Zapraszamy do zapoznania się z projektami, które wzięły udział w Konkursie architektoniczno-urbanistycznym, ideowym na opracowanie koncepcji rewitalizacji przestrzeni publicznej w osi Alei Róż i Placu Centralnego w Nowej Hucie.
Biorące udział w konkursie prace zostaną w całości lub w części wykorzystane dla potrzeb Lokalnego Programu Rewitalizacji (starej) Nowej Huty, dlatego zapraszamy do zapoznania się z nimi. Zapraszamy również do odwiedzenia wystawy pokonkursowej, którą można oglądać w sali Klubu Technika w Krakowie – Nowej Hucie os. Centrum C blok 10 w okresie od 28 listopada do 16 grudnia 2011 r. od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 17.00 oraz do wzięcia udziału w debacie otwartej, która odbędzie się w tym samym miejscu 15 grudnia 2011 r. o godzinie 18.00 i wskazanie tych elementów prac konkursowych, które Państwa zdaniem powinny zostać zrealizowane.
W grudniu 2008 r. odbył się pierwszy etap badań opinii mieszkańców Nowej Huty na temat zmian w przestrzeni Placu Centralnego i Alei Róż, w którym wzięli radni Dzielnicy XVIII oraz przedstawiciele organizacji i instytucji.
Od 27 stycznia do 2 lutego 2009 r. w siedzibie Miejskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Społecznych (Centrum C10) odbywał się drugi etap tych badań. Celem badań było poznanie odczuć mieszkańców na temat tego, jaka jest oraz jaka mogłaby czy powinna być przestrzeń Placu Centralnego i Alei Róż. Ważne było poznanie opinii czy refleksji płynących z faktu zamieszkania oraz pracy w Nowej Hucie, przy czym nie chodziło o dokonanie eksperckich analiz przemian przestrzeni, a raczej o poznanie odczuć wynikających z codziennego życia w tej dzielnicy.
Badania opinii społecznej na temat oczekiwanych zmian w przestrzeni Placu Centralnego i Alei Róż objęły zarówno kobiety, jak i mężczyzn mieszkających na terenie „starej” Nowej Huty. Osoby biorące udział w badaniu były w różnym wieku (w 3 grupach wiekowych: 18 – 25 lat, 26 – 60 lat, 60 lat i więcej) i miały różne wykształcenie: od podstawowego po wyższe.
W kwietniu 2009 r. przygotowano raport, w którym przedstawiono rezultaty badań dotyczących opinii przedstawicieli społeczności lokalnej na temat obecnego i oczekiwanego stanu przestrzeni centralnej „starej” Nowej Huty, w tym zwłaszcza Obszaru Alei Róż i Placu Centralnego, oraz osiedli Centrum B i Centrum C.
Opinie mieszkańców zostały uwzględnione w przygotowaniu kryteriów Konkursu architektoniczno-urbanistycznego, ideowego na opracowanie koncepcji rewitalizacji przestrzeni publicznej w osi Alei Róż i Placu Centralnego w Nowej Hucie.
Konkurs został ogłoszony przez Urząd Miasta Krakowa w sierpniu 2011 r. Do udziału w nim zakwalifikowało się 42 uczestników, jednak ostatecznie na konkurs wpłynęło 12 prac.
Ich oceny dokonało jury w składzie: Elżbieta Koterba, Andrzej Wyżykowski, Monika Piątkowska, Grażyna Adamczyk-Arms, Krzysztof Skalski, Piotr Gajewski, Leszek Jasiński, Aleksander Błażejowski, Wojciech Gorczyca, Jerzy Zbiegień i Jacek Stokłosa.
Celem konkursu było uzyskanie najlepszej pod względem urbanistycznym, architektonicznym i funkcjonalnym koncepcji rewitalizacji przestrzeni, która zaprezentuje nowe, współczesne spojrzenie na kształtowanie i funkcjonowanie przestrzeni publicznej historycznego centrum Nowe Huty.
W piątek, 25 listopada 2011 r., o godzinie 14.00 w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników Konkursu architektoniczno-urbanistycznego, ideowego na opracowanie koncepcji rewitalizacji przestrzeni publicznej w osi Alei Róż i Placu Centralnego w Nowej Hucie.
Jury podjęło decyzję o nie przyznawaniu pierwszej nagrody, gdyż żadna z prac nie spełniła w całości założeń konkursowych.
Drugą nagrodę przyznano dla Biura Architektonicznego Atelier Loegler Sp. z o.o. (autor: dr inż. arch. Romuald Loegler, współpraca: mgr inż. arch. Kinga Włodarczyk, mgr inż. arch. Bartłomiej Gowin).
Trzecią nagrodę otrzymał zespół In&Out Architekci Krajobrazu Dorota Nitecka Frączyk (zespół projektowy: Tadeusz Buczek, Dorota Nitecka-Frączyk, Tom Smith, Vaughan Anderson, Paula Dellit, Robin Lee, Christabel Lee, Cristina Cabrera, Claudio Zappia, Simon Ronan, Gorana Banic, Phil Dugdale).
