Od 1 do 15 października mieszkańcy Krakowa mogli wziąć udział w internetowym głosowaniu na temat zagospodarowania parku Zakrzówek. Wśród propozycji znalazły się cztery zwycięskie prace, wybrane w międzynarodowym konkursie urbanistyczno-architektonicznym, którego wyniki ogłoszono na początku września. Głosowanie odbywało się za pośrednictwem strony internetowej Zarządu Zieleni Miejskiej.
Ankieta dotyczyła zwycięskich prac, w projektach których uwzględniono zalecenia postulowane przez sąd konkursowy. Decyzja mieszkańców Krakowa będzie stanowiła podstawę do dalszych prac, czyli opracowania projektu budowlanego, niezbędnego do uzyskania decyzji pozwolenia na budowę. Planuje się, że zawarcie umowy na prace oraz uzyskanie pozwolenia na budowę będą miały miejsce jeszcze w 2016 roku, tak, aby inwestycja rozpoczęła się na wiosnę 2017 roku i zakończyła w 2018.
Przypomnijmy, do konkursu wpłynęły łącznie 34 prace. Sąd konkursowy, oceniając wysoko ich poziom oraz bogactwo dostarczonego przez konkurs materiału koncepcyjnego uznał jednak, że żadna z nich nie odpowiada w pełni na sformułowane w warunkach wymagania. Stąd postanowiono nie przyznać I nagrody. Przyznano: II nagrodę w wysokości 80 tys. złotych brutto; dwie, równorzędne, III nagrody po 50 tys. zł oraz wyróżnienie w wysokości 20 tys. zł.
Drugie miejsce otrzymał zespół Aldony Kret, Katarzyny Elwart, Katarzyny Janickiej, Aliny Ziemiańskiej i Weroniki Jaworskiej. Trzecią, równorzędną lokatę zajęły: Zuzanna Szpocińska, Tomasz Marciniewicz, Aleksandra Boniecka, Karolina Kayzer, Bogdan Dąbrowski oraz Maciej Siuda i Marta Tomasiak. Wyróżnienie otrzymała praca Grupy Projektowej CCLA-Creatio Continua Landscape Architects.
Projekt Aldony Kret, Katarzyny Elwart, Katarzyny Janickiej, Aliny Ziemiańskiej i Weroniki Jaworskiej - II miejsce w konkursie
Zakrzówek: praca 1. (wideo)
Zdobywca jednego z dwóch trzecich miejsc - autorzy to Maciej Siuda i Marta Tomasiak
Zakrzówek: Praca nr 3. (Wideo)
III miejsce w konkursie - autorzy: Zuzanna Szpocińska, Tomasz Marciniewicz, Aleksandra Boniecka, Karolina Kayzer, Bogdan Dąbrowski
Zakrzówek: praca nr 2 (wideo)
Projekt wyróżniony autorstwa Grupy Projektowej CCLA-Creatio Continua Landscape Architects
Zakrzówek: praca nr 4 (wideo)
Ze wszystkimi koncepcjami szczegółowo można zapoznać się TUTAJ.
Prace poddane ocenie mieszkańców dostępne były na stronie Zarządu Zieleni Miejskie w Krakowie – www.zzm.krakow.pl. W trakcie dwutygodniowego okresu głosowania prezentowane były one również w szklanym pawilonie, który odwiedzać można było: w pierwszym tygodniu na Zakrzówku, w drugim zaś w centrum miasta, przy Muzeum Narodowym.
Ponadto, w piątek 30 września o 18:30 w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym 35 odbyła się otwarta debata na temat zagospodarowania terenów Zakrzówka. W trakcie spotkania autorzy wyróżnionych w konkursie projektów opowiedzieli o swoich koncepcjach. Dzień później ruszyło głosowanie nad czterema zwycięskimi pracami.
Koncepcjom zagospodarowania parku Zakrzówek poświęcone było także wydanie programu "Krakowskim Targiem" z 2 października 2016 r., które można zobaczyć TUTAJ.
Punkt do głosowania elektronicznego znajdował się również w siedzibie Miejskiego Centrum Dialogu przy ul. Brackiej 10. Można w nim było oddawać głosy od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00.
Ponadto, we wtorek, 4 października, o godz. 19.00 w Studiu im. Romany Bobrowskiej w Radiu Kraków przy al. Słowackiego 22 odbyła się otwarta debata dotycząca zagospodarowania parku Zakrzówek.
W debacie wzięli udział prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf, urbanista Janusz Jeżak i Mariusz Waszkiewicz z Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody.
Wstęp na debatę był wolny. Transmisja debaty na żywo miała miejsce na antenie Radia Kraków (101,6 MHz), a transmisja wideo na www.radiokraków.pl .
Wyniki głosowania zostały ogłoszone w poniedziałek, 17 października 2016 r. o godz. 10.00.
Pierwsze miejsce, z liczbą 8742 oddanych głosów, zajęła praca nr 1 (II miejsce w konkursie) zespołu projektowego w składzie: Aldona Kret OFFTEORIA, Katarzyna Elwart i Katarzyna Janicka.
Drugie miejsce, otrzymując 4624 oddane głosy, zajęła praca nr 3 (III miejsce w konkursie) zespołu projektowego w składzie: Maciej Siuda Pracownia Projektowa OOA i Pracownia Architektury Krajobrazu Marta Tomasiak.
Trzecie miejsce, uzyskując 2810 oddanych głosów, zajęła praca nr 2 (III miejsce w konkursie) zespołu projektowego w składzie: Aleksandra Boniecka, Zuzanna Szpocińska i Tomasz Marciniewicz.
Czwarte miejsce, z 1924 głosami, zajęła praca nr 4 (wyróżnienie w konkursie) zespołu projektowego Grupa Projektowa CCLA-Creatio Continua Landscape Architects w składzie: mgr inż. arch. Agnieszka Duda, mgr inż. arch., arch. krajobrazu Wojciech Kawalec, mgr inż. arch. krajobrazu Laura Klimczak, mgr inż. arch. krajobrazu Sebastian Kochel, mgr inż. arch. krajobrazu Jan Kocieniewski, dr inż. arch., arch. krajobrazu Miłosz Zieliński.
Zgodnie z decyzją Zarządu Zieleni Miejskiej z jednego IP można było oddać maksymalnie 3 głosy. W sumie krakowianie oddali 18100 głosów, a wyniki przeprowadzonego głosowania internetowego potwierdziły werdykt jury konkursowego.
Kolejnym krokiem, jaki podejmie Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie będzie ogłoszenie w bieżącym roku przetargu na projekt budowlany wraz z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń. Do konsultacji przy jego tworzeniu powołany zostanie zespół zadaniowy, w skład którego wejdą: przedstawiciele Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, Urzędu Miasta Krakowa oraz osoby wyznaczone przez Radę Dzielnicy VIII, na której terenie powstać ma Park Zakrzówek. Ponadto Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie poprosi o uczestnictwo przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, Małopolskiego Zespołu Parków Krajobrazowych oraz autorów zwycięskiej koncepcji.
Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 r.