Biuro ds. Ochrony Zdrowia UMK w związku z wdrożeniem prac zmierzających do opracowania kolejnej edycji Miejskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego ogłosiło możliwość składania propozycji programów zdrowotnych do realizacji w latach 2013 – 2015 oraz propozycje innych zadań.
Propozycje te powinny stanowić kontynuację i rozwinięcie realizacji celów operacyjnych zawartych w uchwale Rady Miasta Krakowa Nr LXXXVIII/1173/09 w sprawie przyjęcia Miejskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2010–2012.
Miasto Kraków podejmuje działania zmierzające do przygotowania najbardziej optymalnych programów profilaktyki i promocji zdrowia mając na uwadze potrzeby mieszkańców Miasta Krakowa. Programy miejskie są przygotowywane jako oferta uzupełniająca względem programów profilaktycznych realizowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
1) Propozycje, wnioski i opinie, co do realizacji miejskich programów zdrowotnych rekomendowanych do realizacji na lata następne powinny być opracowane zgodnie z przepisami znowelizowanej ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r., Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.; tekst jednolity). W załączeniu zamieszczono schemat programu zdrowotnego, opracowanego przez Agencję Oceny Technologii Medycznych, który obowiązuje w opracowaniu propozycji Programu.
2) Ponadto, mając na uwadze, iż ochronę zdrowia psychicznego zapewniają organy administracji rządowej i samorządowej oraz instytucje do tego powołane, a także w działaniach z zakresu ochrony zdrowia psychicznego mogą uczestniczyć stowarzyszenia i inne organizacje społeczne, fundacje, samorządy zawodowe oraz grupy samopomocy pacjentów i ich rodzin mogły zgłaszać propozycje zadań do realizacji w latach 2013-2015 szczególnie w obszarze:
- promocji zdrowia psychicznego i zapobieganiu zaburzeniom psychicznym;
- zapewnianiu osobom z zaburzeniami psychicznymi wielostronnej i powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej oraz innych form opieki i pomocy niezbędnych do życia w środowisku rodzinnym i społecznym;
- kształtowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi, właściwych postaw społecznych, a zwłaszcza zrozumienia, tolerancji, życzliwości, a także przeciwdziałaniu ich dyskryminacji.
Propozycje można było przesyłać na adres e-mail: bz.umk@um.krakow.pl w terminie do 31 lipca 2012 r. W razie pytań i wątpliwości można było się kontaktować z Panią Jadwigą Starnawską-Kasprzyk – Kierownikiem Referatu Zdrowia w Biurze ds. Ochrony Zdrowia UMK pod nr tel. 12 616 94 97 lub 12 616 94 96.
Nadesłane propozycje w zakresie realizacji programów zdrowotnych zostały przesłanie do Agencji Oceny Technologii Medycznych w celu uzyskania opinii, a następnie przedstawione Zespołowi konsultacyjnemu ds. ochrony zdrowia psychicznego, powołanego przez Prezydenta Miasta Krakowa, Komisji Zdrowia, Uzdrowiskowej i Profilaktyki Rady Miasta Krakowa, samorządom zawodów medycznych oraz instytucjom działającym w obszarze ochrony zdrowia na terenie Miasta Krakowa w celu uzyskania stosownych rekomendacji.