Kraków prowadząc działania związane ze staraniami o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2022 r. od 14 marca 31 maja 2014 r., prowadził konsultacje społeczne w sprawie koncepcji organizacji ZIO 2022 w Krakowie.
W ramach konsultacji w poniedziałek, 24 marca 2014 r., udostępniony został wniosek aplikacyjny Miasta, a w kwietniu i maju br. odbyły się spotkania przedstawicieli Miasta i Komitetu Konkursowego Kraków 2022 z mieszkańcami oraz debaty z udziałem organizacji pozarządowych, ekologicznych i turystycznych.
Wniosek aplikacyjny (tzw. „Bid Book”) to dokument, w którym szczegółowo opisano jedenaście zakresów tematycznych dotyczących organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r. w Krakowie, m.in. wizji i koncepcji Igrzysk, a także informacji o obiektach sportowych, transporcie oraz o wsparciu rządowym i wsparciu ze środków publicznych.
Dokument został złożony w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim 13 marca 2014 r. przez delegację, w skład której weszły: Przewodnicząca Komitetu Konkursowego Kraków 2022 – Poseł Jagna Marczułajtis-Walczak oraz Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa – Magdalena Sroka. Polski Komitet Olimpijski reprezentowała Iwona Łotysz – Dyrektor ds. Projektów Rozwojowych.
24 marca 2014 r. został podany do publicznej wiadomości i umieszczony na miejskich stronach internetowych Wniosek aplikacyjny Zgłoszenie kandydatury Krakowa do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich 2022.
Tego samego dnia Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski w liście otwartym do Mieszkańców Krakowa poinformował, że skieruję pod obrady Rady Miasta Krakowa projekt uchwały o przeprowadzeniu referendum lokalnego, które będzie posiadało tylko jedno pytanie: „Czy jesteś za organizacją Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku w Krakowie?".
Wnioski i opinie w sprawie organizowania w Krakowie ZIO 2022 można było składać w terminie do 31 maja 2014 r.:
- pisemnie na Dziennik Podawczy w siedzibach Urzędu Miasta Krakwa oraz w siedzibach Rad i Zarządów Dzielnic.
- drogą elektroniczną na adres dialoguj@um.krakow.pl z dopiskiem „Konsultacje ZIO 2022”
- pocztą tradycyjną na adres: Urząd Miasta Krakowa, Pl. Wszystkich Świętych 3-4, 31-004 z dopiskiem "Konsultacje ZIO 2022"
Ogłoszenia o konsultacjach społecznych zostały zamieszczone w prasie lokalnej oraz ukazały się w dwutygodniku miejskim KRAKÓW.PL, a także na stronach: www.krakow.pl i www.bip.krakow.pl oraz na stronach miejskich jednostek organizacyjnych. Trafiły także na tablice ogłoszeń w siedzibach UMK i miejskich jednostek organizacyjnych.
Informacje o konsultacjach zostały przekazane m.in. do organizacji zrzeszających przedsiębiorców, kupców, rzemieślników; do Rad i Zarządów Dzielnic Miasta Krakowa; do Małopolskiej Organizacji Turystycznej, organizacji z branży turystycznej, organizacji ekologicznych; do klubów, związków i zrzeszeń związków sportowych; domów kultury; szkół; uczelni wyższych; do Krakowskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego i organizacji pozarządowych; a także do Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
W trakcie konsultacji społecznych przedstawiciele Komitetu Konkursowego Kraków 2022, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta Magdalena Sroka oraz przedstawiciele UMK zadeklarowali możliwość udziału w spotkaniach, debatach organizowanych przez stronę społeczną w okresie od 28 marca do 30 maja br., w poniedziałki i piątki, w godz. 16:00–20:00 (z wyjątkiem dni, w których już wcześniej zaplanowano inne wydarzenia lub spotkania).
SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM DZIAŁAŃ I TERMINY SPOTKAŃ Z MIESZKAŃCAMI
26 marca 2014 r. (środa) godzina 10.00 - Sesja Rady Miasta Krakowa z udziałem zaproszonych gości, podczas której zostanła przedłożona informacja Prezydenta Miasta Krakowa m.in. o kosztach, zasadności, wpływie przygotowań oraz potencjalnej organizacji Igrzysk na stan budżetu GMK oraz o funkcjonowaniu Komitetu Konkursowego Kraków 2022. Miejsce: Urząd Miasta Krakowa pl. Wszystkich Świętych 3-4.
Harmonogram spotkań z mieszkańcami
- 15 kwietnia 2014 r. (wtorek), godz. 18.00 - spotkanie dla mieszkańców dawnej dzielnicy ŚRÓDMIEŚCIE (o charakterze debaty otwartej z prezentacją koncepcji). Miejsce: Urząd Miasta Krakowa, pl. Wszystkich Świętych 3-4 (Sala Obrad Rady Miasta Krakowa).
- 24 kwietnia 2014 r. (czwartek), godz. 18.00 - spotkanie dla mieszkańców dawnej dzielnicy PODGÓRZE (o charakterze debaty otwartej z prezentacją koncepcji). Miejsce: Hala Korony, ul. Kalwaryjska 9.
- 28 kwietnia 2014 r. (poniedziałek), godz. 18.00 - spotkanie dla mieszkańców dawnej dzielnicy KROWODRZA (o charakterze debaty otwartej z prezentacją koncepcji). Miejsce: Hala Wisły, ul. Reymonta 22.
- 5 maja 2014 r. (poniedziałek), godz.18.00 - debata organizowana przez Koło Naukowe Turystyki i Rekreacji „InvenTur” Uniwersytetu Ekonomicznego i Radę Dzielnicy II Grzegórzki w Krakowie pt. “Korzyści i zagrożenia, jakie niesie ze sobą organizacja Zimowych Igrzysk Olimpijskich” . Miejsce: Nowa Aula Uniwersytetu Ekonomicznego pawilon C przy ul. Rakowickiej 27.
- 12 maja 2014 r. (poniedziałek), godz. 18.00 - spotkanie dla mieszkańców dawnej dzielnicy NOWA-HUTA (o charakterze debaty otwartej z prezentacją koncepcji). Miejsce: Nowohuckie Centrum Kultury NCK, al. Jana Pawła II 232, sala teatralna.
- 19 maja 2014 r. (poniedziałek), godz. 18.00 - spotkanie z organizacjami pozarządowymi, ekologicznymi, turystycznymi ( o charakterze debaty otwartej z prezentacją koncepcji). Miejsce: Urząd Miasta Krakowa, pl. Wszystkich Świętych 3-4 (Sala Obrad Rady Miasta Krakowa).
Terminy spotkań branżowych
- 28 kwietnia (poniedziałek) – spotkanie dla przedstawicieli Hoteli 1*, 2*, 3*. Miejsce: Hala Wisły, ul. Reymonta 22, godz. 15.00.
- 9 maja (piątek) – spotkanie dla branży obejmujące: Biura Przyjazdowe, PCO + przedstawiciele KKK, IPH, Gremium, MOT, KIT i stowarzyszenia przewodnickie. Miejsce: Urząd Miasta Krakowa, pl. Wszystkich Świętych 3-4 Sale Lea i Kupiecka, godz.16.00 .
- 12 maja (poniedziałek) – spotkanie dla przedstawicieli Restauratorów i obiektów niekategoryzowanych. Miejsce: Urząd Miasta Krakowa Rynek Podgórski, Sala Maryjewskiego, godz. 14.00.
Zapraszamy do dyskusji na Forum!
