki odpadami.

Komentarze
Aby dodać komentarz musisz się zalogować