Ponadto przyznano dwa wyróżnienia. Pierwsze wyróżnienie otrzymał projekt Pracowni Projektowej ABP Studio, Architekt Bartosz Prokop (zespół projektowy: arch. Agnieszka Pietraszewska, arch. Maciej Kapołka, arch. Urszula Mikowska, arch. Bartosz Prokop).
Drugie wyróżnienie otrzymała Instant Grupa Projektowa Paweł Józefowski (zespół projektowy: Tomasz Janus, Maciej Józefowski, Paweł Józefowski, Maciej Kiewel, Elżbieta Pietraszko, Karolina Studencka, Michał Wąsacz).
Wystawę pokonkursową można oglądać w sali Klubu Technika w Krakowie – Nowej Hucie os. Centrum C blok 10 w okresie od 28 listopada do 16 grudnia 2011 r. od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 17.00.
15 grudnia 2011 r. o godzinie 18.00 odbędzie się tam debata otwarta z mieszkańcami na temat koncepcji biorących udział w konkursie.
Zapraszamy do zapoznania się z zaprezentowanymi poniżej pracami konkursowymi i wskazanie, które Państwa zdaniem elementy konkursowych projektów powinny zostać zrealizowane.
Zapraszamy także do wzięcia udziału w debacie na temat koncepcji biorących udział w konkursie. Debata odbędzie się15 grudnia 2011 r. o godzinie 18.00 w sali Klubu Technika w Krakowie – Nowej Hucie os. Centrum C blok 10.
Prace konkursowe:
Praca nr 11 (druga nagroda): Loegler sp. z o.o.
Autor: dr inż. arch. Romuald Loegler,
Współpraca: mgr inż. arch. Kinga Włodarczyk, mgr inż. arch. Bartłomiej Gowin
Praca nr 05 (trzecia nagroda): IN&OUT Architekci krajobrazu Dorota Nitecka-Frączyk
Zespół projektowy: Tadeusz Buczek, Dorota Nitecka-Frączyk, Tom Smith, Vaughan Anderson, Paula Dellit, Robin Lee, Christabel Lee, Cristina Cabrera, Claudio Zappia,Simon Ronan, Gorana Banic, Phil Dugdale
Praca nr 09 (pierwsze wyróżnienie): Pracownia Projektowa ABP Studio, Architekt Bartosz Prokop
Zespół projektowy: arch. Agnieszka Pietraszewska, arch. Maciej Kapołka, arch. Urszula Mikowska, arch. Bartosz Prokop
Praca nr 12 (drugie wyróźnienie): Instant Grupa Projektowa Paweł Józefowski
Zespół projektowy: Tomasz Janus, Maciej Józefowski, Paweł Józefowski, Maciej Kiewel, Elżbieta Pietraszko, Karolina Studencka, Michał Wąsacz
Praca nr 01: INDO Sp. z o.o
Zespół projektowy: Marcin Mikos, Jacek Michalik, Marta Środa, Anna Styrczula-Maśniak, Magdalena Fornagiel
Praca nr 02: AKG - Architektura Krajobrazu
Zespół projektowy: Marcin Gajda, prof. Aleksander Bohm, Magdalena Kornacka, Dorota Kuczko, Artur Ganczarek, Katarzyna Rogowska, Katarzyna Filipowicz, Radu Vlad, Konrad Jabłoński
Praca nr 03: BxB Studio Architekt Bogusław Barnaś
Zespół projektowy: Bogusław Barnaś, Marta Kozioł, Zbigniew Piotrowicz
Praca nr 04: PIATELKO.DG Sp. z o.o. oraz STUDIO KMK Mateusz Gyurkovich
Zespół projektowy: dr inż. arch. Mateusz Gyurkovich, mgr inż. arch. Karolina Dudzic-Gyurkovich;
Współpraca: arch. Miguel Angel Diaz Iturriaga, arch. Marta Garcia Alonso
Praca nr 06: Jerzy Boruta, Andrei Kozak, Bartłomiej Pyrzyk oraz Wojciech Zagórski
Zespół projektowy: Jerzy Boruta, Andrei Kozak, Bartłomiej Pyrzyk, Wojciech Zagórski
Praca nr 07: Jerzy Lasoń
Zespół projektowy: Laura Klimczak, Sebastian Kochel, Jan Kocieniewski, Miłosz Zieliński, Paulina Nosalska
Praca nr 08: Anna Gulińska, Rafał Jaśkowiec, Krzysztof Guliński, Dawid Wołosiuk
Zespół projektowy: arch. Anna Gulińska, arch. Rafał Jaśkowiec, arch. Krzysztof Guliński, arch. Dawid Wołosiuk
Praca nr 10: Pracownia Projektowa F-11 Marcin Furtak
Zespół projektowy: generalny projektant: dr inż. arch. Marcin Furtak;
Projektanci: mgr inż. arch. Michał Ciuła, mgr inż. arch. Anna Glinianowicz, mgr inż. arch. Katarzyna Głuch-Tomaszewska, mgr inż. arch. Michał Oprzondek, mgr inż. arch.Miłosz Sapeta