Zakończyły się trwające od końca lutego do 31 marcaa 2011 r. konsultacje społeczne mające na celu poprawę komunikacji zbiorowej w Krakowie.
Organizujący je Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu dążył do zapytania jak największej ilości krakowian o ocenę funkcjonowania komunikacji zbiorowej w mieście oraz prosił o sugestie.
Konsultacje realizowane były za pomocą ankiety, która pozwoli przygotować założenia do remarszrutyzacji, czyli opracowania nowej siatki połączeń komunikacyjnych. Dzięki opiniom mieszkańców będzie możliwe opracowanie tras poruszania się komunikacją miejską i dostosowanie do tego ofert autobusów i tramwajów.
Ankiety można było wypełniać wchodząc na stronę www.sprawnakomunikacja.com, gdzie na internautów czekał łatwy w obsłudze formularz, którego wypełnienie nie zajmowało z reguły więcej niż dziesięć minut.
W celu zabezpieczenia się przed masowym wysyłaniem tych samych ankiet z jednego komputera wprowadzono ograniczenie: po czterech próbach możliwość wysyłania ankiet zostawała wyłączona.
Ankiety w wersji papierowej dostępne były min. jako dodatek we wszystkich lokalnych dziennikach:
- 3 marca w Gazecie Wyborczej, Dzienniku Polskim, Fakcie, Echu Miasta,
- 4 marca w Gazecie Krakowskiej.
ZIKiT rozprowadzał je również w Radach Dzielnic szkołach i kościołach.
Wypełnione ankiety można było wrzucać do specjalnych skrzynek miejskich, które zostały zainstalowane na najważniejszych przystankach komunikacji miejskiej:
1. Pętla Kurdwanów
2. Pętla Bieżanów
3. Rondo Matecznego
4. Estakada na Wielickiej
5. Plac Bohaterów Getta
6. Rondo Grunwaldzkie
7. Pętla Salwator
8. Hala Targowa
9. Basztowa - Westerplatte
10. Rondo Mogilskie
11. AGH
12. Plac Inwalidów
13. Nowy Kleparz
14. Pętla Krowodrza
15. Pętla Bronowice
16. Rondo Barei
17. Rondo Piastowskie
18. Rondo Kocmyrzowskie
19. Plac Centralny
20. ul. Brożka
Konsultacje społeczne zakończyły się 31 marca 2011 r., następnie będą opracowywane wyniki badań i zostanie ogłoszony przetarg na remarszrutyzację w oparciu o opinię mieszkańców Krakowa.