Miejskie Centrum Dialogu
login: hasło: login
Jeżeli nie masz konta to zarejestruj się
Strona głównaAktualnościMultimediaForumO CentrumKontakt
Tak prowadzimy konsultacje !
Zakończone konsultacje
Konsultacje Społeczne next Zakończone konsultacje next Koncepcja zagospodarowania przestrzennego Placu Inwalidów w Krakowie z pomnikiem Orła Białego

Koncepcja zagospodarowania przestrzennego Placu Inwalidów w Krakowie z pomnikiem Orła Białego

AA

2011.05.05 10:48

Zakończyły się organizowane przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania Placu Inwalidów w Krakowie z pomnikiem Orła Białego „Tym co walczyli o wolność Polski w latach 1939-1989 ” i parkingiem podziemnym.

Celem konsultacji było poinformowanie mieszkańców Krakowa o aktualnie trwających pracach projektowych związanych z opracowaniem projektu budowlanego i wykonawczego zagospodarowania Placu Inwalidów w Krakowie z pomnikiem Orła Białego i parkingiem podziemnym, w oparciu o zwycięską pracę wyłonioną w zorganizowanym w 2008 r. konkursie architektoniczno-rzeźbiarskim i zebranie opinii mieszkańców na temat tej inwestycji.

Konsultacje trwały do 20 czerwca 2011 r.

 

Kontekst
 


Plac Inwalidów jest placem miejskim o kształcie trójkąta zlokalizowanym u zbiegu ulic Królewskiej, Karmelickiej i Alei Trzech Wieszczów. Od strony Parku Krakowskiego plac ograniczony jest ciągiem pieszym na przedłużeniu ul. Lea. Plac nie posiada wykształconej kompozycji zagospodarowania – trójkątne placowe poszerzenie na przecięciu ciągów pieszych zamyka oś wejścia do Parku Krakowskiego.

Otoczenie placu stanowią pierzeje monumentalnej modernistycznej zabudowy mieszkaniowej. Zorganizowany jest również otaczający plac układ ciągów komunikacyjnych: obwodnicowej Alei Trzech Wieszczów (al. Słowackiego) i ul. Królewskiej, z przystankiem tramwajowym, będącej przedłużeniem ul. Karmelickiej i stanowiącej z nią jedną z głównych arterii śródmiejskich. Od strony południowej plac graniczy z Parkiem Krakowskim, stanowiąc jego naturalne zakończenie. Lokalizacja placu predestynuje go do pełnienia istotnej roli w przestrzeni miasta, jednak na dzień dzisiejszy jego funkcja sprowadza się jedynie do wypełnienia roli komunikacyjnej.
 


Idea
 


Podstawą przyjętej filozofii projektowej jest stworzenie nowej przestrzeni publicznej o wielorakiej funkcji, stanowiącej wypełnienie istniejącej tkanki urbanistycznej.

Ideą projektu jest takie uformowanie przestrzeni, aby stała się ona nie tylko częścią funkcjonalnej całości z sąsiadującym otoczeniem, lecz także, aby stanowiła wraz z nim wspólne założenie kompozycyjne, w którym nowa przestrzeń publiczna stanowić będzie uzupełnienie dla historycznego i kulturowego kontekstu, tworząc przestrzeń dla życia kulturalnego i społecznego.

Idea ta zrealizowana jest w projekcie poprzez amfiteatralne ukształtowanie placu stanowiącego uzupełnienie istniejącego układu urbanistycznego, ze zwornikiem przestrzennym w postaci pomnika. Tłem dla przestrzeni placu pozostanie istniejąca zieleń Parku Krakowskiego.

Jednorodność zespołu wyrażająca się przenikaniem starego i nowego oraz odkrywaniem związanych z tym różnorodności klimatów, przy jednoczesnym zapewnieniu spójnego i prostego schematu funkcjonalnego, wydaje się najwłaściwszą strategią projektową.

Główną ideą, wokół której koncentruje się projekt jest stworzenie przestrzeni miejskiej aktywności łączącej miasto, zieleń i historię.

