Do 7 kwietnia 2010 r. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zbierał opinie mieszkańców w sprawie miejsc i zasad funkcjonowania wybiegów dla psów. W efekcie, pierwszy wybieg powstał w południowej części Parku Lotników Polskich w Czyżynach.
Celem konsultacji było wyznaczenie w Krakowie terenów, gdzie właściciele psów będą mogli wyprowadzać swe czworonogi bez konfliktu z innymi korzystającymi z terenów spacerowych, w szczególności z małymi dziećmi, osobami starszymi, uprawiającymi jogging i rowerzystami.
Nadesłane przez mieszkańców propozycje lokalizacji tego typu obiektów pozwoliły na wskazanie kilku obszarów, gdzie wybiegi mogą powstać.
Najpopularniejszą lokalizacją wybiegu był Parku Lotników Polskich, szczególnie w mało zadrzewionej części od strony al. Pokoju. Drugą proponowaną lokalizacją wybiegu w tej dzielnicy były tereny dawnego lotniska w Czyżynach.
Mieszkańcy Mistrzejowic zaproponowali m.in. północną część parku na os. Złotego Wieku oraz teren na wschód od parku, w stronę urzędu skarbowego, okolice zajezdni autobusowej przy ul. Parnickiego, teren na zachód od zajezdni tramwajowej wzdłuż ul. Ks. Jancarza i Bohomolca.
W Nowej Hucie przedstawiono propozycję stworzenia wybiegu za D.H. „Wanda” oraz na Wzgórz Krzesławickich, gdzie wskazano tereny podmokłe między kościołem a przychodnią.
W Bronowicach zaproponowano deptak blisko Parku Młynówka Królewska oraz pas zieleni przylegający do alejek Młynówka Królewska, między aleją Armii Krajowej a Wesele lub między Przybyszewskiego a Rydla.
Mieszkańcy z rejonu ul. Opolskiej zgłosili łąki pomiędzy ul. Batalionu Skała AK, ul. Opolską i ul. Łokietka, a także park pomiędzy Azorami a Krowodrzą.
Na Dębnikach zaproponowane zostały nieużytki za terenem „Motoroli”, nieużywany pas zieleni przyległy do ul. Grota-Roweckiego w okolicy ul. Łojasiewicza oraz okolica Parku Dębnickiego i przyległego bulwaru.
Mieszkańc okolic pl. Bohaterów Getta, Zabłocia i Grzegórzek, wskazali na możliwość stworzenia wybiegu na obszarze od Mostu Kotlarskiego do tamy na Dąbiu, a także na terenie od mostu Lajkonika do zlikwidowanej żwirowni, na wysokości Krakowskiej Szkoły Wyższej.
Według mieszkańców Bieżanowa wybieg można by stworzyć na nieużytku przy ul. Ćwiklińskiej, między marketem Carrefour a osiedlowym ośrodkiem zdrowia.
Padały też propozycje wydzielenia terenu dla psów na Błoniach, przy forcie św. Benedykta na końcu ul. Stawarza, w okolicach NCK i Łąk Nowohuckich, przy placach Serkowskiego i Sikorskiego, w parku za fortem Kleparz przy ul. Prądnickiej oraz wzdłuż Rudawy na Woli Justowskiej.
Akcja zbierania opinii mieszkańców na temat wybiegów dla czworonogów realizowana była w ramach społecznej kampanii na rzecz edukacji mieszkańców w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących utrzymania zwierząt domowych, a w szczególności psów, zainaugurowanej w połowie czerwca 2009 r. Inicjatorem kampanii jest komendant Straży Miejskiej, który wspólnie z Kancelarią Prezydenta oraz Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta opracował szczegółowy plan działania wszystkich podmiotów miejskich uczestniczących w kampanii. Do akcji włączyli się też przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, Zarządu Budynków Komunalnych oraz Rady i Zarządu Dzielnicy XI i Główny Plastyk Miasta.
© 2015 Miejskie Centrum Dialogu - Serwis Urzędu Miasta Krakowa | Strona główna| Aktualności|Multimedia|Forum|O Centrum|Kontakt |