Miejskie Centrum Dialogu
login: hasło: login
Jeżeli nie masz konta to zarejestruj się
Strona głównaAktualnościMultimediaForumO CentrumKontakt
Tak prowadzimy konsultacje !
Zakończone konsultacje
Konsultacje Społeczne next Zakończone konsultacje next Konsultacje w sprawie cmentarza w Podgórkach Tynieckich

Konsultacje w sprawie cmentarza w Podgórkach Tynieckich

AA

2010.10.05 15:30

Zakończyły się konsultacje społeczne  dotyczące budowy Cmentarza w Podgórkach Tynieckich w Krakowie wraz z obiektem ceremonialnym i spopielarnią.

Przedmiotem konsultacji, trwających od 1 października 2010 r. do 28 lutego 2011 r., były rozwiązania zaproponowane w dokumentacji przedprojektowej cmentarza i budynku ceremonialnego. W konsultacjach mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani krakowianie, w szczególności mieszkańcy Dzielnicy VIII Dębniki, na terenie której ma być zlokalizowany cmentarz i spopielarnia, a także zainteresowane nią instytucje.

Nowoczesny cmentarz wraz ze spopielarnią ma powstać w sąsiedztwie zachodniej obwodnicy Krakowa,  przy węźle autostrady A4  Sidzina, u wylotu ul. Skotnickiej będącej przedłużeniem ulic Grota Roweckiego – Bobrzyńskiego w kierunku Skawiny, na malowniczo położonych pagórkach,  widocznych z ulicy Skotnickiej, sąsiadujących  z  południową granicą Bielańsko-Tynieckiego parku krajobrazowego. Najbliższe sąsiedztwo inwestycji to zakłady przemysłowe Delphi.

Nowoczesny cmentarz będzie pozwalał na stosowanie różnych występujących w Polsce tradycji pochówku, takich jak groby ziemne, groby murowane, kolumbaria. Obiekt ceremonialny dostosowany będzie do możliwości odprawiania ceremonii zgodnie z obrzędami różnych wyznań oraz pochówków świeckich.

Inwestycja wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców Krakowa, zwłaszcza tym, którzy nie posiadają grobowców rodzinnych, ani miejsca pochówku na dotychczasowych cmentarzach miejskich. Dzięki budowie długo oczekiwanej nowoczesnej spopielarni rodziny wybierające ten rodzaj pochówku nie będą musiały już korzystać z usług firm z innych miast, co pozwoli na znaczne obniżenie kosztów tej formy pochówku oraz ułatwi jej organizację. Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2009 r. przez Krakowski Holding Komunalny, aż 69% badanych mieszkańców Krakowa akceptowało ceremonię spopieleniaę zwłok i widziało potrzebę budowy w Krakowie nowoczesnej spopielarni.

Do wglądu mieszkańców udostępnione zostały dokumenty przedprojektowe, które miasto do tej pory przygotowało na potrzeby postępowania o zawarcie umowy koncesji na roboty budowlane.

Opracowanie pełnej dokumentacji projektowej i uzyskanie pozwolenia na budowę będzie zadaniem wyłonionego w drodze postępowania przetargowego koncesjonariusza, czyli konsorcjum, które na terenie należącym do Gminy Miejskiej Kraków zaprojektuje i wybuduje we własnym zakresie i na własny koszt, a następnie będzie zarządzać cmentarzem przez określony w umowie czas – maksymalnie 30 lat. Po zakończeniu okresu obowiązywania umowy cmentarz „wróci” do Gminy i do Zarządu Cmentarzy Komunalnych.

Negocjacje z potencjalnym koncesjonariuszem rozpoczęły się 30 września 2010 r. Równolegle trwać będą konsultacje z mieszkańcami Krakowa. Jednym z wymagań sformułowanych w stosunku do przyszłych projektantów jest fakt, aby architektura budowanych obiektów wpisywała się harmonijnie w otoczenie, a rosnące na tym terenie okazałe topole zostały uwzględnione jako istotny element w krajobrazie.

Zasady kompozycji obiektów oraz zieleni zawarte w obowiązującym na tym terenie od lata 2009 r. miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego obszaru „Tyniec – Węzeł Sidzina”, określają że planowana inwestycja ma mieć charakter obiektu cmentarnego o charakterze parkowym

 

Dlatego, obok obowiązujących prawem uzgodnień z odpowiednimi służbami konserwatorskimi i ochrony środowiska, Prezydent Miasta Krakowa zwrócił się również do mieszkańców Krakowa oczekując, że swoimi uwagami, postulatami i pomysłami dotyczącymi zagospodarowania terenu wniosą swój wkład w tę ważną dla Miasta inwestycję.

