Od 30 sierpnia do 7 grudnia 2016 r. w Krakowie prowadzona była kampania informacyjna, dotycząca ochrony przed oddziaływaniem pól elektromagnetycznych (PEM). Mieszkańcy zainteresowani problematyką elektrosmogu mogli uczestniczyć w zaplanowanych spotkaniach i prelekcjach oraz skorzystać z indywidualnych konsultacji z ekspertem.
Co to są sztuczne pola elektromagnetyczne (PEM)?
Energia elektromagnetyczna jest najstarszą formą naturalną energii we wszechświecie i jako taka jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmów żywych. Wszystkie źródła PEM można podzielić na: naturalne - występujące na Ziemi i we wszechświecie oraz sztuczne (tzw. elektrosmog) – wytworzone przez człowieka.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), sztuczne PEM są jednym z najbardziej powszechnych i najszybciej rozwijających się czynników zanieczyszczających nasze środowisko. W 2011 r. sztuczne pola elektromagnetyczne zaliczone zostały przez WHO do Grupy 2B (możliwie rakotwórcze). Efekty działania pól elektromagnetycznych są niewyczuwalne przez zmysły człowieka, dlatego są często lekceważone.
W Krakowie prowadzona była kampania informacyjna, dotycząca ochrony przed oddziaływaniem pól elektromagnetycznych (PEM). Mieszkańcy zainteresowani problematyką elektrosmogu mogli uczestniczyć w zaplanowanych spotkaniach i prelekcjach oraz skorzystać z indywidualnych konsultacji z ekspertem.
Cykliczne spotkania mieszkańców z ekspertem ds. PEM i innymi zaproszonymi gośćmi znającymi temat oraz prelekcje odbywały się w Miejskim Centrum Dialogu (MCD) przy ulicy Brackiej 10. Inauguracyjny dyżur eksperta odbył się we wtorek, 30 sierpnia 2016 r. w siedzibie MCD, w godzinach od 16.00-18.00.
Kolejne spotkania zodbyły się 7, 14, 28 września, 5, 19, 26 października, 9, 16, 23 listopada, 1 i 7 grudnia, w godz. 16.00 – 18.00 w Miejskim Centrum Dialogu przy ulicy Brackiej 10.
Dodatkowo pytania w sprawie pól elektromagnetycznych i spotkań w MCD mieszkańcy mogli kierować na adres: ws.umk@um.krakow.pl .
W środę, 14 września 2016 r., o godz. 16.00, w Miejskim Centrum Dialogu przy ul. Brackiej 10 odbyła prelekcja pt.: "Jak ograniczyć zanieczyszczenie polami elektromagnetycznymi (PEM) w swoim otoczeniu – praktyczne wskazówki".
W poniedziałek, 5 grudnia 2016 r., odbyła się konferencja pod roboczym tytułem. „I Forum Ochrony Środowiska przed Polami Elektromagnetycznymi (PEM) – Prawo Mieszkańca do informacji o środowisku”. Było to pierwsze z zaplanowanych corocznych spotkań w Urzędzie Miasta Krakowa, na których przedstawiane będą działania naprawcze i innowacyjne, mające za zadanie poprawę standardu życia mieszkańców Krakowa z uwagi na oddziaływanie pól elektromagnetycznych.
W roku 2016 przewidziano w budżecie gminy na zadanie ochrony mieszkańców przed polami elektromagnetycznymi 450 tys. złotych. Z tych środków zaplanowano zakup:
- zestawu selektywnego pomiaru PEM, tzw. Analizatora widma, jako dodatkowego narzędzia do weryfikacji pól elektromagnetycznych dla WKŚ oraz WIOŚ;
- osobistych dozymetrów rejestrujących ekspozycję na PEM skorelowaną z lokalizacją GPS;
- oprogramowania do symulacji 3D przestrzennego rozkładu PEM w zdefiniowanej przestrzeni miejskiej.
Dzięki nowym narzędziom UMK może lepiej realizować swoje ustawowe zadania w zakresie ochrony przed polami elektromagnetycznymi, a w szczególności dotyczące wydawania decyzji środowiskowych i weryfikacji poprawności zgłoszeń instalacji emitujących pola elektromagnetyczne. Ponadto każdy mieszkaniec będzie mógł niezależnie zweryfikować poziom narażania na PEM.
Przypomnijmy, że zgodnie z Ustawą Prawo Ochrony Środowiska (art. 376), prezydent miasta jest jednym z ustawowych organów ochrony środowiska, a zatem jest zobowiązany do wykonywania zadań publicznych z zakresu ochrony środowiska, w tym ochrony przed polami elektromagnetycznymi.
Każdy mieszkaniec ma prawo do informacji na temat wielkości emisji zanieczyszczeń, w tym również emisji PEM, co gwarantuje szereg aktów prawnych, unijnych i krajowych, m.in.: Konwencja z Aarhus z dnia 25 czerwca 1998 r., Dyrektywa 2003/4/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2003 r. w sprawie publicznego dostępu do informacji dotyczących środowiska, Ustawa Prawo Ochrony Środowiska oraz Konstytucja RP, w szczególności art. 74, mówiący, iż "Każdy ma prawo do informacji o stanie i ochronie środowiska".
Dodatkowe informacje są dostępne na tej stronie.
Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 r.