Centrum Obsługi Inwestora to nowoczesny administracyjno-biurowy budynek, który ma stanąć w Krakowie przy ulicy Centralnej (dzielnica Czyżyny na działkach nr 85/62, 85/66, 85/35, 248/1, 85/56 obr. 54 Nowa Huta) – naprzeciw budynku Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.
Obiekt liczący blisko 18 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej będzie składać się z dwóch 3- i 5-piętrowych budynków połączonych przewiązkami i wspólnym pasażem, z dwukondygnacyjnym garażem podziemnym i jedną kondygnacją magazynu podziemnego. Wjazd od ul. Centralnej i ul. Kamionki. Nowoczesny, charakterystyczny obiekt będzie dobrze przystosowany do pełnienia publicznej roli. Swoją siedzibę znajdą tam wydziały miejskie, bezpośrednio zaangażowane w szeroko rozumiany proces inwestycyjny, czyli: Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa, Wydział Kształtowania Środowiska, Biuro Infrastruktury Miasta, Wydział Architektury i Urbanistyki, Wydział Skarbu Miasta, Wydział Strategii i Rozwoju, Biuro Planowania Przestrzennego, Wydział Geodezji. Dodatkowo zlokalizowane zostaną tam: informacja ogólna, kasy, dziennik podawczy, sale obsługi klientów, serwerownia, rozdzielnia poczty, punkt ksero, posterunek Straży Miejskiej, bank, bufet z zapleczem, sale konferencyjne z zapleczem. Budowa takiego obiektu ma na celu poprawę warunków obsługi mieszkańców, oraz przedsiębiorców, którzy będą mogli załatwić wszystkie sprawy w jednym miejscu.
Powierzchnia terenu inwestycji 16 204,6 m2 ,
Powierzchnia zabudowy 6 361,65 m2 ,
Powierzchnia użytkowa 17 672 m2 ,
Powierzchnia utwardzona 3 440,15 m2 ,
Powierzchnia biologicznie czynna 6 861,60 m2 .
W 2008 r. zorganizowany został konkurs na opracowanie wstępnej koncepcji urbanistyczno-architektonicznej obiektu. Przewodniczącym jury był prof. Andrzej Wyżykowski, główny architekt Miasta. Zespoły startujące w rywalizacji miały trudne zadanie do wykonania. Musiały bowiem zaproponować ciekawą architektonicznie formę w połączeniu z wymaganą funkcjonalnością obiektu. Gmach przy ulicy Centralnej ma być przyjazny dla klientów, załatwiających sprawy w urzędzie oraz ma zapewniać odpowiedni komfort pracy dla urzędników.
12 grudnia 2008 r. wyłoniony został zwycięzca konkursu: zespół włoskiego architekta Claudio Nardiego, z którym 1 września 2009 r. zawarta została umowa na opracowanie pokonkursowej koncepcji wielobranżowej oraz pełnej dokumentacji projektowej (projekt budowlany i wykonawczy).
Aktualnie trwają prace nad opracowaniem projektu budowlanego Centrum Obsługi Inwestora. W lipcu 2010 r. projektant zgodnie z umową przekaże projekt do weryfikacji i odbioru. Zakres rzeczowy zadania przewiduje jeszcze w roku bieżącym złożenie kompletnego wniosku o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę oraz uzyskanie ostatecznej decyzji o Pozwoleniu na Budowę.
W 2011 r. opracowany zostanie projekt wykonawczy obiektu oraz przeprowadzone będzie postępowanie wyłaniające partnera prywatnego, który wspólnie z Gminą Miejską Kraków w formule partnerstwa publiczno-prywatnego zrealizuje Centrum Obsługi Inwestora.
1 czerwca 2010 r. weszło w życie Zarządzenie Prezydenta Miasta o rozpoczęciu konsultacji społecznych w sprawie budowy Centrum Obsługi Inwestora. Konsultacje przeprowadził Wydział Inwestycji Urzędu Miasta Krakowa. http://www.bip.krakow.pl/?module=OKO&mmi=1&newsId=10842
Posłuchaj nagrania ze spotkania konsultacyjnego z dnia 30 czerwca 2010 r.
Zobacz: Raport końcowy z konsultacji społecznych pełnych dotyczących budowy Centrum Obsługi Inwestora w Krakowie przeprowadzonych przez Wydział Inwestycji UMK
Autor wizualizacji: CLAUDIO NARDI ARCHITETTO
Dodano: 2010-09-21 11:12:02
Kochanifajnie,ze myślicie o tym, aby żyło nam się lepiej w Krakowie i chcecie ułatwić załatwianie spraw mieszkańcom w jednym miejscu, może jest to potrzebne, mam jednak wątpliwości,że jest to jedyne i najlepsze do tego miejsce. Trudno mi się również zgodzić z faktem,że jest ono najlepszym miejscem logistycznie przygotowanym na przyjęcie ogromnej liczby interesantów, którzy z każdego zakątku Krakowa będą mogli swobodnie dojechać do tego miejsca. Moim skromnym zdaniem jest to po prostu dużym nietaktem. Mieszkam tutaj i wiem jak to na co dzień wygląda. Ponadto mówi się,ze w Krakowie nie ma już czym oddychać, brakuje zieleńców, przyrody, a tymczasem wycina się drzewa, krzewy, niszczy trawniki, ptasie gniazda, place zabaw, boiska, świetlice dla dzieci,ławki dla starszych osób, ogródki działkowe,pomniki pamięci, buduje się betonowe dżungle w imię tzw. wygody. Mam pytanie: gdzie leży prawdziwe dobro człowieka?.
Przeprowadzona Analiza słoneczna, nawet jeśli jest właściwa, to na pewno nie kompletna, nie wiem czy celowo, czy przypadkiem,ale nie obejmuje analizy wrześniowej, która moim skromnym zdaniem jest dużo ważniejsza, a to z tego powodu,że słońce dużo niżej świeci. Mam okazje to teraz obserwować. Powstałe budynki kompletnie zasłonią przed słońcem wszystkie budynki przy ul. Kamionka i to w okresie gdzie najbardziej potrzebne jest słońce, w związku z jego brakiem w tym okresie wzrośnie również zapotrzebowanie na ogrzewanie, w mieszkaniach będzie więcej cienia i wilgoci. Jeżdżące auta drogami okalającymi budynki na ul Kamionka, Centralnej zwiększa emisje spalin, a wycięte drzewa nie dostarczą niezbędnego tlenu, do wyrównania tej różnicy. W tej ciasnocie nie będzie czym oddychać. Zagrożone jest bezpieczeństwo i zdrowie publiczne. Zastanówcie się Państwo czy chcecie być odpowiedzialni za utratę zdrowia a może i życia z powodu powstałych chorób obecnie mieszkających tu ludzi starszych i dzieci, od których zależy również wasze przyszłe życie, waszych wyborców. Pozdrawiam