Konsultacje zorganizowane na tak wczesnym etapie inwestycji miały na celu uwzględnienie uwag mieszkańców jeszcze przed podpisaniem umowy z koncesjonariuszem i przed przystąpieniem przez niego do sporządzenia projektu budowlanego.
Wszelkie pytania oraz uwagi można było zgłaszać wypełniając formularz konsultacyjny.

Wydział Inwestycji sukcesywnie udzielał na nie odpowiedzi. Przeprowadzone zostały również dyżury konsultacyjne i spotkania dla mieszkańców. Harmonogram dyżurów opublikowany został na stronie www.dialogspoleczny.krakow.pl oraz został przesłany do Rad Dzielnic i do objętych konsultacjami grup społecznych.

Spotkanie konsultacyjne w sprawie cmentarza w Podgórkach Tynieckich odbyło się we wtorek 15 lutego 2011 r. o godzinie 17.00 w Szkole Podstawowej nr 133 przy ul. Wrony 115.

Dyżury konsultacyjne odbywały się w siedzibie Rady Dzielnicy VIII przy ul. Praskiej  52, w godzinach od 17:00 do 19:00 w następujących terminach:
•  16.11.2010 r.
•  30.11.2010 r.
•  07.12.2010 r.
•  14.12.2010 r.
•  04.01.2011 r.
•  18.01.2011 r.

Do 28 lutego 2011 r. mieszkańcy mogli składać uwagi i postulaty zarówno przez internet, jak i drogą tradycyjną. Pisma w sprawie konsultacji można było złożyć w każdym punkcie obsługi mieszkańców oraz w siedzibie swojej Rady Dzielnicy. Wystarczyło zaadresować je do Urzędu Miasta Krakowa, Wydział Inwestycji ul. Wielopole 17a oraz zaznaczyć, że uwagi dotyczyły konsultacji społecznych Cmentarza w Podgórkach Tynieckich.

Niezwłocznie po opracowaniu i zatwierdzeniu raportu z przeprowadzonych konsultacji społecznych dotyczących budowy cmentarza w Podgórkach Tynieckich wraz z obiektem ceremonialnym i spopielarnią, zostanie on opublikowany na stronie www.dialogspoleczny.krakow.pl


Raport końcowy z konsultacji społecznych w sprawie budowy cmentarza i spopielarni w Podgórkach Tynieckich

 

Uchwała Nr CXIX/1050/98 Rady Miasta Krakowa z dnia 3 czerwca 1998 r. w sprawie polityki inwestycji cmentarnych Miasta Krakowa w latach 1999-2018.

 

Informacje ogólne dotyczące cmentarza:

Lokalizacja cmentarza
Budowa Cmentarza w Podgórkach Tynieckich wraz z obiektem ceremonialnym i spopielarnią - plan sytuacyjny na ortofotomapie
 Prezentacja koncepcji cmentarza
Plan orientacyjny cmentarza

Plany szczegółowe cmentarza
Schemat zagospodarowania terenu cmentarza

Opis cmentarza (Program funkcjonalno użytkowy cmentarza)

Opis budynków ceremonialnych, załącznik tabelaryczny do opisu budynków ceremonialnych
Raport o oddziaływaniu na środowisko spopielarni zwłok w Podgórkach Tynieckich dla uzyskania decyzji środowiskowych
Technologia spopielania

Piec do spopielania oraz Warunki ekologiczne

Spopielarnie zwłok w Polsce

Badania geologiczne terenu cmentarza (dokumentacja geologiczno-inżynierska)

Badania geologiczne terenu zabudowań cmentarza

Zarządzenie o konsultacjach
ulotka informacyjna
 

Wygląd zabudowań - koncepcja opracowana przez Miasto z 2009 roku:

Wizualizacja cmentarza wraz z budynkiem ceremonialnym

Plan sytuacyjny dla budynku i zaplecza adm.

 

Wygląd zabudowań - propozycja potencjalnego koncesjonariusza z 2010 roku:

Wizualizacja cmentarza wraz z budynkiem ceremonialnym

 Wizualizacja proponowanej koncepcji architektonicznej budynku ceremonialnego
 Wizualizacja proponowanej koncepcji architektonicznej budynku ceremonialnego - widok 2

 Wizualizacja proponowanej koncepcji architektonicznej budynku ceremonialnego - widok 2  

Odpowiedź Wydziału Inwestycji UMK na postulaty i uwagi mieszkańców

 

 

jeśli masz pytania dotyczące tego projektu, wypowiedź się: wyślij zapytanie
Raport końcowy z konsultacji społecznych w sprawie budowy cmentarza i spopielarni w Podgórkach Tynieckich
Zebrane formularze konsultacyjne od mieszkańców
ulotka informacyjna
Releacje video
Cmentarz w Podgórkach Tynieckich
video

17.02.2011 12:40

Relacja wideo ze spotkania konsultacyjnego w sprawie budowy Cmentarza w Podgórkach Tynieckich – 15.02.2011 r.

Komentarze
Aby dodać komentarz musisz się zalogować