Miejskie Centrum Dialogu
login: hasło: login
Jeżeli nie masz konta to zarejestruj się
Strona głównaAktualnościMultimediaForumO CentrumKontakt
Tak prowadzimy konsultacje !
Zakończone konsultacje
Konsultacje Społeczne next Zakończone konsultacje next Krakowska Giełda Teatralna – projekt programu

Krakowska Giełda Teatralna – projekt programu

AA

2016.10.28 09:00

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK zaprasza wszystkich zainteresowanych, zwłaszcza artystów scenicznych oraz twórców teatralnych, a także przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz kościelnych i innych wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie działających w obszarze sztuk scenicznych, na spotkanie poświęcone dyskusji nad projektem programu pt. „Krakowska Giełda Teatralna” w tym koncepcją regulaminu konkursu, które odbędzie się w poniedziałek 28 listopada 2016 r.

W ramach konsultacji, 7 listopada 2016 r. o godz. 9.30 w sali 303 Urzędu Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych 3-4 odbyło się spotkanie dotyczące prezentacji projektu programu pt. „Krakowska Giełda Teatralna”.

28 listopada o godz. 15.00 w Śródmiejskim Ośrodku Kultury przy ul. Mikołajskiej 2, w sali 17 odbyło się spotkanie poświęcone dyskusji nad projektem programu pt. „Krakowska Giełda Teatralna” w tym nad koncepcją regulaminu konkursu.

W spotkaniach mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani, zwłaszcza artyści sceniczni oraz twórcy teatralni, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych działających w obszarze sztuk scenicznych.


Wszelkie uwagi do programu można było zgłaszać od 28 października do 27 listopada 2016 r. na adres e-mail: joanna.gwozdz@um.krakow.pl. w tytule wpisując: Krakowska Giełda Teatralna – uwagi.


„Krakowska Giełda Teatralna”

I. Koncepcja organizacyjna

 


Program „Krakowska Giełda Teatralna” będzie realizowany w cyklu dwuletnim. W pierwszym roku trwania programu organizowany jest konkurs „Krakowska Giełda Teatralna” przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK we współpracy z wybranym teatrem miejskim. W roku następnym realizowane będą zwycięskie spektakle w zainteresowanych nimi teatrach miejskich, innych instytucjach miejskich dysponujących sceną lub teatrach prowadzonych przez organizacje pozarządowe na terenie Krakowa.

Co dwa lata, zgodnie z ustaloną kolejnością, jeden z teatrów miejskich (dla których organizatorem jest Gmina Miejska Kraków) biorący udział w programie realizuje we współpracy z Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowegokonkurs „Krakowska Giełda Teatralna”:

• Teatr Ludowy
• Teatr Groteska
• Teatr Bagatela im. T. Boya – Żeleńskiego
• Teatr „Łaźnia Nowa”
• Teatr KTO
• Krakowski Teatr VARIETE

Celem konkursu „Krakowska Giełda Teatralna” jest wybór ok. 5 spektakli przeznaczonych do realizacji w roku następnym, po roku przeprowadzonych selekcji (konkursu), na scenach teatrów miejskich i innych instytucji miejskich dysponujących sceną (np. domy i centra kultury) lub teatrów prowadzonych przez organizacje pozarządowe. W konkursie mogą wziąć udział tworzone ad hoc Grupy Teatralne (GT) składające się z reżysera i aktorów oraz/lub ewentualnie innych artystów sceny i twórców teatralnych.

Członkowie Grup Teatralnych
Artyści sceniczni i twórcy teatralni, których kwalifikacje zawodowe potwierdzone są dyplomem wyższej uczelni artystycznej lub uczelni prowadzącej analogiczny kierunek bądź też artystycznej szkoły średniej mającej uprawnienia nadane przez właściwego ministra lub egzaminem eksternistycznym zdanym przed ZASP, a zwłaszcza młodzi artyści z dyplomami szkól artystycznych niezatrudnieni na etatach, z oryginalnymi debiutanckimi projektami oraz artyści seniorzy i twórcy o wielkich możliwościach i talentach, którzy już przeszli na emeryturę lub zbyt szybko zostali zepchnięci poza główny nurt teatru.

Propozycje spektakli ocenia Kapituła, w skład której wchodzą dysponenci scen - przedstawiciele teatrów miejskich i innych instytucji miejskich dysponujących sceną (domy, ośrodki, centra kultury), teatrów prowadzonych przez organizacje pozarządowe, przedstawiciel ZASP, przedstawiciel Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, przedstawiciel Rady Miasta Krakowa, przedstawiciel Prezydenta Miasta Krakowa.

Ocena spektakli przebiega w dwóch etapach:

1. Preselekcja zgłoszonych propozycji projektu spektaklu (3-4 stronnicowa koncepcja artystyczna reżysera wraz z dodatkowymi koncepcjami dot. scenografii, projekcji multimedialnych i innych mających wpływ na koszt spektaklu, kosztorys spektaklu, który powinien obejmować także wstępną eksploatację 5-7 wystawień, cv (portfolio) członków GT, proponowaną lokalizację spektaklu). W wyniku preselekcji zostanie wybranych ok. 10 koncepcji do dalszego rozwoju.

2. Ocena prezentacji wstępnej koncepcji spektaklu wybranych w preselekcji (10). W wyniku tego etapu wybranych zostanie ok. 5 koncepcji przedstawień do realizacji.

3. Od etapu prezentacji członkowie GT otrzymują wynagrodzenia. Prezentacje są otwarte dla publiczności oraz zainteresowanych dysponentów scen.


II. Tryb realizacji finansowej „Krakowskiej Giełdy Teatralnej”:


Finansowanie:

a) od 2017: organizacja konkursu „Krakowska Giełda Teatralna” – 100 000 zł
b) od 2018 realizacja zwycięskich spektakli 500 000 zł

Środki na przeprowadzenie procedury konkursowej w pierwszym roku realizacji zadania przekazywane są dotacją celową w kwocie 100 000 zł dla teatru miejskiego organizatora „Krakowskiej Giełdy Teatralnej”.

Środki na realizacje przedstawień są przekazywane w formie dotacji zainteresowanym dysponentom scen (teatry miejskie lub inne instytucje miejskie dysponujące sceną, lub teatry prowadzone przez organizacje pozarządowe).

Podstawą przekazania środków jest protokół z posiedzenia Kapituły dotyczący wyboru zwycięskich spektakli.

Środku na realizacje wybranych przedstawień w kwocie 500 000 zł, w drugim roku realizacji zadania, przekazywane będą w formie dotacji celowej nas realizację spektaklu/spektakli dla miejskiej instytucji kultury lub w formie dotacji dla organizacji pozarządowej zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Ostatnia modyfikacja: 02.12.2016 r.
 

jeśli masz pytania dotyczące tego projektu, wypowiedź się: wyślij zapytanie
Komentarze
Aby dodać komentarz musisz się zalogować