Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Aktualności

O programie „Otwarty Kraków” w audycji „Wielokulturowe opowieści”

2022-02-02

Na antenie radia JAZZKULTURA Mateusz Płoskonka - Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK opowiadał o genezie programu „Otwarty Kraków", jego bieżącej realizacji i stojących przed nim wyzwaniach. Zapraszamy do wysłuchania wywiadu przeprowadzonego w ramach cyklu „Wielokulturowe opowieści”.

Mniejszości narodowe w Krakowie – Ukraińcy [EN/UA/RU]

2022-01-28

Wielowiekowa wspólna historia, a także bliskie sąsiedztwo łączy narody polski i ukraiński. W Polsce mieszka prawie 40 tysięcy Ukraińców, których przodkowie przybyli tu przed minimum setką lat – grupa ta stanowi ustawową mniejszość narodową. Znacznie więcej jest oczywiście migrantów, którzy przybyli do Polski w ciągu ostatnich lat i dekad. Ukraińcy w Krakowie stanowią 84% imigrantów spoza Unii Europejskiej.

„Równi, choć różnorodni” - wywiad z prof. Tadeuszem Gadaczem

2022-01-27

"Uprzedzenia wynikają z niewiedzy" – mówi prof. Tadeusz Gadacz, filozof i religioznawca. O różnorodności i równości rozmawia z Bartłomiejem Małczyńskim.

„Kraków i Małopolska globalizują się od 30 lat” - wywiad z dr hab. Konradem Pędziwiatrem

2022-01-19

„Województwo małopolskie oraz miasto Kraków są od trzech dekad bardzo silnie globalizującą się przestrzenią” – dr hab. Konrad Pędziwiatr w rozmowie z Bartłomiejem Małczyńskim opowiada o lokalnych i globalnych procesach migracyjnych, wielokulturowym mieście i organizacjach zajmujących się różnorodnością.

„Wielokulturowość wzbogaca nasze społeczeństwo” - wywiad z dr Jakubem Kościółkiem

2022-01-18

„Moim zdaniem wielokulturowość wzbogaca nasze społeczeństwo” – dr Jakub Kościółek w rozmowie z Bartłomiejem Małczyńskim opowiada o wielokulturowości Krakowa i roli, jaką pełni ona w naszym społeczeństwie.

Bez kontaktu z innymi kulturami Kraków nie byłby tym miastem, którym jest - wywiad z Urszulą Majcher-Legawiec

2022-01-17

“Bez kontaktu z innymi kulturami, z ludźmi innych kultur (i języków), Kraków nie byłby tym miastem, którym jest - Urszula Majcher–Legawiec w rozmowie z Bartłomiejem Małczyńskim opowiedziała o różnorodności, swojej pracy, misji, a także o… architekturze i języku.

 

Diversity matters. My dostrzegamy w różnorodności wielki potencjał

2022-01-12

„Diversity matters. My dostrzegamy w różnorodności wielki potencjał” – Anna Zaroda-Dąbrowska w rozmowie z Bartłomiejem Małczyńskim opowiedziała o tym, dlaczego różnorodność i inkluzja mają znaczenie we współczesnym świecie.

Spotykać się, poznawać się i rozmawiać...

2022-01-11

“Przede wszystkim spotykać się, poznawać się i rozmawiać, później wspólnie pracować i podejmować działania służące wszystkim mieszkańcom Krakowa.

Mniejszości narodowe w Krakowie – Czesi, Słowacy

Mniejszości narodowe w Krakowie – Czesi, Słowacy [EN/RU/UA]

2021-12-30

Materiał powstał w ramach projektu pn. Kampania społeczna dot. różnorodności i wielokulturowości – Wybieram Kraków! Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Miasta Krakowa.  

Mniejszości narodowe w Krakowie – Białorusini

Mniejszości narodowe w Krakowie – Białorusini [EN/RU/UA]

2021-12-30

Materiał powstał w ramach projektu pn. Kampania społeczna dot. różnorodności i wielokulturowości - Wybieram Kraków! Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Miasta Krakowa.

Znajdź