Zobacz:
- Uchwałę Nr XCVI/1435/14 Rady Miasta Krakowa z dnia 29 stycznia 2014 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami Gminy Miejskiej Kraków dotyczących koncepcji organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2022 r.;
- Uchwałę Nr XCVI/1434/14 Rady Miasta Krakowa z dnia 29 stycznia 2014 r. W sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami Gminy Miejskiej Kraków dot. udziału Krakowa w staraniach o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich oraz Paraolimpijskich;
- Broszurę Informacyjną ZIO 2022;
- Kartę Olimpijską MKOL;
- Procedurę Akceptacji Kandydatury XXIV ZIMOWE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE;
- Wniosek Aplikacyjny Zgłoszenie kandydatury Krakowa do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich 2022;
- Ekstrakt z Dokumentacji Zgłoszeniowej (Applicant File) Kraków 2022;
- List otwarty Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego skierowany do mieszkańców w sprawie referendum dotyczącego organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku w Krakowie;
- Kraków 2022 miasto zgłaszające się - ogólna prezentacja koncepcji;
- Aktualizacja Raportu na temat wpływu przygotowań i organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 na gospodarkę Polski;
- Wpływ organizacji Mistrzostw Europy w piłce nożnej UEFA EURO 2012 na polską gospodarkę – podsumowanie aktualizacji wyników badań zleconych przez spółkę celową Ministra Sportu i Turystyki, PL.2012 Sp. z o.o.;
- Raport z konsultacji społecznych dotyczących koncepcji organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Krakowie.
- Aktualizacja Raportu na temat wpływu przygotowań i organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 na gospodarkę Polski;
- Wpływ organizacji Mistrzostw Europy w piłce nożnej UEFA EURO 2012 na polską gospodarkę – podsumowanie aktualizacji wyników badań zleconych przez spółkę celową Ministra Sportu i Turystyki, PL.2012 Sp. z o.o.;
- Raport z konsultacji społecznych dotyczących koncepcji organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Krakowie.
Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 r.
Dodano: 2014-04-07 14:18:35
STANOWCZO sprzeciwiam się organizacji igrzysk olimpijskich w Krakowie w 2022 roku i kiedykolwiek później zresztą też! Osobiście uważam, że ta „inwestycja” już pochłonęła dużo, za dużo pieniędzy i myślę, że społeczeństwo powinno ją przystopować zanim naprawdę pójdzie to wszystko za daleko. To, że te igrzyska się nie zwrócą to wiadomo, nikt na tym nie zarobi oprócz tych, co będą tym wszystkim „rządzić”. Zwykły obywatel na tym straci, bo miasto będzie spłacać zaciągnięte długi, ograniczając tym samym wydatki na to co nam wszystkim jest niezbędne: infrastruktura, szkoły, przedszkola, służba zdrowia itd. Wniosek aplikacyjny „pieje” z zachwytu i wszystko ładnie, pięknie da się zrobić. Pytam tylko jakim kosztem? Dlaczego odbije się to na mnie, Panu, Pani, naszych dzieciach....Hasła propagandowe typu: „Szpitale są dobrze wyposażone i spełniają wszystkie wymogi organizacji Igrzysk” przyprawiają o zawrót głowy. Przecież wszyscy wiemy jak wyglądają szpitale, jaki mają wielokrotnie zużyty sprzęt, wszystkiego brakuje... oczywiście nam, bo dla olimpijczyków pewnie wszystko się znajdzie, a ty szary człowieku odstój swoje, zapłać, błagaj aby dostać się do specjalisty...
Temat wioski olimpijskiej w środku Krakowa i późniejsza jej zamiana w mieszkania komunalne to już po prostu jakiś absurd. Ale jak twierdzą osoby odpowiedzialne za wniosek aplikacyjny: „Krakow nie dysponuje obecnie wystarczającą liczbą lokali mieszkalnych, brakuje szczególnie mieszkań komunalnych w pobliżu centrum miasta”. Czy mieszkania komunalne MUSZĄ być w centrum miasta?! Coś mi się wydaje, że wiem kto te mieszkania otrzyma potem... Pomijam fakt zniszczenia jednego z niewielu jeszcze zielonych terenów w mieście. Ktoś to dobrze rozegrał moim zdaniem, położenie, dojazd, otoczenie – na takie mieszkania komunalne będzie wielu chętnych, nie koniecznie uprawnionych. Bardzo proszę o przemyślenie tej aplikacji zanim będzie za późno.