 

Plac
 


Forma i założenia funkcjonalne zostały podporządkowane opisanej idei przestrzeni miejskiej aktywności. Placu przyjmie kształt delikatnie pochyłej płaszczyzny tworzącej poziom funkcjonalny ograniczony poziomym, amfiteatralnym ukształtowaniem schodów i pochylni terenowych.

Plac będzie stanowił kompozycyjny zwornik przestrzeni istniejącej i nowoprojektowanej. Będzie też pełnił istotną rolę w kreacji działań w przestrzeni związanej z pomnikiem, gdzie historia przenikać się będzie z dniem dzisiejszym.

Idea przyjęta w projekcie kreuje plac jako amfiteatralnie ukształtowaną przestrzeń, łączącą plac z Parkiem Krakowskim oraz ciągami komunikacji pieszej.

 

Pomnik

 

Założenie pomnikowe oparto na idei maksymalnie prostej, dynamicznej bryły stanowiącej dominantę i zamknięcie osi kompozycyjnej placu. Pionowo ukształtowana bryła ma być maksymalnie prostym symbolem, przywołującym pamięć „Tych co walczyli o wolność Polski w latach 1939-1989”.

 

Materiały
 


Podstawowym materiałem kreującym charakter przestrzeni będą płyty porfirowe w kolorystyce zgaszonej sepii. Płyty, o prostym geometrycznym podziale, stanowić będą posadzkę placu oraz okładzinę wszystkich elementów ściennych i małej architektury. Zastosowany materiał stworzy jednolitą przestrzeń, stanowiącą równocześnie tło dla pomnika.

Elementy pomnika będą konstrukcją żelbetową, obłożoną płytami z jasno beżowego marmuru Golden Creme.
Oświetlenie

Przestrzeń placu oświetlona będzie jedynie lampami typu Albatros, ulokowanymi na poziomie górnego chodnika od strony ul. Królewskiej. Przyjęte założenie iluminacji pozwala na wydobycie światłem podstawowego elementu przestrzennego, jakim będzie bryła pomnika. Dodatkowym elementem iluminacji, stanowiącym oś kompozycji, będzie „szczelina świetlna”, której zwornikiem i zamknięciem będzie dodatkowo iluminowany pomnik.

 

Parametry

 

Powierzchnia zagospodarowania - 12812 m2
Powierzchnia zagospodarowania placu - 6280 m2
Powierzchnia komunikacji (parkingi) - 168 m2
Powierzchnia ciągów pieszych - 2653 m2
Powierzchnia placu - 1680 m2
Powierzchnia zieleni - 1600 m2

 

Pytania oraz uwagi dotyczące zagospodarowania Placu Inwalidów w Krakowie z pomnikiem Orła Białego i parkingiem podziemnym można było kierować:
- pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@zikit.krakow.pl  wpisując w temacie „Konsultacje Placu Inwalidów”
- pocztą tradycyjną: na adres: Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu
31-586 Kraków
ul. Centralna 53
Z dopiskiem: „Konsultacje Placu Inwalidów”

w terminie do 20 czerwca 2011 r.
 



Zarządzenie Nr 639/2011 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 13.04.2011 r. w sprawie uruchomienia konsultacji społecznych z inicjatywy Prezydenta Miasta Krakowa w przedmiocie zagospodarowania Placu Inwalidów w Krakowie z pomnikiem Orła Białego i parkingiem podziemnym

Plac Inwalidów - plansza konkursowa 1

Plac Inwalidów - plansza konkursowa 2

Plac Inwalidów - plansza konkursowa (całość)

………………..

Rys.: GPP grupa projektowa sp. z o.o.
 

jeśli masz pytania dotyczące tego projektu, wypowiedź się: wyślij zapytanie
Pliki do pobrania <12>
Plac Inwalidów - plansza konkursowa (całość)
Plac Inwalidów - plansza konkursowa 2
Plac Inwalidów - plansza konkursowa 1
Komentarze
Aby dodać komentarz musisz się zalogować